به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

"حرف حساب"  هر بار به معرفی یکی از فعالان و تلاشگرانی می پردازد که در مسیر حل مشکلات اقتصادی می کوشند و این بار نوبت به آقای ایرج ندیمی می رسد.


ایرج ندیمی یکی از افراد مؤثر در بسط گفتمان اقتصادی است و از او حرف حساب، بسیار شنیده ایم.  ایشان در حال حاضر یکی از اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس است و در کارنامه خود از جمله معاونتپارلمانی وزارت صنایع را نیز دارد. ایشان همچنین از اعضای اتاق بازرگانی تهران و ایران هستند.   اظهارت ندیمی در خصوص مدیریت اقتصادی لازم برای خروج از بحران کنونی قاطعانه،  صادقانه و صریح است.  ایرج ندیمی از معدود مسئولانی است که حمایت از تولید ملی را بر مبنای توصیه مقام معظم رهبری با جدیت در سرلوحه فعالیت های خود قرار داده است. 

ایرج ندیمی در همین راستا و در خصوص مطالبات کارگران گفت:  با شرایط فعلی مطالبات کاملا معلوم است؛ اول اشتغال برای کارجویان، معیشت برای عامه مردم، حمایت از تولید ملی، توسعه فعالیت های همه جانبه، اجرای قوانین فرادست و فرو دست و تعامل با قوا از جمله مطالبات مردم در هر سطحی هم از این دولت و هم از دولت آتی است.

ایرج ندیمی در مناسبتی دیگر گفت: اگر اکنون در سال تولید ملی قرار داریم چرا در شهرک‌ها، شهرک‌های صنعتی با عنوان زیرساخت بخشی از اعتبارات مصروف راه‌اندازی این مکان‌ها با شتاب پیگیری نمی‌شود؟ اگر بیش از 80 میلیارد دلار واردات از نوع مصرف و یا واسطه‌ایی و سرمایه‌یی بوده است چرا با وجود تحریم‌ها نظام پردازش کارآفرینان را دلسرد از تولید می‌کنیم؟

فقط چهار ماه از سال تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی گذشته بود که ایرج ندیمی نگرانی خود را در مورد حمایت نامطلوب از تولید ملی بیان کرد:  با توجه به اینکه امسال از سوی رهبر معظم انقلاب به سال تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی نامگذاری شده، اما نه تنها تلاشی توسط مسئولین اجرایی کشور مبنی بر فراهم کردن زیر ساخت های حمایت از تولید ملی صورت نمی گیرد، بلکه بر طبل واردات نیز بیشتر کوبیده شده و محصولات کشاورزی بیش از گذشته وارد کشور می شود که این موضوع نیازمند بررسی است.

ندیمی می گوید دراصل اجرای طرح هدفمندی، مجلس با دولت اختلاف نظری ندارد اما ازنظرزمان اجرا و محتوا یا کمیت افزایش قیمت‌ها یا چگونگی پرداخت یارانه به مردم اختلاف نظر با دولت وجود دارد. ایشان معتقد است سهم بخش تولید باید پرداخت شود. 

به اعتقاد ایشان اگر 30 درصد سهم تولید از هدفمندی یارانه‌ها به کارخانه‌ها پرداخت می‌شد، آنها منابع لازم برای نوسازی صنعت و جایگزین کردن ماشین‌آلات فرسوده داشتند اما این 30 درصد را نداده‌اند.

وی می گوید: در سال تولید ملی توجه به تولیدات صنعتی و كشاورزی باید بیش از گذشته می‌بود كه متاسفانه با عدم پرداخت یارانه به تولید و در سایه بی‌توجهی مسئولان، صنعت با تورم و مشکلات فراوان مواجه شده است و عدم خرید محصولات کشاورزی با قیمت عادلانه از سوی دولت نیز امکان پیشرفت را از این بخش گرفته و انگیزه را از آنها سلب كرده است.

ایرج ندیمی به صنعت کشاورزی به عنوان بخشی از تولید ملی اهمیت می دهد و حمایت از آنان را خواستار است:  اگر بخش عمده‌ای از کالاهای وارداتی کالاهای کشاورزی است چرا موجبات انگیزه بیشتر کشاورزان گندم کاران،‌ چایکاران برنج کاران باغ داران و دامداران و سایرین را با قیمت متناسب با هزینه با حمایت حقیقی از کشاورزان به انجام نمی‌رسد.

وی همچنین بیان کرد عدم خرید محصولات کشاورزی با قیمت عادلانه از سوی دولت، نبود بیمه کشاورزی، تورم و هزینه‌های نهاده‌های کشاورزی فشارهایی است که امکان پیشرفت را از این بخش گرفته است.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ضمن انتقاد از مشکلات نقدینگی در کشور فعالانه در جستجوی بهبود سیاستگذاری های پولی است.  بیماری افزایش نقدینگی از جمله انتقادات ایشان است و در این مورد معتقد است عامل تورم، گرانی و کاهش ارزش پول ملی و شیوع فعالیت های غیر مولد در افزایش نقدینگی موجود کشور است.

تصحیح سیاست های بانک مرکزی و تطبیق و همخوانی آن با قوانین مجلس در اولویت های تلاش های ندیمی قرار داشته است. وی از جمله در مورد نقش نظارتی مجلس می گوید: ما نمی‌توانیم طبق آئین‌نامه داخلی مجلس مکررا رئیس جمهور یا رئیس کل بانک مرکزی را به مجلس فراخوانیم و از جهتی نیز موظفیم در راستای حل مشکلات ارزی و نظارت مداوم بر مسائل ارزی در ترکیب این شورا از لحاظ ریاست تغییراتی ایجاد کنیم.

ایرج ندیمی از حامیان نقش بخش خصوصی است و در این خصوص می گوید: بخش خصوصی و واگذاری امور اقتصادی به مردم در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی موثر بوده و رکن اصلی آن نیز محسوب می‌شود.

ایرج ندیمی علاوه بر حمایت از لوایح مختلف و سیاستگذاری های مناسب اقتصادی و بیان مشکلاتی که گریبانگیر اقتصاد ما شده است، در مسیر بهبود روابط تجاری از طریق گروه های دوستی پارلمانی نیز تلاش می کند.  ایجاد پایگاه اطلاع رسانی اینترنتی ایشان نیز باید سرمشقی برای سایر مسئولین باشد تا از این طریق شفافیت در کارها تشویق شود.  در سامانه بایگانی این پایگاه مکاتبات ایشان با مقامات دولتی وجود دارد و همچنین پیوند سخنرانی ها و اظهارات عمومی ایشان نیز قابل دسترسی است.  باعث خوشنودی ما است که آقای ندیمی به عنوان کسی که درک درستی از اقتصاد دارد به تحکیم و تقویت صنایع کشور پایبند است و در کمیسیون اقتصادی مجلس حضوری فعال دارد.


حرف حساب - نامه سرگشاده 43 استاد اقتصاد

حرف حساب – پدرام سلطانی

حرف حساب - پویا جبل عاملی

حرف حساب - سید حمید حسینی

حرف حساب - الیاس نادران

حرف حساب - موسی الرضا ثروتی

حرف حساب – مسعود نیلی

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: