به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

به هر صورتی که به مسئله سفر رئیس جمهور، آقای احمدی نژاد به مصر نگاه کنیم بازهم فقط می توان آن را یک شکست تلقی کرد. دلیل اصلی کشور مصر برای رد تقاضای احمدی نژاد جهت ایجاد روابط حسنه بین دو کشور موضع متفاوتی است که ایران و مصر در مقابل کشمکشهای سوریه اتخاذ کرده اند و از جمله موارد بازدارنده بهبود روابط می توان از عدم موفقیت احمدی نژاد در داشتن نماینده ای از بیت رهبری در هئیت ایرانی نام برد و همچنین سیاستهای اتخاذی ما دربرابر دیگر کشورهای عربی و نگرانی های ناشی از برنامه هسته ای ما. 

مزایای از سرگیری روابط با مصر چیست؟

مصر دارای اقتصادی بزرگ و با پتانسیل رشد بالاست.  جمعیت مصر تقریباً برابر با جمعیت کشور مااست (حدود 83 میلیون درمقایسه با ما 75 میلیون) اما سرانه تولید ناخالص داخلی این کشور حدوداً نصف کشور ما است (درحدود 6600 دلار) . مصر چون ما با چالش هایی مشابه ای ازجمله بهره برداری متناسب از درآمدهای نفتی و گاز طبیعی برای رشد و متنوع سازی فعالیتهای اقتصادیش درعوض وابستگی به آنها روبرو است.  حال سؤال این است که جای ما، در اقتصاد روبه رشد مصر کجاست؟

شراکت بین صنعت نساجی ما با پنبه کاران مصر می تواند از جمله نمونه های این فرصتها باشد.  پنبه یکی از عمده ترین محصولات صادراتی مصر است و کشورهای سوئیس و بنگلادش و هند از جمله اصلی ترین واردکنندگان پنبه از مصرهستند. پنبه مصر در سطح بین الملل از لحاظ کیفیت از اعتبار بالایی برخوردار بوده و محصولات تولید شده از پنبه مصر با قیمت های بالا به فروش می رسند. صنعت نساجی ما نیز از اعتبار خوبی برخوردار است اما این روزها محصولات وارداتی ارزان قیمت، صنعت نساجی ما را از پا درآورده است.  اگر به جای رقابت در پایین ترین سطح بازار که آینده ای نیز ندارد با مصر شریک شده و منسوجات و محصولات خانگی با کیفیت بالا تولید نماییم دیگر نیازی نیز به رقابت تنها براساس قیمت نداریم. 

در بخش انرژی مصر نیز فرصتهای بیشتری نهفته است. درحالیکه مصر از منابع فراوان نفت و گاز طبیعی برخوردار است اما این بخش توسعه نیافته است. بحران انرژی در حال حاضر گریبانگیر کشور مصر بوده و این کشور امیدوار است که برای فروردین تا خرداد سال آینده بتواند 968 هزار تن سوخت دیزل خریداری نماید. این فرصتی است که ما از دست خواهیم داد.

از جمله فرصتهای درازمدت برای ما، می توان از صادرات گاز طبیعی به مصر نام برد البته این مشروط به این است که ما اول بتوانیم منابع خودمان را توسعه دهیم. درحالیکه مصر هم اکنون دومین کشور در زمینه صادرات گاز طبیعی به آفریقا می باشد اما ادامه این سطح صادرات در دراز مدت برای مصر ممکن نخواهد بود. با بسط و توسعه اقتصاد این کشور تقاضای گاز طبیعی مصر در نهایت از تولید آن پیشی خواهد گرفت. دولت مصر قصد دارد که به یکی از کشورهای صادر کننده گاز طبیعی تبدیل شود و در همین جهت مجوزهای بیشتری نیز به بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در صنعت گاز طبیعی خود اعطا نموده است.

قطر پیش از این با امضای قرارداد ساخت یک واحد تأسیسات ذخیره سازی شناور و تبدیل مجدد گاز مایع به گاز با شرکت مصری سیتادل کپیتال در پاییز امسال از این فرصت بهره جست.  در حالیکه این تأسیسات امکان صادرات گاز مایع را برای مصر فراهم خواهد نمود، این پروژه جدید گاز طبیعی مایع، به قطر نیز این اجازه را خواهد داد که تأمین کننده 10 درصد گاز طبیعی مصر باشد. شرکت شل نیز درحال بررسی قرارداد ساخت ترمینال گاز طبیعی در مصر است. 

این درحالی است که چنین باور می رود که مصر دارای ذخائر نفت دست نخورده بسیاری است. در همین رابطه شرکت ایتالیایی اینی به تازگی خبر از کشف ذخائر نفت در صحرای غربی مصر داده است و چند ماه پیش نیز شرکت کویت انرژی خبر از یافت ذخائر نفت در خلیج سوئز داد. اگر ما بتوانیم بزودی صنعت نفت کشورمان را روی پا بیاوریم، کشور مصر فرصت مناسبی برای صدور مهارتها و تخصص هایی که در صنعت انرژی کسب کرده ایم خواهد بود که بطبع می تواند وجهه ما را، از کشوری صرفاً صادر کننده به کشوری متخصص در صنعت نفت ارتقأ دهد.

سعی و جد در برقراری رابطه اقتصادی همه جانبه با کشور مصر مزایای بالقوه بسیاری دارد.  مصر می تواند برای ما راهگشای بازارهای دیگری در منطقه باشد. درحال حاضر ما رابطه اقتصادی محدودی با همسایگان عرب مان داریم اما آنها سرمایه گذاری های هنگفتی در مصر می کنند. با گسترش حضورمان در بازار مصر ما قادر به ایجاد ارتباط با شرکتهای منطقه ای بوده که می توانند منجر به بسط و توسعه تبادلات تجاری مان در مناطق دیگر گردد.

مهمترین فرصت از دست رفته در این بین، فرصت به اثبات رساندن خودمان در بازار مصر قبل از گسترش این بازار است. با توجه به سیل سرمایه گذاری هایی که از دیگر کشورهای همسایه به سمت مصر روان است، آنچه مسلم است این است که بازار مصر شکوفا شده و بطبع شرکتهایی که از ابتدا در این بازار فعال بوده اند شاهد میوه سرمایه شان خواهند بود. آنها نه تنها در این بازار از مزیتهای بیشتری برخوردار خواهند بود بلکه از شبکه و ارتباطاتی که به آنها در شکوفایی و رشد در اقتصاد مصر نیز کمک خواهد نمود بهره خواهند جست. 

 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: