به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

مدتی است که نوع رویکرد به تحریم های وابسته به برنامه هسته ای کشور نسبتا تغییر کرده است. در عین حال که بیش از پیش شاهد بسط گفتمان اقتصادی هستیم ولی چند نکته پیرامون بحث تحریم ها و برنامه هسته ای قابل توجه و شایان ذکر است. به نظر این گروه هر موضوعی که به نوعی منافع مردم و نظام را در بر دارد باید در گفتمانی شفاف در سطح ملی مطرح باشد تا نتیجه همفکری میان فرهیختگان و متخصصان دانشگاهی، فعالان اقتصادی، سیاستگذاران و مسئولین ما را به سوی اتخاذ تدابیر و راهکارهای موثر رهنمون شود. اگر در تلاشیم تا حماسه ای سیاسی و یا اقتصادی بیافرینیم نباید موضوعی را از گفتمان ملی حذف کنیم چه برسد به صحبت در مورد پروژه هایی که هویتی ملی پیدا کرده اند و به همین دلیل مردم که سهامداران اصلی آن هستند باید از چند و چون آن مطلع باشند و در تصمیمگیری ها سهیم.

یکی از رویکردهای نگران کننده رویکرد منفعلانه نسبت به شرایط ایجاد شده توسط تحریم ها و استفاده از ترکیب "شرایط تحریم ها" است. دیده و شنیده می شود که برخی از فعالان اقتصادی و یا مسئولین محترم وقتی در مورد اتخاذ سیاستی مانند سیاستگذاری های ارزی و یا تصویب بودجه صحبت می کنند مرتبا می گویند با توجه به شرایط تحریم ها این سیاست و یا آن سیاست مناسب و یا نا مناسب است. چرا ما ابتکار و خلاقیت خود را محدود به چارچوب شرایط تحریم ها کرده ایم و به اصل مطلب که خود تحریم هاست نمی پردازیم؟ این رویکرد غیرعامل باید اصلاح شود و تخصص و خلاقیت مردم و مسئولین در مسیر یافتن راه حل توقف تحریم ها به کار گرفته شود و نه یافتن راه حلی برای شرایطی که تحریم ها ایجاد کرده اند.  

یکی دیگر از رویکردهای نگران کننده نسبت دادن گفتمان شفاف اقتصادی به جریان های خاص سیاسی و یا الحاق برچسب خطرناک ضدنظام به آنها است. بحث ما باید معطوف به شکوفایی اقتصادی و یا حماسه اقتصادی باشد نه اینکه موضوعی را با نسبت دادن به جریانی خاص یا تفکری خاص از گفتمان اقتصادی حذف کنیم. به طور خاص این نوع رویکرد در برخی از رسانه ها دیده شده و نیازی مبرم به اصلاح این روش است. هیچ بحثی نباید برای نظام تهدیدی تلقی شود و به جای شفافیت، سکوت و رخوت بر آن چیره گردد. ببینید عدم شفافیت در آمار و اطلاعات چگونه برنامه ریزی های اقتصادی را مختل کرده است. از گفتمانی شفاف حمایت کنید.

مشارکت همه نهادها در گفتمان شفاف اقتصادی باعث تبلور اندیشه می شود و می توان از این طریق به اجماعی بر سر بهترین راه مقابله با مشکلات و در این مورد خاص برنامه هسته ای و یا توقف تحریم ها رسید.  خبرهایی مبنی بر بسته شدن مؤسسات و یا مطبوعات و یا رسانه هایی که به نحوی در این مسیر می توانند قدم هایی مثبت بردارند مأیوس کننده است و باید اصلاح شود. برای نمونه شاهد اعتراض 55 استاد اقتصاد در مورد انحلال دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف هستیم. چرا باید با تقلیل نهادهایی اینچنین سطح تفکر و گفتمان اقتصادی را تنزل دهیم؟ عدم حمایت کامل از شورای گفتگو و .... نیز در همین راستا شایان توجه و اصلاح است.

به همین سه نمونه بسنده می کنم و امیدوارم شاهد گفتمانی شفاف و سازنده در مورد اقتصاد باشیم که در بر گیرنده تحریم ها و برنامه هسته ای کشور باشد و از این مسیر به تحقق حماسه اقتصادی و سیاسی کمک کنیم.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: