به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

بر اساس اطلاعاتی که اخیرا توسط تصاویر ماهواره ای از آب های خلیج فارس بدست آمده، برآورد می شود دستکم 34 هزار بشکه نفت در سواحل کویت نشت کرده است. این آلودگی نفتی مساحتی حدود 131 کیلومتر مربع را در بر می گیرد. هر چند مقام های کویتی از مهار شدن این لکه نفتی خبر داده اند ولی نگرانی هایی در خصوص گسترش این لکه نفتی وجود دارد. پروین فرشچی، معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست می گوید این جریان نفتی به ایران برسد. این لکه نفتی آخرین حادثه ناگوار زیست محیطی در خلیج فارس می باشد که بار دیگر لزوم همکاری با همسایگان دریایی از یک سو و نیز افزایش تلاش ها برای آلودگی زدایی از آب های خلیج فارس را برجسته می کند.

طی سال های اخیر مشکلات کمبود آب و خشکی تالابها در محور توجه فعالان محیط زیست کشور بوده و مسئله آلودگی آب های خلیج فارس و دریای عمان کمتر مورد توجه قرار گرفته است. ولی باید توجه داشت که آلودگی این آب ها و سواحل به واقع به یک فاجعه زیست محیطی بدل شده است و باید به سرعت مورد توجه قرار گیرد. ما می توانیم همکاری های منطقه ای را در چهارچوب کنوانسیون راپمی پیگیری کنیم. این کنوانسیون، سند قانونی است که کشورهای حوزه خلیج فارس و دریای عمان یعنی جمهوری اسلامی ایران،بحرین،عراق،قطر،عربستان سعودی و امارات متحده عربی در آن متهعد شده اند کوششهای خود را برای حفاظت از محیط زیست دریایی مشترکشان بکار ببندند.

خلیج فارسبرای رفع مشکلات زیست محیطی منطقه باید تلاش ها هم در خشکی و هم در دریا پیگیری شود. وجود پسماندهای صنعتی مایع و جامد، دود و بخارات رها شده از کارخانجات منطقه، عدم کنترل پساب های خانگی، تخلیه در حوزه های آبریز رودخانه ها، توسعه سواحل و تغییرات برنامه ریزی نشده فیزیکی، سید بی رویه و دور ریزهای آلاینده، سوء مدیریت در عملیات لایروبی، نشت نفت از شبکه های خط لوله، نشت های نفتی ناشی از جنگ و سوانح نانکرهای نفتی از جمله عوامل آلاینده آب های خلیج فارس و دریای عمان است. منشاء این آلاینده ها را در همه کشورهای حاشیه خلیج فارس باید جست و از همین رو همکاری های منطقه ای برای رفع معضلات زیست محیطی این آب ها بسیار مهم است.

وفادار محیط زیست تاجرانعلاوه بر در خطر قرارگرفتن اکوسیستم خلیج فارس و دریای عمان، آلاینده ها می تواند به طور مستقیم بر سلامت مردم منطقه نیز تاثیر بگذارد. خرداد ماه امسال، مجید وفادار، مدیر کل محیط زیست هرمزگان با اشاره به اینکه شاخص های میکروبی در آبهای ساحلی شهر بندرعباس در نواحی مشرف به خوریات گورسوزان، سورو و شیلات، بیش از حد استاندارد ثبت شده گفت یکی از اثرات نامطلوب ورود پساب و فاضلابهای شهری به دریا، افزایش مقادیر شاخص های میکروبی است. در همین حال وفادار گفت بیش از ۵۵ پروژه مشکل دار زیست محیطی در دریا و ساحل استان هرمزگان وجود دارد.

فرشچی تاجرانعلاوه بر کاهش آلاینده ها، گسترش رونق اقتصادی منطقه و عبور از وابستگی به صنایع نفت و پتروشیمی هم تحول مثبتی خواهد بود. همانطور که خانم فرشچی اشاره کرده گردشگری دریایی یکی از حوزه هایی است که به علت توجه زیاد به صنعت نفت و گاز در خلیج فارس و دریای عمان مغفول مانده است. در مقایسه با کشور ترکیه که 50 تا 70 درصد تولید ناخالص داخلی اش وابسته به گردشگری دریایی است، می توان دید که ما راه زیادی در این زمینه داریم. هر چند گردشگری دریایی می تواند پاسخی برای حفظ محیط طبیعی خلیج فارس باشد، ولی واقعیت این است که تلاش های زیادی در حوزه زیرساختی و فرهنگی باید انجام دهیم تا بتوانیم با کشورهای منطقه رقابت کنیم.

مسئولین ما کشورهای حاشیه خلیج فارس را مسئول آلودگی آب های منطقه می دانند و می گویند این کشورها و به ویژه کویت به مقررات زیست محیطی پایبند نیستند. این مسئولین همچنین ادعا می کنند که نمک زدایی آب خلیج فارس توسط کشورهایی مانند امارات متحده باعث شده آبهای خلیج فارس تا میزان 1.5 برابر نسبت به 20 سال قبل شور شده و حیات موجودات دریایی را با مخاطره روبرو کند.

با توجه به اختلافات سیاسی که ما با همسایگان عرب خود داریم، حل و فصل مشکلات زیست محیطی منطقه دشوار تر نیز شده است. ولی باید از ظرفیت های قراردادی و قانونی موجود استفاده کرد و در چهارچوب  توافق هایی همچون کنوانسیون راپمی، همکاری ها را پیش برد. در این کنوانسیون به صراحت از کشورهای عضو خواسته شده تا فعالیت های اقتصادی و اجتماعی خود را در سرزمینهای خود طوری تنظیم کنند که موجبات آلودگی محیط زیست دریایی حوزه را فراهم نکند. همکاری های زیست محیطی می تواند آغازی برای دیگر همکاری ها و تفاهم ها هم باشد و ما باید همسایگان خود را قانع کنیم که همکاری های محیط زیستی منطقه ای نه یک گزنیه، بلکه یک ضرورت است.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: