به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

 دریافت فایل پی دی اف خبرنامه 12

همکاران گرامی و فعالان محترم اقتصادی، آخرین ماه سال 1391 به پایان رسیده و فصلی نو در مقابل دیدگان ما است. فصلی که در آن با استمرار همفکری با شما و حمایت شما از بسط گفتمان اقتصادی باید بتوانیم شاهد تحرکات بیشتر بخش خصوصی و صاحبان کسب و کار باشیم تا سیاستگذاری های اقتصادی همسو با منافع عموم جامعه اتخاذ شود.

در ابتدای ماه آقای پورمجد همزمان با سفر رئیس جمهور به مصر در مورد فرصت های اقتصادی مصر مقاله ای نوشتند که در آن اشاره شده مصر دارای اقتصادی بزرگ و با پتانسیل رشد بالاست.  جمعیت مصر تقریباً برابر با جمعیت کشور مااست (حدود 83 میلیون درمقایسه با ما 75 میلیون) اما سرانه تولید ناخالص داخلی این کشور حدوداً نصف کشور ما است (درحدود 6600 دلار) . مصر چون ما با چالش هایی مشابه ای ازجمله بهره برداری متناسب از درآمدهای نفتی و گاز طبیعی برای رشد و متنوع سازی فعالیتهای اقتصادیش درعوض وابستگی به آنها روبرو است.  حال سؤال این است که جای ما، در اقتصاد روبه رشد مصر کجاست؟ آقای پورمجد علاوه بر بخش نساجی روی بخش انرژی تأکید داشتند.

آقای پورمجد همچنین مطلبی با عنوان مروری بر سال تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی نگاشتند و با توجه به توصیه های 23 ماده ای مقام معظم رهبری تلاش کردند پاسخی برای این سؤالات بیابند:

برخی از معیارهای سنجش واضح هستند:

آیا یارانه های وعده داده شده به بخش تولید پرداخت شده است؟

آیا تولید ناخالص داخلی، که معیار سنجش تولید ملی است افزایش داشته؟

آیا میزان بیکاری به نسبت آغاز سال کاهش داشته؟

راه دیگر این بررسی تغییر تمرکز این پرسش ها است به این معنی که ببینیم چه اقداماتی به تولید ملی صدمه زده است:

چه تعداد قرارداد به دلیل اعمال قوانین غیرمعقول صادراتی از دست رفته است؟

چه تعداد کارگر به دلیل بدهی های معوقه دولت به بخش خصوصی حقوق و مزایا دریافت نکرده اند؟

چه تعداد پروژه سرمایه گذاری به دلیل عدم ثبات اقتصادی و نوسانات بازار ارز متوقف و باعث غیرممکن شدن برنامه ریزی شده اند؟

آقای فرارزی به این سوال پاسخ دادند که چرا ریال محکوم به سقوط شده؟  به اعتقاد ایشان  بانک مرکزی در تلاش است با کنترل عرضه و توزیع ارز روند کاهش ارزش ریال را کند کند.  بانک مرکزی امیدوار است با متوقف کردن روند تبدیل ریال در بازار آزاد و از طرف دیگر با افزایش عرضه دلار از طریق مرکز مبادلات ارزی بتواند نوسانات نرخ تبدیل ارز را مهار کند.

چنین رویکردی تنها می تواند تأثیرات اندکی در کنترل نوسانات ارزی داشته باشد.  عامل اصلی کاهش ارزش ریال در حال حاضر چیزی جز تورم نیست.

در این ماه به اظهارات برخی از کاندیداهای بالقوه برای انتخابات ریاست چمهوری توجه کردیم و به طور خاص اظهارات محمدباقر قالیباف مورد توجه کارشناسان تاجران قرار گرفت. ایشان گفتند: با تئوری اقتصادی از تحريم و مشكلات اقتصادی كه دشمن طراحی كرده نمی توان عبور كرد و آنقدر كه مديريت و سياست، اقتصاد كشور را تحت‌الشعاع قرار داده، نداشتن علم اقتصاد ما رابه چالش نينداخته است و مشكل در اقتصاد ما پيش‌ از اينكه اقتصادی باشد، يك موضوع مديريتی و سياسی است كه بايد اصلاح شود

"حرف حساب"  هر بار به معرفی یکی از فعالان و تلاشگرانی می پردازد که در مسیر حل مشکلات اقتصادی می کوشند ولی این بار جمعی از اساتید دانشگاه و پیشنهادات نامه سرگشاده آنان را در این بخش می آوریم تا نشانی باشد از قدرشناسی ما از تلاشهای این اساتید در مسیر بسط گفتمان اقتصادی.در همین خبرنامه بخوانید.

مخاطرات جدی تهاتر نفت با کالا مورد توجه آقای فرامرزی قرار گرفت و با توجه به مطرح شدن دوباره آن نکاتی مهم در این خصوص برشمرده شده است که در همین خبرنامه به عنوان مقاله برگزیده ماه تقدیم شما شده است.

خانم دلاوری در مقاله ای با عنوان سالانه 10 میلیارد دلار ضرر عدم مشارکت در پروژه های انتقال نفت و گاز اشاره کرده اند با نگاهی اجمالی به تمامی این پروژه ها، می توان تخمین زد که  ضرر عدم مشارکت در این پروژه ها دست کم سالانه 10 میلیارد دلار است.  از همه مهمتر این است که احداث خطوط انتقال نفت و گاز منجر به ایجاد روابط درازمدت اقتصادی و سیاسی میان همسایگان می شود. خطوط لوله اغلب بیش از سی سال فعال هستند و وجود چنین زیرساخت هایی میان همسایگان، به کاهش انزوای سیاسی و اقتصادی، افزایش فرصت های تجاری و اشتغال زایی کمک می کند.   قطعاً برخورداری از این سه امتیاز در این روزها می توانست در حل بحران اقتصادی موجود کمک قابل ملاحظه ای باشد

مقایسه اقتصاد ایران و آرژانتین به تخصص آقای کرمانی تبدیل شده است و از محبوبیت بسیاری هم برخوردار است که در همین خبرنامه به عنوان پربیننده ترین مقاله ماه تقدیم شده است.  من ایرانیم، اقتصادم بدتر از آرژانتین است.

خانم زهرایی در مجموعه حرف حساب به فعالیت های آقای ایرج ندیمی پرداخت که با واکنش های متفاوت روبرو شد. در هر صورت در این مقاله می خوانیم ایرج ندیمی علاوه بر حمایت از لوایح مختلف و سیاستگذاری های مناسب اقتصادی و بیان مشکلاتی که گریبانگیر اقتصاد ما شده است، در مسیر بهبود روابط تجاری از طریق گروه های دوستی پارلمانی نیز تلاش می کند.  ایجاد پایگاه اطلاع رسانی اینترنتی ایشان نیز باید سرمشقی برای سایر مسئولین باشد تا از این طریق شفافیت در کارها تشویق شود.  در سامانه بایگانی این پایگاه مکاتبات ایشان با مقامات دولتی وجود دارد و همچنین پیوند سخنرانی ها و اظهارات عمومی ایشان نیز قابل دسترسی است.  باعث خوشنودی ما است که آقای ندیمی به عنوان کسی که درک درستی از اقتصاد دارد به تحکیم و تقویت صنایع کشور پایبند است و در کمیسیون اقتصادی مجلس حضوری فعال دارد.

بررسی مواضع اقتصادی نامزدهای ریاست جمهوری - محسن رضایی مقاله دیگری بود از خانم زهرایی که با توجه به سوالاتی که آقای علیزاده چندی است از کاندیداهای مختلف می پرسند سعی در ارائه تصویری واضح تر از مواضع اقتصادی ایشان دارد.  این سوالات در این خبرنامه درج شده و امیدواریم آن را به اشترک بگذارید تا بتوانیم با درکی درست تر نسبت به کاندیداهای ریاست جمهوری قضاوت کنیم. 

سری مقاله های جدیدی در دست تهیه است در مورد روند اقتصادی که چشم انداز چند ساله را برای ما روشن تر می کند. به زوذی این مجموعه تقدیم شما خواهد شد.

خانم دلاوری در روزهای پایانی سال و با توجه به اظهارات مقامات وزارت نفت در صدد پاسخ به این پرسش بود که صدور نفت خام بهتر است یا فرآورده های نفتی؟ ایشان معتقد است صادرات نفت ما در حال حاضر با موانع حاصل از تحریم برنامه هسته ای مواجه است.  به نظر نمی رسد سرمایه گذاری های هنگفت چند میلیارد دلاری در حالی که به خاطر تحریم ها پیدا کردن خریدار و بازاریابی دشوارتر شده است ریسک مقرون به صرفه ای باشد.  نکته آخر اینکه سرمایه لازم برای چنین توسعه را از کجا می خواهیم تأمین کنیم؟  درست است که در حال بهینه سازی برخی از پالایشگاه ها هستیم ولی سرمایه ساخت پالایشگاه های جدید ا کجا خواهد آمد؟ آیا قرار است با قطعات و تجهیزات چینی که کیفیتی پایین تر از سطح استاندارد دارند این کار را انجام دهیم؟  کاهش صادرات نفت ما را با کاهش شدید درآمد مواجه کرده است و انجام پروژه هایی اینچنین نه تنها غیر عملی است بلکه اقدامی غیرمسئولانه از طرف مسئولان است

سند مطالبات بخش خصوصی و نمایندگی اتاق بازرگانی شاید مهمترین تحول ماه اسفند بود. سرمقاله دنیای اقتصاد به قلم هادی حدادی این مقاله با عنوان آزمون فعالیت جمعی برای بخش خصوصیخبر از تحولی مهم درجایگاه، نقش و اقدامات اتاق بازرگانی ایران و تبدیل شدن به تشکلی منسجم برای طرح و پیگیری مطالبات مشترک بخش خصوصی و تأثیرگذاری مثبت بر روند تصمیمگیری ها و سیاستگذاری ها دارد. به خصوص با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری این نهاد می تواند با ارائه مانیفست یا سند مطالبات بخش خصوصی مجموعه تدوین شده ای از مطالبات مشترک فعالان بخش خصوصی در حوزه های مختلف را به شکل فعال و با کمک اعضای خود با کاندیداها، قانونگزاران و دولتمردان در میان بگذارد و با همراهی گروه های اجتماعی دیگر رسیدن به این مطالبات را که نفع عموم جامعه را در بر دارد تسهیل کند.

با تشکر – مدیر سایت تاجران

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: