به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

 بانک مرکزی در تلاش است با کنترل عرضه و توزیع ارز روند کاهش ارزش ریال را کند کند.  بانک مرکزی امیدوار است با متوقف کردن روند تبدیل ریال در بازار آزاد و از طرف دیگر با افزایش عرضه دلار از طریق مرکز مبادلات ارزی بتواند نوسانات نرخ تبدیل ارز را مهار کند.

چنین رویکردی تنها می تواند تأثیرات اندکی در کنترل نوسانات ارزی داشته باشد.  عامل اصلی کاهش ارزش ریال در حال حاضر چیزی جز تورم نیست.

تورم باعث از بین رفتن ارزش پول می شود.  با تورم سالانه 30 درصدی، ریال در حال حاضر تنها 75 درصد ارزش سال گذشته خود را دارد.  برای خرید کالا باید 30 درصد بیش از قیمت یکسال گذشته آن بپردازیم.  در مقایسه می توان به تورم در آمریکا نگاه کرد که کمتر از 2 درصد است و قیمت ها بدون نوسان باقی می مانند. 

برای برداشت آسان تر از این قضیه یک سناریو را بررسی می کنیم:

در سال 1389: با 1میلیون و 200 هزار تومان می توانستیم یک دستگاه تلویزیون بخریم که تقریبا 1000 دلار بود

در سال 1390: با تورم 30 درصدی در ایران و تورم 2 درصدی در آمریکا، همان یک دستگاه تلویزیون 1 میلیون و 560 هزار تومان در ایران و 1020 دلار شد

در سال 1391: با تورم 30 درصدی مجدد در ایران و تورم 2 درصدی در آمریکا همان دستگاه تلویزیون 2 میلیون و 30 هزار تومان و یا1040 دلار شد.   

فقط تحت تأثیر تورم، نسبت تومان به دلار از 1200 به یک،  به 1530 به یک،  و 1905 به یک  رسید. تورم بالا باعث کاهش ارزش پول می شود.

تقاضای بیش از حد برای دلار می تواند باعث افزایش قیمت آن شود ولی افزایش عرضه برای این تقاضا فقط می تواند تا اندازه ای افزایش قیمت دلار را مهار کند.  مدیریت بهتر هم می تواند تا اندازه ای جهش های سریع دلار را کنترل کند ولی اصل مشکل را حل نخواهد کرد.  پیش بینی ها نشان می دهد که نسبت نرخ تورم بین ریال و تومان رو به افزایش است.   تنها راه توقف سقوط ارزش ریال مهار تورم است. 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: