به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

دو حمله تروریستی در مجلس شورای اسلامی و مرقد مطهر امام راحل (ره) که نمادهای جمهوریت و اسلامیت ایران هستند هشداری جدی است برای بازنگری در رویکردها و سیاست های منطقه ای ما. 

کارشناسان تاجران با خانواده های داغ دیده و آسیب دیده ابراز همدردی می کند و با ملت بزرگوار ایران یکصدا فریاد می زنیم #در_کنار_هم_هستیم.

حفظ آرامش و انسجام ملی در این مقطع متضمن موفقیت تلاش های امنیتی و دیپلماتیک برای کاهش چنین تهدید هایی است. باید از موضعگیری های جناحی خودداری کرد و چنین تهدیدی ملی را با انسجام ملی و تدبیر و دیپلماسی پاسخ گفت. 

در عین حال این حملات تروریستی به دو نماد جمهوریت و اسلامیت ایران تأکید می کند که سیاست های ما در منطقه و رویکردهای مقابله با خشونت، افراطی گری و گروه های تروریستی مانند داعش نیازمند بازبینی است.

پیام انتخابات اخیر ریاست جمهوری، پیام آزادی و امنیت؛ آرامش و پیشرفت بود و برنامه اعلام شده دولت دوازدهم هم در مسیر سندهای بالادستی نظام همین است.  ایران با توافق تاریخی برجام و اجرایی شدن آن قدم در مسیر گذار به دوران پساتحریم گذاشت و حرکت پویای جامعه به سوی پیشرفت و آبادانی و سعادت شتاب گرفت.  این حرکت و این شتاب نباید به هیچ قیمتی کند و یا متوقف شود. رهبر معظم انقلاب ساعاتی پس از این حادثه تأکید کردند که ملت ایران دارد حرکت می کند و پیش می رود و این رویدادها نباید در اراده مردم تأثیری بگذارد.

معاون اول رئیس جمهور نیز با صدور پیامی تأکید کرد: دولت با تاكید بر پیشبرد امنیت پایدار و توسعه همبستگی و تفاهم ملی و به اتكاء اقتدار و توانمندی امنیتی و سیاسی راه را بر هرگونه رخنه تروریستی و افراطی خواهد بست و سیاست مدبرانه دوری از هرگونه تنش منطقه ای و جهانی و پیشبرد برنامه مبارزه ریشه ای با خشونت، افراطی گری و تروریسم سازمان یافته را پیش خواهد برد و عزم دولت و اراده ملت بزرگ ایران بسیار بزرگتر از خشونت متهجران افراطی و درمانده است.

در کنار همیمی سایت تاجرانرئیس جمهوری در پیام خود پس از پیروزی در انتخابات تعهد داد که رئیس جمهور 100 درصدی باشد. امروز جامعه ما نیاز دارد که 100 درصد با دولت و حاکمیت باشد و با حفظ انسجام و تعهدی مضاعف در برابر تروریسم بایستد. زبان تروریسم گلوله و خشونت است اما ملت ما باید همانگونه که دکتر روحانی در ضیافت افطار با اهالی فرهنگ و هنر تأکید کرد با زبان فرهنگ و هنر راه مقاومت و ایستادگی خود را پاس بدارند. دکتر روحانی در پیام خود به مناسبت این دو حادثه تروریستی تأکید کرد: بی تردید حوادث تروریستی امروز تهران، اراده ایران اسلامی در مبارزه با تروریسم منطقه ای، افراط و خشونت را بیش از پیش تقویت خواهد کرد. پیام ایران، مثل همیشه این است که تروریسم یک مشکل همگانی است و اتحاد برای مبارزه با افراط، خشونت و تروریسم با همکاری های منطقه ای و بین المللی، مهمترین نیاز جامعه امروز جهانی است.

اما چرا سخن از ضرورت بازبینی سیاست ها و رویکردهای منطقه ای به میان آمد.  هر چند اهداف والای انقلاب و نظام تغییری نکرده اند اما آرایش بازیگران عرصه بین المللی و ساختارهای قدرت در تغییر و تحول هستند.  بنابراین رویکردها و سیاست های اجرایی ما باید به تناسب با این تحولات تغییر کند. برای نمونه، اگر حل بحران سوریه از فاز امنیتی به فاز سیاسی وارد شود، چیدمان بازیگران اصلی تغییر خواهد کرد. رویکردهای آنان نیز تغییر خواهد کرد و حضور نظامی جای خود را به حضور دیپلماتیک خواهد داد.  نگاهی به تغییرات مواضع سیاسی کشورهای درگیر در بحران سوریه از جمله روسیه، آمریکا، کشورهای حاشیه خلیج فارس، ترکیه و اتحادیه اروپا در همین مدت کوتاه تأمل برانگیز است.  در عین حال تغییرات حاصل از انتخابات در اتحادیه اروپا و یا آمریکا در کنار تحولات در روابط دیپلماتیک کشورهای منطقه مانند عربستان و قطر همه بر ضرورت تغییر رویکرد و سیاست ما در منطقه تاکید دارد. این موضوع در مورد عراق، یمن، بحرین و دیگر مناطقی که آشوب خیز هستند نیز صادق است.

خوشبختانه در برنامه های ابلاغی دولت دوازدهم اهداف عالی سیاست خارجی به منظور اعتلای منزلت ملی به کاهش و یا رفع تهدیدات، تأمین امنیت ملی، تغییر رابطه ایران با نظام بین المللی، تلاش دستگاه دیپلماسی برای کاهش اصطکاک و تنش ها و افزایش همکاری های درون منطقه ای توجه دارد. طبیعتا تأثیرگذاری گفتمانی در شکل دهی به ساختار معنایی نظام بین الملل نمی تواند با زبان گلوله و خشونت صورت بگیرد. در این راستا، ضمن لزوم برخورد قاطع با تهدیدات تروریستی، نباید با لحنی انتقام جویانه و تقابلی، به بازتولید خشونت پرداخت.  

رهبر معظم انقلاب تأکید کرده اند که «اگر جمهوری اسلامی در آن نقطه ای که مرکز فتنه هاست ایستادگی نمی کرد تا حالا گرفتاری های زیادی از این ناحیه در داخل کشور داشتیم» در عین حال ضمن پاسداشت حرمت خون شهدای مدافع حرم باید بتوانیم با ابتکار و تدبیر از رویکرد امنیتی به رویکرد سیاسی حرکت کرده و به اهداف والای نظام دست پیدا کنیم و کمترین هزینه جانی و مالی را متقبل شویم. 

هر چند بحث تروریسم  در این روزها داغ تر شده و داعش در پایتخت میهن اسلامی ما حضور خود را ثابت کرده اما نباید از تهدیدهایی که مخرب تر و کشنده تر از تروریسم هستند غافل ماند.  آسیب های اجتماعی، بحران های زیست محیطی، بیکاری جوانان و فقر و ... روزانه بیش از 12 تن کشته و 42 تن مجروح به بار می آورد. البته جواب تهدیدهای تروریستی را باید داد ولی این برخوردها به مثابه دفع شر است و نباید با تلاش ها برای ایجاد امنیت درازمدت که همانا از طریق توسعه و شکوفایی اقتصادی و نیز پیشبرد انسجام اجتماعی حاصل می شود غافل ماند.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: