به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

روند تصویب بودجه 92 یکی از ناکارآمدترین روندهای تصویب بودجه بود. علاوه بر تأخیر معمول دولت در ارائه بودجه و عدم شفافیت و غیرتخصصی بودن و ناهماهنگی با برنامه های توسعه، اینبار با پریشانی هایی در روند بررسی و تصویب بودجه در مجلس نیز همراه بود (برای نمونه به اظهارات دکتر حسین زاده بحرینی توجه کنید). یکی از دلایل این سردرگمی ها این است که بودجه به مسائل متعددی از جمله هدفمندی یارانه ها، اصلاحات قوانین مالیاتی و نرخ تبدیل ارز وابسته است که همچنان حل نشده باقی مانده اند و دامنه متعارف مباحث بررسی و تصویب بودجه را به این حوزه ها نیز تعمیم داده اند. 

یکی از مزایای روند بررسی و تصویب بودجه این است که باعث می شود مباحث جدی در مورد اولویت های کشور، مشکلات مزمن و بهترین سیاست ها برای حل این مشکلات مطرح شود.  در این مقطع نگاهی می اندازیم به مواضع و اظهارات برخی از مسئولان و فعالان اقتصادی در قبال مسائل کلیدی اقتصادی کشور. مدافعان و مخالفان بودجه...

مدافعان بودجه

رحیم ممبینی، معاون بودجه معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور، طبیعتا از لایحه دولت دفاع می کند. دیدگاه و تحلیل ایشان در مورد بودجه که متمرکز بر قیمت نفت و هدفمندی است را می توانید در اینجا بخوانید.

بهروز مرادی، معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور، از جمله عنوان کرد همه اعداد در لایحه بودجه روشن است و هیچ ابهامی در لایحه 92 وجود ندارد و همچنین تأکید کرد منابع و مصارف بودجه غیرشفاف نیست.

عطاالله سلطانی صبور، نماینده مجلس، با وجود اذعان به اینکه بودجه نقاط ضعفی دارد تأکید کرد رد کلیات بودجه به مصلحت کشور نیست.

ابوالقاسم خسروی، نماینده مجلس، نیز توصیه کرد اگر ما معایب بودجه را می بینیم باید به زیبایی ها و جنبه های مثبت آن نیز توجه کنیم.

مخالفان بودجه

علی شمس اردکانی، رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی، دوازده پرسش را در خصوص بودجه مطرح کرد که پاسخ به آنها ضروری است.

مرکز پژوهش های مجلس نیز از عدم توجه لازم به تورم فزاینده، بیکاری و کاهش ارزش پول ملی در بودجه ابراز نگرانی کرد.

سید شریف حسینی و سید حسین دهدشتی نیز از افزایش سطح اتکا به نفت و تبعات تورمی افزایش قیمت حامل های انرژی در بودجه انتقاد کردند.

احمد توکلی، رئیس پیشین مرکز پژوهش های مجلس، همچون سال های گذشته در مورد تورم، نابرابری های اقتصادی و صدمات بیشتر به قشر آسیب پذیر، کسر بودجه، وابستگی به درآمد نفتی و بسیاری موارد دیگر ابراز نگرانی کرد.  انتقاد توکلی ناشی از آگاهی او به اهمیت بودجه برای تعیین اولویت های کشور است و اینکه بودجه تا چه اندازه می تواند بر تمام جوانب سیاستگذاری های اقتصادی تأثیرگذار باشد. 

آیت الله هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، نیز ضمن انتقاد از عدم توجه به برنامه های مصوب بلندمدت در بودجه تصریح كرد: متأسفانه در سالهای گذشته به اسناد بالادستی كشور كه مبنای توسعه و كارآفرینی اقتصادی است، عمل نشد و هر ساله وابستگی بودجه به نفت، تصدی‌گری دولت و انزوای بخش خصوصی بیشتر شد. 

غلامرضا کاتب، سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، از رویکرد غیر علمی و اثرات رکودی و تورمی بودجه پیشنهادی انتقاد کرد و نسبت به عواقب آن یعنی ایجاد تورم بسیار شدید و بی‌ارزش کردن پول ملی هشدار داد.

جعفر قادری، نماینده مجلس، معتقد است بودجه کنونی وابستگی کشور به نفت را افزایش می دهد و کمکی در مسیر کنترل تورم و یا ایجاد ثبات در اقصاد نمی کند. عدم شفافیت و کاهش انگیزه سرمایه گذاری برای بخش خصوصی نیز از دیگر نکات نگران کننده بودجه از دید ایشان است. او همچنین گفت مغایرت لایحه بودجه 92 با سیاست های ابلاغی رهبر معظم انقلاب، مغایرت با قانون هدفمند سازی یارانه ها و قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی و همچنین همراه نبودن با نامگذاری امسال (حماسه سیاسی و اقتصادی) از دیگر موارد رد این لایحه است.

محمدرضا پورابراهیمی، نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، عدم محاسبه نرخ واقعی دلار و افزایش بودجه نهادهای وابسته به ریاست جمهوری را مورد انتقاد قرار داد.

پدرام سلطانی، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران، به کاهش بودجه عمرانی در مقایسه با سال گذشته اشاره کرد و افزود این رویکردها به بخش خصوصی به عنوان بخشی از اقتصاد کشور کمک نمی کند تا از حالت رکود سال های اخیر خارج شود.

موسی الرضا ثروتی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، از عدم شفافیت، ابهامات، افزایش وابستگی به درآمد نفتی، انبساطی بودن بودجه و عدم تحقق بودجه عمرانی انتقاد کرد.

سعی من این بود تا در حد امکان مواضع برخی از مسئولان و فعالان اقتصادی را مطرح و یادآوری کرده باشم. لطفا چنانچه موضع خاصی از افراد خاصی مورد توجه شما بود به این فهرست اضافه کنید.   

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: