به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

وزیر امور خارجه کشورمان در صفحه توئیتر خود نوشته با توجه به اینکه بحران سوریه به یاری گفتگوهای فراگیر در حال پایان گرفتن است، باید در خصوص بحران یمن هم روش مشابهی را دنبال کنیم و با وحشت و بمباران و یا بی تفاوتی بحران آفرینی نکنیم. دکتر ظریف تاکید کرده که هیچ بحرانی نیست که از طریق دیپلماسی قابل حل نباشد و ایران این موضوع را یک بار به اثبات رسانده است.

کارشناسان تاجران نیز موافقتد اکنون که رفته رفته اقتصاد ایران از ثمرات دوران پساتحریم بهره مند میشود، لازم است همه دلسوزان نظام با تکیه بر دیپلماسی و کاهش رویارویی های منطقه ای، کمال درایت را در کلام و رفتار پیش بگیرند و بدست نیروهای متخاصم بهانه ندهند.

دستاورهای برجام گرانبهاتر از آن است که با ماجراجویی های بیهوده به باد رود. با توجه به تحولات منطقه ای و ایجاد آرایش های جدید سیاسی و امنیتی لازم است تهدیدها را جدی بگیریم و مراقب مخاطرات جبران ناپذیر اشتباه محاسبه در روابط منطقه ای باشیم. باید مراقبت بود که حرکتی که از فاز امنیتی به فاز دیپلماتیک در جریان بود معکوس نشود، زیرا که در چنین فضایی بار دیگر بازار سوداگران تحریم و گروه هایی که منعت خویش را به منافع ملی ترجیح می دهند داغ خواهد شد.

حسینی تاجرانباید توجه داشت که تبعات اقتصادی تنش در روابط منطقه ای از جمله رابطه ایران با عربستان و یا دیگر کشورهای منطقه به هیچ وجه به روابط تجاری دو جانبه محدود نمی شود. ادامه تعمیق این تنش ها بر معادلات و ائتلاف های منطقه تاثیری شدید می گذارد و در پی آن، تجارت ما با کشورهای همسایه را نیز متاثر خواهد کرد. برای مثال می توان به تجارت با عراق اشاره کرد. اخیرا تعرفه صادرات لبنیات ایران به عراق به ۴۰درصد رسیده و بنظر می رسد که مقام های بغداد رفتار تبعیض‌آمیزی در قبال تجار ایرانی در پیش گرفته‌اند. به گفته سید حمید حسینی، رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق، مسؤلان عراقی در زمینه مقررات واردات و صادرات شرایط یکسانی را برای همه کشورها لحاظ نمی‌کنند به طوری که برای برخی کشورها مثل عربستان و ترکیه تسهیلات قائل می شوند اما برای ایران محدودیت ایجاد کرده اند. حتی براساس جدیدترین آمار تجارت خارجی، سهم ایران از بازار عراق 4 میلیارد و 13میلیون دلار عنوان شده که نسبت به زمان مشابه سال گذشته با افت وزنی نزدیک به ۱۲درصد و به لحاظ ارزشی رشد 12.5درصدی همراه بوده است.

تقابل های منطقه ای رابطه و تأثیر مستقیمی در تعاملات بین المللی ما دارد. پیشتر اشاره کرده بودیم که صندوق بین المللی پول در رابطه با سرنوشت برجام و سرمایه گذاری در ایران هشدار داده بود که اگر با توجه به تحولات سیاسی و تعاملات با آمریکا نوعی عدم اطمینان در خصوص سرنوشت این توافق ایجاد شود، این امر می تواند باعث فراری دادن سرمایه و تجارت با ایران شود و بازگشت اقتصاد به روند عادی را مختل کند و اقتصاد ایران را به ورطه رکود بازگرداند. با توجه به تلاش هایی که اتحادیه اروپا در دفاع از برجام کرده، لازم است ما حداکثر تلاش خود را برای اعتمادسازی با اروپا انجام دهیم و با دوری از حاشیه آفرینی در خصوص دیگر مسائل امنیتی و منطقه ای، به تلاش های مقام های اروپایی برای تنش زدایی کمک کنیم. در این مقطع نقش بخش خصوصی و نهادهای مدنی از طریق سازمان های متبوعشان چون اتاق بازرگانی بسیار کلیدی و حیاتی است. 

در حالی که فعالان اقتصادی با اشتیاق در پی استفاده بهینه از فرصتهای پسابرجامی هستند و در این راستا به امنیت فضای کسب و کار و سرمایه گذاری امید بسته اند، باید هوشیاری خود را در مواجهه با مخاطرات پیش رو حفظ کنند و نسبت به حرکت های تحریک آمیز هشیار باشند. همه دلسوزان نظام و ملت باید با درست گویی و نه درشت گویی، سیاست تعامل سازنده منطقه ای و فرامنطقه ای را تداوم بخشند و نسبت به اقدامات نسنجیده که به یک فرصت سوزی تاریخی خواهد انجامید هشیار باشند.

نوبخت تاجرانگروه های ماجراجویی که بر طبل جنگ می کوبند و از تقابل استقبال می کنند، اقداماتشان را در نقاب مصالح امنیتی در راستای حفظ منافع ملی جلوه می دهند و این در حالی است که تنها در فکر منافع شخصی و گروهی خود هستند. یک روز پس از آنکه سخنگوی دولت تیتر روزنامه کیهان در رابطه با شلیک موشک انصارالله به ریاض را بر خلاف منافع ملی تلقی نمود، کیهان انتقادها به مواضع تحریک آمیزش را در راستای نگرانی برای برج های دوبی و نه مصالح ملی قلمداد کرد. ولی واقعیت این است که این مواضع جنجال آفرین نه در جهت منافع ملی ایران است و نه منافع ملت مظلوم یمن. تجربه دولت های نهم و دهم به ما نشان داد که چگونه بی تدبیری در کلام و عمل، نه تنها به زیان ملت ایران بلکه به ضرر همه ملت های مظلوم منطقه است. در مقابل ما تجربه موفق برجام را در کارنامه خود داریم که با اجماع بین المللی همراه است. باید با تداوم مسیر دیپلماسی و این تجربه تایخی، راه ساختن فردایی بهتر را برای خود و منطقه هموار کنیم. این راه نباید برای فرصت طلبان و جنگ طلبان هموار شود.

سیاست خارجی اقتصادمحور و امنیت پایدار منطقه ای

روابط ایران و عربستان و لزوم انتخاب گزینه های دشوار

بلوغ سیاسی و بازی برد-برد

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: