به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

روحانی تنفیذ وب سایت تاجرانروز پنجشنبه دوازدهم مرداد ماه، حکم ریاست جمهوری حسن روحانی به عنوان رئیس جمهوری دوازدهم توسط مقام معظم رهبری تنفیذ شد تا ایشان برای چهار سال دیگر سکان دار قوه مجریه باشد و انشاالله با تمام قدرت در راستای عزت و بهروزی ملت گام برداد. دکتر روحانی در سخنانش پس از تنفیذ حکم ریاست جمهوری از احقاق حقوق مردم، همیاری و همدلی، اعتدال و دوری از افراط  و تفریط و اصالت دادن به حاکمیت قانون سخن گفت و تاکید کرد هدف دولت دوازدهم ایجاد یک «انقلاب اقتصادی» است که با پیگیری سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و اجرای اصل 44 قانون اساسی میسر خواهد شد.

رویکرد دولت دوازدهم در ایجاد انقلاب اقتصادی چگونه خواهد بود؟ با نگاهی به سخنان دکتر روحانی، می توان چهار محور مردم سالاری، تولید دانش و ثروت، توجه به بخش خصوصی و تعاملگرایی  را ارکان این رویکرد قلمداد کرد.

1- مردم سالاری در سایه وفاق و مشارکت حداکثری:

دکتر روحانی با اشاره به حضور رای دهندگان انتخابات گفت مردم می‌بینند با رای دادن به نامزد مورد نظر خود، در سرنوشت کشور مشارکت دارند و این امر دلبستگی آنان را به نظام و کشور بیشتر می کند. رای اعتماد بالایی که مردم به دکتر روحانی در انتخابات دادند اگربا اجرای قدرتمند وعده های انتخاباتی ایشان همراه شود دلبستگی مردم را به نظام و کشور بیشتر هم خواهد کرد و در ضمن این احساس را ایجاد خواهد نمود که واقعا مردم در تعیین سرنوشت خود و مسیر کشور دخیل هستند.

البته مردم سالاری و تکیه بر مشارکت مردم بدون پذیرش تنوع افکار و سیلقه ها حاصل نخواهد شد. در همین راستاست که رئیس جمهوری می گوید: ما آموخته‌ایم جامعه ایرانی از نظر سبک زندگی متفاوت است و همه برداشت یکسانی از فرهنگ و هنر ندارند، این تنوع را باید به رسمیت شناخت و پاس داشت. جای خوشحالی است که رئیس جمهوری بر توجه دولت به همه اقوام تاکید دارند و در دولت یازدهم هم تلاش های دستیار ویژه ایشان در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی حائز اهمیت بود. به گفته رئیس جمهوری همه اقوام ایرانی پاره تن وطن هستند و همه حق دارند خواهان توجه و مشارکت بیشتر باشند تا توسعه سیاسی،  اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی متوازن صورت گیرد.

2- رفع فقر در سایه تولید دانش و ثروت:

انقلاب اسلامی به عنوان آرمانی که در پی اعتلای مادی و معنوی مردم بوده، توجه ویژه ای به مستضعفان داشته است. متاسفانه در سالهای گذشته، وجود یک نگرش اشتباه از رشد و عدالت اجتماعی، به جای بهبود وضعیت فقرا به بازتولید فقر انجامید و توسعه پایداری را نیز در پی نداشت.  دکتر روحانی با تاکید بر لزوم ریشه کن کردن فقر مطلق و اجرایی کردن برنامه های حمایتی همچون قدرت بخشیدن به نظام تامین اجتماعی، تاکید کردند که برای ایجاد عدالت اجتماعی و رفع فقر، نیازمند تولید ثروت هستیم وگرنه فقر را میان مردم تقسیم می‌کنیم.

رئیس جمهوری افزود رفع فقردر گرو ایجاد شغل است زیرا که یکی از مجاری وجود فقر بیکاری است. کشور نیازمند ایجاد شغل است که برای موفقیت در این مسیر، نیازمند فناوری‌های پیشرفته و نوین هستیم. در همین راستاست که رئیس جمهوری تاکید کرده که در سال های آینده، برای رشد شتابان اشتغال و تولید ثروت، باید به بازار و فناوری های پیشرفته دسترسی پیدا کنیم.

روحانی تنفیذ وب سایت تاجران

3- اقتصاد مقاومتی در سایه بخش خصوصی قدرتمند:

رئیس جمهوری در ادامه تاکید داشتند برنامه های اقتصادی دولت دوازدهم بر مبنای اصول تعیین شده برای اقتصاد مقاومتی و نیز اصل 44 قانون اساسی خواهد بود. این سخنان دکتر روحانی حکایت از آن دارد که دولت دوازدهم اقدامات گسترده تری برای توسعه اقتصاد درونزا و برون گرا انجام خواهد داد و با قدرت بیشتری از فرایند خصوصی سازی و ایجاد بخش خصوصی واقعی حمایت خواهد کرد.

در رابطه با مبحث درونزایی رئیس جمهوری گفت « برای ساختن آینده ناگزیر به تکیه بر توانمندی‌ داخلی هستیم.» البته درونزایی بدون توجه به ظرفیت های موجود و در نتیجه توجه به همه مردم از جمله زنان و جوانان مسیر نمی شود و در همین راستاست که رئیس جمهوری تاکید کرد شرایط مربوط جهانی با حضور زنان و جوانان تاثیرگذار خواهد بود. امید است طی چهار سال آینده شاهد حضور زنان در پست های کلیدی مدیریتی باشیم تا دولت هم در راستای شایسته سالاری حرکت کند و هم با حضور زنان، پایه های مردمی قوه مجریه مستحکم تر شود.

4- همگرایی و تعامل و در سایه اعتدال:

دکتر روحانی چهار سال پیش نیز با پیام اعتدال و تعامل وارد میدان شد و تلاش های دیپلماتیک دولت که به امضای برجام و ورود کشور به دوران پساتحریم انجامید حاکی از موفقیت این رویکرد بود. رئیس جمهوری در مراسم تنفید یادآور شد که امروز جامعه جهانی به مانند مللی در هم تنیده در همسایگی هم قرار دارد و از همین رو نمی‌توان توسعه پایدار را بدون تعامل با جهان میسر ساخت. دکتر روحانی افزود گذر از دشوار‌ترین تحریم‌ها با ترکیب قدرت دیپلماسی و برخورداری از توان بازدارنده دفاعی میسر شد که اولین قدم ما برای تعامل است.

رئیس جمهوری با اشاره به حمایت های مردمی از پیام صلح و تعامل با کشورهای جهان گفت برجام سند حسن نیت جمهوری اسلامی در ایجاد تعاملی سازنده با جهان است و اکنون دولت با اعتماد به نفس و پشتوانه رای مردم در چارچوب قانون اساسی با جهان تعامل می‌کند. دکتر روحانی تاکید کرد کشور ما اگرچه از سر عزتمندی هزینه استقلال خود را می‌پردازد،  اما هیچگاه تحمیل انزوا را از سوی دشمنان نمی‌پذیرد و خواست بدخواهان در جهت دور نگه داشتن ایران از بهره گیری از تجربه‌های جهانی و حضور در عرصه بین الملل و تعامل با جهان را نمی‌پذیرد.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: