به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

در انتخابات اخیر اکثریت مردم به گفتمان تعقل و تعامل رأی دادند ولی به نظر می رسد آنان که به این گفتمان رأی ندادند به تقابل روی آورده اند و شعارهای ناخوشایندی که در راهپیمایی روز قدس علیه رئیس جمهور سرداده شد نشان از ظهور مجدد دلواپسگرایی است. این دلواپسگرایان هیچگاه منافع ملی و منافع نظام را بر منافع شخصی خود مقدم ندانسته اند و با این رفتار ناپسند در واقع به رهبر معظم انقلاب و انقلابی گری پشت کردند.

حسن روحانی در برنامه دولت دوازدهم اشاره کرده است که افراطی گری حاصل جهل و تندگویی های بی موقعی است که منافع ملی و امنیت حمهوری اسلامی را تهدید می کند. افراطی گری محصول تنگ نظری، خود حق پنداری و تحمل نکردن سلیقه ها و اندیشه های متفاوت است.

در سالی که اولویت آن از سوی مقام معظم رهبری اشتغال و تولید تعیین شده و برنامه های دولت دوازدهم در فضای دوران پساتحریم با توجه به اهداف سیاست های اقتصاد مقاومتی و توسعه پایدار تبیین شده است این کاسبان تحریم به جای مشارکت در اهداف مورد نظر مقام معظم رهبری و برنامه های دولت و بخش خصوصی به تفرقه افکنی های «دشمن شاد کن» روی آورده اند و به جای اشتغال زایی به مشغولیت زایی می پردازند.

من انقلابی امفضای پرشکوه کشور که در این چند ماه اخیر با برگزاری انتخابات و راهپیمایی روز قدس در این ماه مبارک رمضان همراه بود با شعارهایی افراطی آلوده شده است. کجای این اقدامات با وحدت و انسجام مورد نظر رهبری همخوانی دارد؟ کجای این الفاظ با مفاهیم اسلام و انقلاب سازگار است؟

هنوز آتش حملات تروریستی به دو نماد جمهوریت و اسلامیت ما خاموش نشده که عده ای بار دیگر آتش تفرقه و نفاق برافروخته اند. «در کنار همیم» را به همین زودی فراموش کرده و بذر یک تروریسم داخلی را کاشتیم؟  تروریسم یا افراطی گری تنها پدیده ای برونی و خارج از مرزها نیست. این افراطی گری را باید در درون خودمان بکشیم و با همدلی و همکاری آینده روشنی برای خود و فرزندان این مرز و بوم رقم زنیم.

اقتصاد شکننده ما تازه از بستر بیماری تحریم ها برخاسته و پیکر نزارش نیاز به آرامش، امنیت و مشارکت مردم و بخش خصوصی دارد.  ثبات و آرامش پایدار در سایه احترام به اراده ملت میسر است. حفظ وحدت و انسجام ملی از پیشنیازهای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و برنامه های توسعه کشور است. ما برای ورود ایران به قرن جدید شمسی آماده می شویم و در این مسیر باید با پختگی بیشتر اختلاف نظرهایمان را حل کنیم.  ما با احترام به انتخاب مردم با تفکر تعامل سازنده با جهان پا در قرن جدید شمسی خواهیم گذاشت.  جهانی که در حال حاضر آبستن تحولات و ناملایمات بسیار است.

پدرام سلطانی، نایب رئیس اتاق ایران در مقاله خود با عنوان بخش خصوصی و جامعه مدنی برای صلح، با اشاره به ناآرامی های منطقه می نویسد: نگرانی ها از بدتر شدن شرایط در خاورمیانه بیشتر شده است. جنگ داخلی در سوریه، عراق، افغانستان و یمن، جنگ سرد بین ایران و عربستان، قطع روابط عربستان و چند کشور دیگر با قطر و بی ثباتی و رشد روز افزون جریان های تندرو و افراطی در بسیاری از کشورهای منطقه، همه و همه نشانه های نگران کننده ای برای مردم این سرزمین ها است. پدرام سلطانی می گوید وقت آن است که جامعه مدنی و بخش خصوصی در کشورهای منطقه، در همین حد و اندازه ای که هستند، به غیبت جبری و تاریخی خود پایان دهند و برای حفظ صلح و توقف واگرایی و خصومت در این منطقه پا پیش نهند. مردم خاورمیانه، اعم از جامعه مدنی و بخش خصوصی، می توانند قواعد کهنه و تکراری بازی را در این منطقه بهم بزنند و طرحی نو در اندازند.

کارشناسان تاجران ضمن استقبال از این کمپین یادآور می شوند که بخش خصوصی و جامعه مدنی به همین نسبت باید نگران واگرایی های افراطی در داخل کشور نیز باشد و در مسیر برقراری آرامش و صلح داخلی نیز بکوشند.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: