به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

دکترمسعود نیلی یکی از اقتصاددانان پیشرو است که در مجموعه "حرف حساب" نیز از او یاد کردیم. تلاش های مسعود نیلی برای بسط گفتمان اقتصادی در کشور و ارائه طریق های مناسب اقتصادی پیگیر و مستمر است. 

مسعود نیلی هر زمان که آمار و اطلاعات نادرست مطرح می شود ساکت نمی نشیند. اخیرا هم در برنامه پایش که به اعتباری می تواند به برنامه 90 اقتصادی تبدیل شود حضور پیدا کرد و در مورد صحت آمار مطرح شده از سوی آقای احمدی نژاد اظهار نظر کرد.  مطالب مختلفی توسط صاحبنظران در خصوص این مصاحبه ارائه شده است. کارشناسان تاجران با پیام کلی آقای نیلی موافقند اما در عین حال در مورد برخی جزئیات دیدگاهی متفاوت دارند.  در اینجا دیدگاه کارشناسان تاجران را صرفا در مسیر بسط گفتمان اقتصادی ارائه می کنیم.

رشد بیکاری

نظر آقای نیلی مبنی بر اینکه ما در مقطع خطرناکی از رشد بیکاری هستیم کاملا درست است.  اظهارات اسفند ماه گذشته آقای احمدی نژاد مبنی بر ایجاد شش میلیون شغل با این پیش فرض است که نرخ مشارکت اقتصادی 100 درصد باشد. به زبان دیگر، این اظهارات بر مبنای این تصور است که تمام جمعیت در سن کار یا شاغل هستند یا به دنبال کار می باشند. این اظهارات درست نیست. بر اساس آمار دولت، نرخ مشارکت اقتصادی در پایان سال گذشته 36,8 درصد بوده و از زمان تصدی آقای احمدی نژاد این رقم به شکل مستمر کاهش داشته است. مردم مستمرا بازار کار را ترک کرده اند و با توجه به این روند، تعداد مشاغل بدون شک در بازه زمانی 1384 تا 1391متوقف و اندکی کاهش داشته است.  این روند را در نمودار زیر می توانید ببینید.

رشد تولید ناخالص داخلی

دکتر نیلی اشاره کرد که نرخ رشد اقتصادی در سال 91 بین صفر و نیم درصد بوده و امسال این نرخ کمتر نیز خواهد بود.  برداشت آقای نیلی از نرخ تولید ناخالص داخلی قطعا از برداشت آقای احمدی نژاد درست تر است اما در عین حال هر دو پیشبینی با در نظر گرفتن پیشبینی صندوق بین المللی پول خوشبیانه است. صندوق بین المللی پول اخیرا در گزارش 2013 چشم انداز اقتصادی جهان تخمین زده است که رشد تولید ناخالص داخلی ایران در سال 91 منفی 1,9 درصد بوده و در سال 92 منفی 1,3 درصد خواهد بود. 

تورم

دکتر نیلی در خصوص موضوع حساس تورم گفت سه کشور در حال حاضر تورم بالای 20 درصد در دنیا دارند. نرخ تورم ایران بالای 30 درصد است و بعد از آن ونزوئلا و بلاروس به ترتیب با 24 و 23 درصد قرار دارند.  اگر منصفانه به مطلب نگاه کنیم نظر آقای نیلی در این قسمت درست نیست.  ایران در رتبه سوم است و نه رتبه اول.  با تأسف باید بگوییم که هنوز جای شکرش باقی است چون سودان و مالاوی نرخ تورمی بالاتر از نرخ تورم ما دارند. بر اساس آمار صندوق بین المللی پول، تورم ما کمی بالاتر از 30 درصد است اما سودان و مالاوی به ترتیب تورم 44 و 35 درصدی دارند. 

در هر صورت ما شجاعت دکتر نیلی که علنا خواستار ارائه آمار و اطلاعات درست توسط دولت است را می ستاییم. اگر مسئولان نظام به ارائه آمارهای نادرست ادامه دهند هیچ امیدی به بهبود اوضاع اقتصادی نمی توان داشت. 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: