به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

بسیاری از کسانی که مسائل گردشگری را پیگیری می کنند آگاهند که یک کشور از ظرفیت های مختلف و گاه کشف نشده ای برای جذب مسافر خارجی برخوردار است و در این میان ارائه خدمات پزشکی یکی از مواردی است که طی سال های اخیر حوزه جدیدی را برای جذب گردشگر فراهم کرده است. ما با توجه به ظرفیت های بالایی که در علم پزشکی داریم، باید به این حوزه از گردشگری توجه ویژه ای داشته باشیم. در همین راستا و در بحث اولویتهای اجرایی سلامت دولت دوازدهم، وزارت بهداشت بر توسعه و ساماندهی خدمات گردشگری سلامت از طريق استاندارد سازی خدمات تاکید کرده است.

محمد علی فیاض، دبیر شورای راهبری گردشگری سلامت گفته است که در سال 95، با ثبت سفر و درمان ۱۵۰ هزار بیمار خارجی در سامانه وزارت بهداشت، حدود ۵۰۰ میلیون دلار درآمد از این محل برای کشور حاصل شده است.  این رقم قابل توجهی است و وزارت بهداشت باید در کنار نهادهای مربوطه و با همکاری بخش خصوصی، برای سامان دادن به زیرساخت های قانونی و فیزیکی گردشگری پزشکی بکوشد تا ضمن افزایش درآمدزایی حوزه پزشکی، فرصت های جدیدی هم برای جذب سرمایه خارجی فراهم گردد.

گردشگری پزشکیاکنون نزدیک به پانزده سال است که وزارت بهداشت برنامه ریزی برای گسترش گردشگری پزشکی را آغاز کرده، ولی برنامه ریزی برای تنظیم مقررات مربوطه تنها در دولت یازدهم آغاز شد و با تشکیل شورای راهبردی گردشگری سلامت، امور این حوزه سامان بهتری یافت. اکنون وزارت بهداشت و امور خارجه در کنار سازمان میراث فرهنگی و سازمان نظام پزشکی باید شرایطی فراهم کنند که از یک سو، ورود گردشگران پزشکی به کشور تسهیل شود و از دیگر سو زیرساخت های حقوقی لازم برای حفاظت قانونی از درمانگر و بیمار پس از طی مراحل درمانی نیز فراهم گردد.

شورای  راهبردی گردشگری سلامت اقدام به صدور مجوز برای نمایندگان آژانس های مسافرتی و برگزارکنندگان سفرهای پزشکی کرده و اعلان نموده که آژانس های بدون مجوز تحت پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت. این شورا همچنین با وعده حمایت از خدمات آژانس های مجاز، اشاره ای نیز به تسهیلات وامی و صدور ویزا برای مشتریان آنها نموده است.

فیاضیهدف نهائی برای گردشگری پزشکی کشور این است که تا سال 1404 درآمد حاصله از این صنعت به 2.5 میلیارد برسد. با توجه به وضعیت کنونی شاید این رقم واقعگرایانه به نظر نرسد ولی باید توجه داشت که در سال گذشته، درآمد جهانی از گردشگری پزشکی 150 میلیارد دلار بوده و شایسته است ایران سهم بیشتری از درآمدزایی این حوزه داشته باشد. لازم است شورای راهبردی گردشگری سلامت آمارهای دقیقتری از وضعیت کنونی این حوزه تهیه کند زیرا همانطور که محمد علی فیاض گفته، بسیاری از گردشگران برای جراحی پلاستیک و درمان‌های پزشکی دیگر به ایران سفر می‌کنند، اما اطلاعاتشان در سامانه وزارت بهداشت ثبت نمی‌شود.

صرف نظر از آمار افرادی که در ایران تحت درمان و مراقبت های پزشکی قرار گرفته اند، تلاش های مسئولان برای توسعه گردشگری پزشکی تا به حال با مشکلات زیادی روبرو بوده است. اقدامات شورا برای اعمال مقررات تامین سلامت و نظارت بر مراحل پذیرش بیماران بین المللی به کندی انجام گرفته است. در ضمن با افزایش ورود بیماران خارجی به ویژه از مناطق جنگ زده، این نگرانی به وجود آمد که نبود مقررات لازم، ممکن است خطراتی را متوجه سلامت بیماران داخلی کند. همکنون بیشترین گردشگران پزشکی را از کشورهای عراق، جمهوری آذربایجان، ارمنستان و حوزه خلیج فارس جذب می کنیم ولی برای گسترش این صنعت باید به دنبال مشتریانی از دیگر کشورهای خاورمیانه و آسیا نیز باشیم.   

گردشگری پزشکیمشکلات زیر ساختی ما تا حدی مربوط به بیمارستان های قدیمی و کمبود تجهیزات پزشکی است ولی مسئله جدیت در اعمال مقررات و پروتوکل های پزشکی هم عامل تعیین کننده ای در بهبود کلی وضعیت پزشکی و درمانی و رضایت بیماران است. گزارش ها حاکی از فعالیت 35 موسسه گردشگری سلامت در ایران می باشد و از میان این موسسات، 14 واحد مجوز اجرای گردشگری توریستی ندارند و افراد و گروه های واسطه دیگری هم بدون مجوز در این حوزه فعالیت دارند. آقای فیاضی معتقد است که وزارت بهداشت باید قانون الزام‌آوری برای بیمارستانها داشته باشد تا تنها از طریق موسسات مجاز اتباع خارجی پذیرش شوند تا اقدامات واسطه‌های غیررسمی و دلال‌ها متوقف شود. به گفته مقامات وزارت بهداشت، از 400 بیمارستانی که برای پذیرش گردشگران خارجی اعلان آمادگی کرده بودند، به 170 بیمارستان در بهار امسال مجوز داده شده است.

در بحث گردشگری پزشکی و سلامت نیز همچون دیگر حوزه های اقتصادی مسئله ایجاد تعادل میان اعمال مقررات و محدودیت ها از یک سو و آزادسازی فضای کسب و کار از دیگر سو باید مورد توجه قرار گیرد. توجه به این تعادل در مراحل مختلف، از اعمال قوانین مربوط به اعطای ویزا و پذیرش بیماران خارجی تا تعیین حق ویزیت و تعهدهای پس از ترخیص بیمار، مطرح می شود. همکاری دولت با بیمارستان ها و شرکت های گردشگری خصوصی  و نیز تاکید بر اصول بازار رقابتی می تواند چهارچوب مناسبی برای ایجاد این تعادل باشد.

همانطور که در سند ارائه شده از سوی وزارت بهداشت نیز قید شده، ساماندهی ارائه خدمات به گردشگران سلامت از طريق اعتباربخشی كيفی بخش های بين الملل و ساماندهی موسسات گردشگری و با همکاری ساير دستگاههای زيربط قابل اجراست و این امر با اسناد بالادستی ما نیز همسوست. انشاالله دولت دوازدهم با بالقوه سازی حداکثری این ظرفیت ها، فرصت های جدیدی را هم برای صنعت گردشگری و هم برای فن آوری پزشکی و بهداشت کشور ایجاد کند.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: