به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

بودجه 97 تاجرانپس از آنکه رئیس جمهوری لایحه بودجه سال آینده را به موقع به مجلس ارائه کرد، شاهد نظرات مختلفی درباره این لایحه بوده ایم. درآمدهای دولت در بودجه سال آینده 193 هزار و 400 میلیارد تومان است که نسبت به سال جاری 11 درصد افزایش خواهد داشت.  بالغ بر 128 هزار میلیار تومان از درآمدهای فوق قرار است از منابع مالیاتی تامین شود که در مقایسه با سال جاری حدود 12 هزار میلیارد تومان بیشتر است.

تنظیم بودجه یکی از اصلی ترین فرصت ها برای کوچک و چالاک کردن دولت است و تخصیص واقعگرایانه منابع و تنظیم مسئولانه درآمدها می تواند زیرساخت مناسبی برای اصلاحات اقتصادی فراهم کند. در این راستا می توان دید که افزایش درآمدهای مالیاتی و کاهش یارانه های نقدی مستقیم گامی برای تنظیم منطقی تر بودجه بوده، ولی کارشناسان اقتصادی همچنان نسبت به کوچک نشدن دولت و احتمال بالای کسری بودجه سال آینده و پیامدهای منفی آن هشدار می دهند.

1- مشکل روش شناسی بودجه ریزی

شاید اصلی ترین نگرانی نسبت به بودجه سال آینده، عدم واقعگرایی آن است. مسعود خوانساری، رئیس اتاق تهران می گوید بودجه 97 بر اساس بودجه سال جاری بسته شده، ولی درآمدهای شش ماهه اول امسال که باید به 173 هزار میلیارد تومان می رسید، محقق نشد و کل وصولی در این دوره تنها 63 درصد رقم پیش بینی شده بود. از همین رو مشخص است که بودجه سال بعد هم با کسری روبرو خواهد شد. مشکل اینجاست که دولت برای جبران کسری بودجه، به استقراض از سیستم بانکی می پردازد و یا بودجه‌های عمرانی را کم می کند که در هر حال به ضرر تولید و اشتغال تمام می شود.

خوانساری تاجرانبه گفته آقای خوانساری، استقراض دولت از بازار سرمایه برای تامین منابع مالی خود برای بخش خصوصی مشکل ساز خواهد بود. در قانون بودجه سال 1396 مصوب شده بود که 74 هزار میلیارد تومان از طریق استقراض از بازار سرمایه در اختیار دولت قرار گیرد. با توجه به اینکه بازار سرمایه ایران بزرگ نیست، اگر دولت بخواهد از منابع این بخش استفاده کند، طبیعتاً برای بخش خصوصی چیزی باقی نخواهد ماند، به ‌خصوص که بخش مهم از اینها برای خرید تضمینی گندم که دولت تعهد دارد و یا برای پرداخت بدهی های دولتی می باشد.

 

2- افزایش درآمدهای مالیاتی، ادامه فرارها و معافیت های مالیاتی

در لایحه بودجه 97، معادل 172 هزار و 800 میلیارد تومان درآمد مالیاتی و حقوق گمرکی پیش بینی شده که نسبت به قانون بودجه امسال تنها 6.7 درصد رشد دارد.  نگرانی که در این حوزه طرح شده مسئله فرارهای مالیاتی و نیز معافیت های مالیاتی بسیاری از سازمان ها و بنیادهایی است که درآمدهای هنگفتی هم دارند. مسئله این است که اگر بار افزایش مالیات ها را افراد و شرکت هایی که همیشه قانون مند بوده اند به دوش بکشند، تولید با مشکل روبرو خواهد شد.

در خصوص مشکلات نظام مالیاتی، از یک سو قوه قضائیه باید ضمانت اجرایی قوانین مالیاتی را بالا ببرد و از دیگر سو، معافیتهای مالیاتی هم بازنگری شود. به گفته مهدی پازوکی در حال حاضر تنها ۴۰ درصد از افرادی که باید مالیات پرداخت کنند مالیات می‌دهند و ۴۰ درصد دیگر فرار مالیاتی دارند و ۲۰ درصد دیگر نیز معاف از مالیات هستند. به گفته این اقتصاددان، بر اساس آمارها نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی حدود ۷.۵ درصد است این در حالی است که در ترکیه این نسبت حدود ۲۰ درصد است و در کشورهای توسعه یافته نظیر دانمارک ، نروژ و سوئد این رقم حدود ۵۰ درصد است. متاسفانه ما در ایران یکی از بالاترین فرارهای مالیاتی را در جهان داریم.

3- کاهش بودجه عمرانی

بحث کاهش بودجه عمرانی سال 97 هم باعث ناامیدی ناظران اقتصادی شده است. در لایحه بودجه 97، حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی در قالب تملک دارایی‌های سرمایه‌ای پیش‌بینی شده است. این رقم نسبت به ۶۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان لایحه سال جاری کاهش چشمگیری ندارد، ولی در قیاس با ۷۱ هزار میلیارد تومانی که مجلس نسبت به آن پافشاری و در جریان تصویب قانون بودجه آن را مصوب کرد تا ۱۰ هزار میلیارد تومان کاهش داشته است. مسعود دانشمند، دبیرکل خانه اقتصاد ایران، در این زمینه گفته ، کاهش بودجه عمرانی به معنی کاهش اشتغال و تولید داخلی است و از یک منظر می‌تواند خطرناک باشد. البته مسئله تمرکز زدایی در تخصیص بودجه و سهم 30 درصدی بودجه عمرانی برای استانها موضوعی است که می تواند پاسخی به برخی از نگرانی ها در این حوزه باشد. این موضوعی است که باید در مجلس به طور کارشناسی مورد بررسی قرار گیرد.

4- ابهامات در نرخ ارز و درآمدهای نفتی

ابهامات در خصوص آینده نرخ ارز هم همچنان ادامه دارد و نرخ 3500 تومانی دلار در بودجه 97 به این ابهامات افزوده است.  آقای خوانساری  تاکید می کند که اکنون در بازار آزاد قیمت دلار حدود 4200 تومان است. اگر قرار باشد که به سمت ارز تک نرخی برویم، 700 تومان اختلاف هیچ نشانه‌ای را به تولید کننده و سرمایه‌گذار نمی‌دهد و روشن نمی‌کند که بالاخره تصمیم دولت چیست. این نرخ گذاری رانت و فساد احتمالی ایجاد می‌کند و متأسفانه هیچ چشم‌اندازی نسبت به تک‌نرخی کردن ارز در لایحه بودجه 97 دیده نمی‌شود. میثم موسایی، عضو هیات علمی دانشگاه تهران می گوید تعیین نرخ 3500 تومان برای دلار باعث رانت بزرگی در بازار، واردات، صادرات و سفرهای خارجی بی‌هدف و فرصت‌های مطالعاتی بی‌نتیجه می‌شود. باید به طریقی دیگر نرخ ارز در بودجه بیاید و بخش مصارف و مخارج ارز جداگانه در کنار بودجه ریالی درج شود.

حسینی تاجرانبحث درآمدهای نفتی هم با مسئله قیمت ارز گره خورده است. در لایحه بودجه 97، درآمدهای نفتی در حدود 106 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است. هر چند این رقم نسبت به سال جاری کاهش پیدا کرده که قدم مثبتی تلقی می شود ولی باد توجه داشت که ضریب خطای این پیش بینی بالاست. در حالی که عدم تحقق این درآمدها به کسری بودجه می انجامد، اگر درآمدهای نفتی بیش از حد تعیین شده باشد هم مسائل نظارتی خودش را دارد. در این میان سید حمید حسینی پیشنهاد متفاوتی دارد و معتقد است مشخص کردن قیمت برای نفت و ارز در بودجه پیامد افزایش تورم به همراه دارد؛ برای مثال ممکن است به امید تحقق این درآمد 106 هزار میلیاردی، برای  کشور هزینه تراشی شود. به اعتقاد حسینی، کار صحیح آن بود که هر گاه این میزان از درآمد نفتی محقق شد، دولت آن را به مجلس اعلام می‌کرد، و اگر هم غیر از این بود، می‌توانست از بانک مرکزی در خواست کند با افزایش نرخ ارز، کسری بودجه را تامین کند.

5- کاهش یارانه های نقدی

تاکنون دولت در هر سال حدود ۴۲ هزار میلیارد تومان بابت یارانه‌های نقدی پرداخت کرده که این رقم را برای سال آینده تا ۲۳ هزار میلیارد تومان کاهش داده است. با کاهش 19 هزار میلیاردی هزینه یارانه نقدی باید در انتظار حذف گسترده یارانه بگیران بود. رئیس اتاق تهران با استقبال از این اقدام گفته که حدود 30 میلیون نفر از دریافت یارانه های نقدی حذف می شوند که ان‌شاءالله بودجه آن به بخش صنعت و آن چیزی که قانون مشخص کرده اضافه شود. البته هنوز مشکل تعیین افرادی که مشمول دریافت یارانه های نقدی می شوند وجود خواهد داشت.

بودجه 97 تاجران

همانطور که پیشتر به بولتن مرکز تحقیقات و بررسی‌های اقتصادی اتاق ایران اشاره کرده بودیم، طی سالیان گذشته، بسیاری از ابعاد نظام بودجه‌ریزی بر عملکرد فعالان اقتصادی بخش خصوصی تأثیر منفی داشته. علاوه بر ادامه وابستگی بیش از حد به درآمدهای نفتی، نحوه استفاده از این درآمدها هم کارآمد نبوده. در ضمن ناکارآمدی رویکرد حاکم بر افزایش درآمدهای مالیاتی، اولویت هزینه‌های جاری به هزینه‌های عمرانی و سیاست زدگی در تصویب طرحهای عمرانی از مشکلات اسناد بودجه کشور است. متن لایحه بودجه 97 حاکی از ادامه بسیاری از این مشکلات ساختاری و البته تلاش های قابل تقدیر برای تصحیح بخش هایی از رویکردهای اشتباه گذشته است. در فرصتی که مجلس برای تصویب لایجه بودجه دارد، باید فعالان بخش خصوصی و ناظران مسائل اقتصادی کشور، نظرات کارشناسی خود را به نمایندگان ملت منتقل کنند تا متن نهایی بودجه از واقعگرایی بیشتری برخوردار شود. در ضمن امید است نمایندگان با تعهد به منافع ملت و بخش خصوصی واقعی، در پی افزایش ساز و کارهای نظارتی برای جلوگیری از فرارهای مالیاتی و بازنگری در معافیت های مالیاتی باشند.

بودجه 97 و نگرانی های بخش خصوصی

 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: