به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

همه امیدواریم که رئیس جمهور آینده بتواند اقتصاد را از ورطه بحرانی کنونی نجات دهد و آسیب های سوءمدیریت هشت سال گذشته را ترمیم نماید. در عین حال، توانایی های رئیس جمهور آینده برای اعمال اصلاحات اقتصادی با موانع و محدودیت هایی مواجه است.  خوشبختانه در طرف مقابل این محدودیت ها، امکانات و ملزوماتی هم در اختیار خواهد داشت تا بتواند از آنها استفاده کند.

محدودیت ها

تحریم: تحریم ها باعث محدودیت صادرات، کاهش سرمایه گذاری مستقیم خارجی، افزایش هزینه معاملات، نوسانات بازار و نرخ ارز و در مجموع دشواری تجارت و کسب و کار هستند.

کاهش درآمد دولت: تحریم ها باعث کاهش قابل ملاحظه درآمد نفتی شده اند. در عین حال که ما می خواهیم در مسیر کاهش وابستگی به درآمد نفتی پیشرفت کنیم اما برای این پیشرفت و حداقل برای چندین سال به درآمد نفتی محتاجیم تا بتوانیم برای گذار موفق از این مرحله سرمایه گذاری های لازم را انجام دهیم. افزایش مالیات در زمانی که با بحران اقتصادی مواجه هستیم نه تنها دشوار است بلکه به اعتقاد بسیاری از کارشناسان اقتصادی نابخردانه است.

ضعف صندوق توسعه ملی: با وجود درآمد نفتی بی سابقه چند سال گذشته، صندوق توسعه ملی از پشتوانه یا ذخیره لازم برخوردار نیست و سرمایه گذاری هایی هم انجام نشده که بتواند در چند سال آینده نتایج مطلوبی به بار آورد.  این امر موجب می شود که رئیس جمهور آینده در صورت کاهش مجدد درآمد نفتی با کمبود ذخیره مالی لازم مواجه شود و نتواند منابع مالی لازم برای پروژه های ضروری و حیاتی زیرساختی را تأمین کند.

ضعف سیستم بانکی:  معوقات بانکی و وام های بد صنعت بانکی کشور را مسموم و معیوب کرده است.  نرخ تورم بالا و به نسبت آن نرخ پایین بهره باعث شده است مردم از پس انداز کردن دلسرد شوند و در نتیجه بانک ها از جذب سرمایه باز مانند.  اعتبارات و تسهیلات بانکی به سختی قابل دسترسی هستند که این امر رشد صنایع را کند می کند.  حتی اگر مدیریتی قابل هم امور را در دست بگیرد، چندین سال طول خواهد کشید تا سیستم بانکی کشور به روال عادی برگردد.

محدودیت های زیرساختی: زیرساخت های اقتصادی کشور کمتر توسعه یافته هستند، به خصوص در حوزه هایی مانند بخش کشاورزی. دولت آقای احمدی نژاد سرمایه های زیرساختی را به جای تخصیص به پروژه هایی که به تقویت و استحکام اقتصاد کشور می انجامیدند، به پروژه پرچالش مسکن مهر اختصاص داد.

بخش دولتی ناکارآمد: دولت همچنان حدود 80 درصد اقتصاد کشور را در دست دارد و بخش عمده ای از فعالیت های اقتصادی دلت، ناکارآمد و بی بازده است.  بخش دولتی، حرکت و پیشرفت کلی اقتصاد کشور را کند کرده است.

اعتبار در منطقه: در طی هشت سال گذشته، اعتبار ما در منطقه تنزل داشته است و این خود باعث تقلیل و معدود شدن فرصت تبدیل کشورهای منطقه به بازارهای صادراتی و مصرفی خدمات و کالاهای صنایع ما است.

امکانات

بخش خصوصی: اگر دولت ثابت کند که مایل به همکاری با بخش خصوصی است و از بخش خصوصی حمایت کند فعالان بخش خصوصی آماده اند تا فعالیت های خود را بیشتر گسترش دهند و تخصص و تجارب خود را با دولت در میان بگذارند.

اقتصاد بزرگ: با بیش از 75 میلیون نفر جمعیت و تنوع جغرافیایی، اقتصادی بزرگ و متنوع می تواند پیش روی ما باشد که سرشار از توانایی های بالقوه است.

نیروی کاری تحصیل کرده: ما در منطقه بالاترین تعداد نیروی کاری تحصیل کرده را داریم و با توجه به نرخ بالای بیکاری در میان فارغ التحصیلان دانشگاهی می توان امیدوار بود که نیروی کاری قابل و تحصیل کرده فراوانی در انتظار و در جستجوی مشاغل بهتر هستند.

مزیت بهره وری: مجمع اقتصاد جهانی ما را در گروه اقتصادهای در حال گذار از اقتصاد عامل-محور به اقتصاد بهره وری- محور طبقه بندی کرده است.  این امر یعنی سرمایه گذاری های اندک در افزایش بازدهی و کارآمدی می تواند نتایج بسیار مطلوب اقتصادی به همراه داشته باشد. 

تخصص: اگر رئیس جمهور آینده بخواهد از نیروهای متخصص استفاده کند و آنها را در سمت های تصمیمگیری و سیاستگذاری مهم منصوب کند، کشور ما متخصصین اقتصادی و صاحبان باتجربه کسب و کار و بنگاه های اقتصادی فراوان دارد که به یاری دولت آینده بیایند.

منابع طبیعی: همه می دانیم که منابع سرشار نفت و گاز طبیعی داریم اما ما همچنین ذخایر غنی معدنی و حتی امکان بالقوه انرژی بادی و خورشیدی داریم که باید روی آنها حساب کنیم.

موقعیت جغرافیایی: ما می توانیم ترمینال ترانزیت برای تسهیل تجارت در تمام منطقه باشیم. البته این امر مستلزم بازسازی و ترمیم روابط با همسایگان و برطرف کردن موانعی است که سرمایه گذاری خارجی را مشکل کرده است. 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: