به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

در آستانه سخنرانی ریاست جمهوری در هفتاد و دومین مجمع عمومی سازمان ملل متحد، جا دارد نگاهی بیاندازیم به چهار سخنرانی گذشته دکتر روحانی که بیانگر تحولات گسترده جهانی و لزوم تداوم سیاست نعامل سازنده با جامعه بین المللی است.

شصت و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل (17 سپتامبر 2013)

مهمترین تحولات جهانی: ارتش فرانسه برای مقابله با شبه نظامیان انصارالدین وارد درگیری های مالی شمالی شد؛ کره شمالی سومین آزمایش اتمی زیرزمینی خود را انجام داد که با واکنش های شدید بین المللی و تشدید تحریم های اقتصادی روبرو شد؛ مجمع عمومی سازمان ملل «معاهده تجارت اسلحه» به منظور کنترل فروش تسلیحات متعارف را تصویب کرد؛ کرواسی به عنوان بیست و هشتمین کشور به عضویت اتحادیه اروپا درآمد؛ عربستان سعودی کرسی خود در شورای امنیت سازمان ملل را رد کرد.

مهمترین تحولات منطقه: تظاهرات گسترده در مصر و کودتای نظامی منجر به عزل محمد مرسی، رئیس جمهور این کشور شد؛ بیش از 1400 نفر قربانی حملات شیمیایی غوطه در جریان درگیری های داخلی سوریه شدند. در ایران انتخابات دولت یازدهم با پیروزی حسن روحانی به پایان رسید و دولت یازدهم متعهد شد در مسیر رفع تحریم ها و تعدیل سیاست خارجی بکوشد.

سایت تاجران روحانی مجمع عمومیحسن روحانی نخستین حضور خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد از جمله از بیم جنگ و مناسبات خصومت آمیز منطقه ای و جهانی، رویارویی هویت های مرگبار مذهبی، قومی و ملی، بیم نهادینه شدن خشونت و افراطی گرایی سخن گفت و همچنین از امیدهای جدیدی چون اقبال مردم و نخبگان به ترجیح گفتگو بر ستیز و اعتدال بر افراط نام برد.

دکتر روحانی در خصوص پروند هسته ای ایران گفت: پذیرش حق طبیعی، قانونی و مسلم ایران، به فرمودۀ رهبر فرزانۀ انقلاب اسلامی، ساده‌ترین راه حل این موضوع است. این یک شعار سیاسی نیست، بلکه بر اساس شناخت عمیق وضعیت فناوری در ایران، شرایط بین‌المللی و پایان‌بازی‌ها با حاصل جمع صفر و ضرورت یافتن اهداف و منافع مشترک برای رسیدن به تفاهم و امنیت مشترک است. وی همچنین گفت: در این سال‌ها، یک صدای مسلط پیاپی شنیده شده است که «گزینۀ جنگ روی میز است»، اما امروز بگذارید در برابر این سخن ناکارآمد و غیرقانونی بگویم: صلح در دسترس است». پس به نام جمهوری اسلامی ایران در گام نخست پیشنهاد می‌کنم طرح «جهان علیه خشونت و افراطی‌گری» در دستور کار سازمان ملل متحد قرار گیرد و همۀ دولت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی و نهاد مدنی تلاش‌های جدیدی را برای سوق دادن جهان به این سو سامان دهند.

 شصت و نهمین مجمع عمومی سازمان ملل (16 سپتامبر 2014)

مهمترین تحولات جهانی: لتونی رسما واحد پول یورو را پذیرفت و به عنوان هجدهمین کشور به عضویت منطقه یورو درآمد؛ پارلمان اوکراین رئیس جمهور آن کشور، ویکتور یونوکویچ را برکنار و اولکساندر تورچینو را جایگزین وی نمود؛ تنش ها میان ونزوئلا و پاناما شدت یافت؛ 276 زن و دختر از یک مدرسه در نیجریه توسط گروه افراطی بوکوحرام ربوده و گروگان گرفته شدند؛ رهبران خمرهای سرخ به زندان ابد محکوم شدند؛ مجمع تغییرات آب و هوایی، ارزیابی پنجم خود را مبنی بر مخاطرات فراگیر و غیرقابل جبران تغییرات آب و هوایی را منتشر کرد؛ روابط آمریکا و کوبا در مسیر عادی سازی قرار گرفت.

مهمترین تحولات منطقه: روسیه، کریمه را به اشغال خود درآورد؛ گروه هشت (جی 8) روسیه را از گروه خود اخراج کرد؛ قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل متحد همه پرسی روسیه در مورد اوکراین را رد کرد و کریمه را جزو خاک اوکراین اعلام کرد؛ شبه نظامیان داعش عملیات خود در شمال عراق را آغاز کردند؛ مداخله نظامی برای سرکوب داعش آغاز شد؛ درگیری ها میان اسرائیل حماس شدت گرفت.

روحان مجمع عمومی سایت تاجراندکتر روحانی در دومین سال حضور خود در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: من از منطقه‌ای می‌آیم که بخش‌های مهمی از آن در آتش تندروی و افراط می‌سوزد. وی افزود: برای مقابله اصولی با تروریسم، باید ریشه‌های آن را شناخت و چشمه‌های آن را خشکاند. تروریسم در بستر فقر، بیکاری، تبعیض، تحقیر و بی عدالتی می‌‌روید و با فرهنگ خشونت رشد می‌کند. برای ریشه‌کن کردن تروریسم باید عدالت و توسعه را گستراند و از تحریف ادیان الهی برای توجیه قساوت و بی‌رحمی جلوگیری کرد.

حسن روحانی در بخش دیگری از سخنانش تأکید کرد: خاورمیانه، تشنه توسعه است، و خسته از جنگ. این حق طبیعی مردمانِ سرزمین‌های حاصل‌خیزِ خاورمیانه است که از زندگی توأم با صلح و رفاه، برخوردار باشند. در گذشته، استعمار این حق را از آنان سلب کرد و اکنون سایه جنگ و خشونت، امنیت آنان را تهدید می‌کند. در منطقه ما، سیاستمداران، و نخبگانِ معتدلی وجود دارند که مورد اعتماد ملت‌های خویش‌اند. آنان، نه غرب‌ستیزند و نه غرب‌گرا. به نقش استعمار در عقب‌افتادگی ملت‌های منطقه، آگاهند اما از نقش ملت‌های خویش در راه توسعه‌یافتگی نیز، غفلت نمی‌ورزند؛ غرب را از خطاهایش مبرا نمی‌دانند، اما به غفلت‌های خویش نیز توجه دارند. این نخبگان، می‌توانند با جلب اعتماد مردم، قوی‌ترین ائتلاف‌های ملی و بین‌المللی علیه خشونت را تشکیل دهند. صدای این نخبگان، صدای واقعی مردم اعتدال‌گرا در جهان اسلام است. روحانی در خصوص مذاکرات هسته ای که در این مقطع به توافق ژنو رسیده بود گفت: با توجه به رویکرد اعتمادساز و شفاف جمهوری اسلامی ایران در این زمینه و تداوم آن، در صورتیکه طرف‌های مذاکره‌کننده نیز متقابلاً از عزم و انعطافِ کافی برخوردار باشند و ظرفِ مهلتِ تعیین شده، بتوانیم در حل این مسأله به موفقیتِ کامل دست یابیم، فضای کاملاً متفاوتی به‌لحاظ همکاری‌های منطقه‌ای و جهانی بوجود خواهد آمد، که در سایه آن، امکان تمرکز بر حل مسایل مهم منطقه از جمله مسأله بسیار مهم مبارزه با خشونت و افراطی‌گری در منطقه، فراهم خواهد شد.

هفتادمین مجمع عمومی سازمان ملل (15 سپتامبر 2015)

مهمترین تحولات جهانی: اتحادیه اقتصادی یوراسیا شکل گرفت؛ لیتوانی با قبول واحد پول یورو نوزدهمین کشور عضو منطقه یورو شد؛ کشتارهای دستجمعی در نیجریه توسط بوکوحرام جان بیش از 2000 نفر را گرفت؛ حوثی ها کاخ ریاست جمهوری در یمن را به تصرف خود درآوردند؛ سازمان ملل متحد قطعنامه 2199 خود برای مبارزه با تروریسم را تصویب کرد؛ رؤسای جمهور چین و تایوان برای نخستین بار با هم دیدار کردند؛ معاهده تغییرات آب و هوایی به تصویب رسید؛

مهمترین تحولات منطقه: آتش بس میان اوکراین و روسیه در همان روز اول نقض شد؛ داعش با بوکوحرام همپیمان شد؛ کشورهای عرب به رهبری عربستان مداخله نظامی در یمن را آغاز کردند؛ روسیه حملات هوایی علیه داعش را آغاز کرد؛ ائتلاف نظامی اسلامی شکل گرفت. 

سایت تاجران مجمع عمومی سازمان ملل روحانیدکتر روحانی در سومین سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل با تأکید مجدد بر رویکرد اصولی ایران یعنی مشارکت سازنده با همسایگان برای تحقق نظم پایدار مبتنی بر امنیت جمعی و حمایت از توسعه کشورهای منطقه و ایجاد پیوندهای اقتصادی متقابل گفت: ریشه کن کردن خشونت در منطقه، بدون مردمسالاری، ارتقاء حقوق شهروندی و توسعه اقتصادی، میسر نیست. وی افزود: من به فردایی پر امید باور دارم، و تردید ندارم که با تدبیر می توانیم بر این مشکلات فائق آئیم . تجربه گفتگو میان ایران و کشورهای 1+5و دستیابی به «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) نمونه ای موفق از سیاست اعتدال و تعامل سازنده و روی آوردن به گفتگو است؛ که با اتخاذ رویکرد برد – برد به یک بحران غیرضروری اما پیچیده و طولانی پایان داد.

هفتاد و یکمین مجمع عمومی سازمان ملل (13 سپتامبر 2016)

مهمترین تحولات جهانی: پرتاب موشک دوربرد به فضا توسط کره شمالی؛ سفر رئیس جمهور آمریکا به کوبا؛ برگزیت و خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا؛ پنجمین و بزرگترین آزمایش اتمی کره شمالی؛ آتش بس و امضای صلحنامه کلمبیا؛ تصویب قطعنامه سازمان ملل علیه شهرک سازی های اسرائیل در سرزمین های فلسطینی.

مهمترین تحولات منطقه: قطع روابط دیپلماتیک ایران و عربستان؛ درگیری ارتش های ارمنستان و جمهوری آذربایجان؛ حمله تروریستی داعش به فرودگاه آتاتورک ترکیه؛ ترور سفیر روسیه در ترکیه.

مجمع عمومی دکتر روحانیدکتر روحانی در این نشست گفت : من به نمایندگی از ملتی سخن می گویم که دو سال قبل به تعامل سازنده با جهان رأی داد و اینک با افتخار می توانم اعلام کنم که امروز، فصل جدیدی در روابط ایران با جهان آغاز شده است. وی افزود: سیاست ما این است که در فضای جدید، حرکت صلح جویانة خود را در منطقه، بر مبنای همان قاعدة برد ـ برد، ادامه دهیم و به نحوی عمل کنیم که همه، در منطقه و جهان از مزایای این فضای جدید بهره‌مند شوند. می‌توانیم از این فرصت برای توجه به آینده و اجتناب از تمرکز بر گذشته استفاده کنیم و روابط خود را با کشورهای منطقه، بویژه همسایگانمان، بر اساس احترام متقابل و منافع مشترک و جمعی، بازسازی کنیم. وی همچنین گفت: تعامل اقتصادی بر پایه منافع متقابل‌ می‌تواند امنیت پایدار را به ارمغان آورد و منطقه را به کانونِ صلح و توسعه تبدیل کند. ایرانِ پس از برجام آمادگی دارد نشان دهد که راه‌عملی امنیت و ثبات،‌ توسعه در سایة تعامل اقتصادی است.

اینک در آستانه سخنرانی دکتر روحانی در هفتاد و دومین مجمع عمومی سازمان ملل متحد و با توجه به حساسیت های کنونی در قبال توافق عزتنمد برجام و در نظر گرفتن وضعیت شکننده منطقه، فعالان اقتصادی خواهان تداوم سیاست تعامل سازنده با جهان هستند. راه حل مناقشات منطقه ای و مقابله با افراطی گرایی و خشونت همانگونه که بارها تأکید و به تجربه نیز آزموده شده، راه حل سیاسی و دیپلماتیک است. در این میان تمام بازیگران باید سهم ارزنده ای برای تحقق صلح و ثبات در منطقه داشته باشند. در این میان حضور جوامع مدنی و بخش خصوصی الزام حیاتی دارد.  

از ونزوئلا تا نیویورک

افراط گرایی، توسعه پایدار و دیپلماسی تجاری

پساتحریم، عرصه دیگری از حیات ایرانی با ملزومات اندیشه‌ای متفاوت

روحانی: توافق نهایی، پیامی جهانی برای صلح و امنیت

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: