به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

با نزدیک شدن به پایان سال 1391 در این اندیشه بودم که بهترین راه سنجش میزان پیشرفت در تحقق اهداف سال "تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی" چه می تواند باشد.

برخی از معیارهای سنجش واضح هستند:

آیا یارانه های وعده داده شده به بخش تولید پرداخت شده است؟

آیا تولید ناخالص داخلی، که معیار سنجش تولید ملی است افزایش داشته؟

آیا میزان بیکاری به نسبت آغاز سال کاهش داشته؟

راه دیگر این بررسی تغییر تمرکز این پرسش ها است به این معنی که ببینیم چه اقداماتی به تولید ملی صدمه زده است:

چه تعداد قرارداد به دلیل اعمال قوانین غیرمعقول صادراتی از دست رفته است؟

چه تعداد کارگر به دلیل بدهی های معوقه دولت به بخش خصوصی حقوق و مزایا دریافت نکرده اند؟

چه تعداد پروژه سرمایه گذاری به دلیل عدم ثبات اقتصادی و نوسانات بازار ارز متوقف و باعث غیرممکن شدن برنامه ریزی شده اند؟

با وجود اینکه پاسخ به هر یک از این پرسش ها می تواند به نوعی معیار این سنجش باشد اما پیدا کردن شیوه ای که همه ابعاد عدم موفقیت دولت در رسیدن به اهداف سال تولید ملی را تشریح کند دشوار است.  در این میان باید اذعان کنم که ابلاغ سیاست های کلی سال توسط مقام معظم رهبری این کار را تسهیل کرده است.  مطمئن نیستم چرا ایشان تا پایان سال صبر کرده اند تا این دستورالعمل های 23 ماده ای خاص را ابلاغ کنند ولی با مطالعه مطالب ایشان متوجه ابعاد گسترده مشکلات اقتصادی خواهیم شد. 

چرا نسبت به سال گذشته پیشرفتی حاصل نشده است؟ این فهرست 23 ماده ای بخش اعظمی از پاسخ به این پرسش را در بر دارد. 

هر یک از موارد ذکر شده توسط رهبر به تنهایی می توانست و می تواند شعار و هدف یک سال باشد.  هر چند نامگذاری سال 91 به سال "شفاف سازی و اطلاع رسانی" و یا "اصلاحات قوانین مالیاتی" شاید از اقبال و محبوبیتی گسترده برخوردار نمی شد اما می توانست باعث جلب توجه و تخصیص منابع لازم برای پرداختن به یک موضوع خاص را فراهم کند که یکسال تلاش در آن مورد می توانست نتیجه مطلوب و اصلاحات ضروری در آن مورد را رقم بزند.

البته بیان این مطلب مسئولیت را از شانه دولت آقای احمدی نژاد رفع نمی کند.  سیاست های دولت ایشان نامنسجم، ناهماهنگ و اغلب در تضاد با یکدیگر بودند.  رهبر انقلاب مدیر اجرایی نیستند تا اقدمات عملی و یا راهکارهای اجرایی خاصی را توصیه کنند. ایشان ارزش ها و آرمان ها و دورنمایی را ترسیم می کنند که تحقق آنها مستلزم اعمال تغییرات و اصلاحات است.  رئیس جمهور باید در راستای رهنمودهای رهبری سیاست ها و برنامه هایش را تنظیم، ارائه و اجرا کند. 

با این وجود در این برزخ مانده ام که اگر مقام معظم رهبری از ابتدا اهداف خاص و قابل سنجشی را تعیین و دولت را موظف به اجرای آنها می کردند چه میزان پیشرفت میسر می بود؟ 

 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: