به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

برای دانلود خبرنامه اینجا کلیک کنید

با سلام و احترام به شما همکاران و فعالان محترم اقتصادی، صاحبان کسب و کار و خوانندگان عزیزی که در بسط گفتمان اقتصادی در طول این ماه نه تنها با ما همراه بودید بلکه ما را از نظرات پربار و پیشنهادهای سازنده خود بهره مند ساختید.

باعث خوشوقتی است که شاهد بسط گفتمان اقتصادی هستیم و هر روز نظرات کارشناسان اقتصادی و صاحبان کسب و کار و تشکل های اقتصادی پر معنی تر و منسجم تر می شود.  امیدواریم حاصل این دلسوزی های مشوقانه در اصلاح سیاست های غلط و اتخاذ سیاست های درست موثر واقع شود.

همکاران وبسایت تاجران نیز در این ماه چون گذشته ماه پرتلاشی داشتند که نگاهی گذرا به حاصل تلاش های آنان خواهیم داشت.

در ابتدای ماه و با توجه به اظهارات ضد و نقیض مسئولان کشور در مورد وضعیت اقتصادی، مطلبی با عنوان دوست و دشمن اقتصاد ما تقدیم شد که بر لزوم شفافیت در اطلاع رسانی و واقعبینی مسئولان در قبال وضعیت اقتصادی بحران زده موجود تأکید داشت.  ثبات و امنیت اقتصادی کشور لازمه جذب سرمایه و ایجاد فرصت برای اصلاحات اقتصادی است.

خانم دلاوری با توجه به گزارش های مربوط به کاهش درآمدهای نفتی و فاز جدید تحریم ها که از جمله شامل همکاری های بانک هالک ترکیه در انتقال درآمد نفتی حاصل از فروش نفت به هند بود مقاله ای با عنوان چشم انداز نه چندان امیدوار کننده صادرات نفت نوشتند. به نظر ایشان با توجه به کاهش 45 درصدی درآمد نفتی و در نظر گرفتن مباحثات مربوط به بودجه به نظر می رسد دولت هم روی صادرات یک میلیون بشکه در روز حساب می کند که این خود تقریبا 60 درصد پایین تر از میزان صادرات پیش از اعمال تحریم های اخیر است. خانم دلاوری معتقد است با این روند سه حالت پیش روی ما است:

1-  ادامه فروش نفت منجر به انباشته شدن درآمد حاصل از فروش نفت در حساب های بانکی کشورهای خریدار می شود که دسترسی ما به این پول به دلیل ضوابط تحریم ها غیر ممکن خواهد بود. 

2-  برای بهره برداری حداکثری از درآمد پس انداز شده در کشورهای خریدار، مجبور به واردات کالاهایی از آنها خواهیم شد که لزوما مورد نیاز ما نیستند.

3-  به منظور برقراری تعادل بهتر میزان صادرات و واردات، مجبور به کاهش حجم فروش نفت به این کشورها خواهیم شد.

 خانم دلاوری این مطلب را پس از اعمال فاز اخیر تحریم ها در مورد بانک هالک دنبال کرد. در مقاله ای با عنوان تحریم های اخیر و بانک هالک به زبان ساده خانم دلاوری نوشت از اواسط سال 2011 میلادی 55 درصد پرداخت های هند در ازای نفت ایران از طریق بانک هالک انجام می گرفت.  با به اجرا گذاشته شدن تحریم های اخیر راه اینگونه نقل و انتقالات پولی به ایران بسته شده است.  ما دو گزینه پیش رو داریم:

می توانیم همچنان به فروش نفت به هند ادامه دهیم اما مجبور خواهیم شد تا درآمد حاصله را در بانک های هند نگه داریم و در ازای آن کالای هندی وارد کنیم.... گزینه دوم این است که ما حجم صادرات نفت به هند را 55 درصد کاهش بدهیم تا به این ترتیب از انباشته شدن درآمد نفتی در بانک های هندی جلوگیری کنیم چراکه نخواهیم توانست در ازای آن کالای هندی بیشتری وارد کنیم.

آقای پورمجد در مطلب خود با عنوان لزوم حمایت از کارآفرینی نوشتند بر اساس مطالعه  سال 2008 دیدبان جهانی کارآفرینی،  میانگین نرخ کارآفرینی در ایران نزدیک به کشورهایی با درآمد سرانه متوسط و کم است...امیدواریم که شاهد کمک بیشتر اتاق بازرگانی به شرکت های جدید باشم. پشتیبانی از کارآفرینی به ویژه در وضعیت اقتصادی کنونی امری واجب و لازم برای سلامت جامعه کسب و کار است.  رشد بخش خصوصی عمدتا ناشی از کارآفرینی است.  شبکه مجازی کارگروه جوانان بازرگان و کارآفرینشروع خوبی است ولی کماکان شاهد ضعف یا نبود ارتباط بین افرادی که چند دهه سابقه کسب و کار داشته باشند و افرادی که قصد ایجاد اولین شرکت خود را دارند هستیم.

در این ماه همچنین با توجه به تحولات میانمار مطلبی با عنوان اقتصاد میانمار پس از لغو تحریم ها تقدیم شما شد. به دنبال انتخابات سال 2012 که نقطه عطفی در آن کشور بود و کاهش تحریم های بین المللی را به دنبال داشت،  اقتصاد میانمار شاهد رشد قابل توجهی به خاطر افزایش سرمایه گذاری خارجی و توریسم بود. شواهد حاکی است اقتصاد این کشور در سال 2013 که اولین سال بعد از تحریم ها است رشد بسیار خوبی داشته باشد. صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده استکه رشد اقتصادی حدود 6 ممیز 25 درصد بالا رفته و نرخ تورم که اخیرا کاهش چشمگیری داشته است در سطح کنونی خود یعنی 6 درصد باقی بماند. نرخ تبدیل ارز تثبیت شده است و ذخیره ارزی افزایش یافته است. پیشبینی صندوق بین المللی پول این است که این روند ادامه پیدا کند.

سنجش معیارهای فروپاشی اقتصادی مقاله ای از آقای فرامرزی بود که در همین خبرنامه به عنوان مقاله برگزیده ماه تقدیم می شود.

پس از آن آقای علیزاده چند سوال از رئیس جمهور آینده  پرسیدند که پربیننده ترین مقاله این ماه بود و در ادامه به حضورتان تقدیم می شود. امیدواریم هر کسی نامزد انتخابات ریاست جمهوری می شود پاسخ هایی روشن به این پرسش ها و پرسش هایی که از طرف رسانه ها و مردم در حوزه اقتصاد مطرح می شود بدهد. 

آقای علیزاده همچنین در این ماه به بازبینی عملکرد اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس پرداخت.  ایشان ضمن برشمردن اقدامات برخی از اعضای این کمیسیون اظهار کردند:

بزرگترین مشکل پیش روی این کمیسیون اعمال سیاست هایی است که بتواند بهبود اقتصادی به ارمغان بیاورد.

اولویت های کمیسیون در ماه های آتی چه باید باشد؟

مقابله با سیاست های تورم زای دولت

جلوگیری از اجرای آن دسته از برنامه های دولت که نفع اقتصادی کوتاه مدت داشته ولی در دراز مدت اقتصاد  را در بدترین شرایط ممکن قرار می دهند

ادامه نظارت بر برنامه های دولت در اجرای قانون هدفمندی یارانه ها و جلوگیری از اقداماتی که باعث افزایش هزینه های تولید می شوند

تحت نظر گرفتن تلاش های آقای احمدی نژاد برای افزایش قدرت رئیس جمهور و حذف کارشناسان ونهادهای نظارت کننده در فرایند سیاست گذاری اقتصادی

برقراری ارتباط بیشتر با بخش خصوصی

فشار بر دولت برای برخورد مناسب با اثرات تحریم ها

خانم زهرایی در این ماه واکنش ها و تحلیل های مرتبط با اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه را زیر نظر داشت و در مقاله ای با عنوان هفت خان فاز دوم و دیو تورم به پیش شرط های مطرح شده توسط آقای احمد پورفلاح، رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی و همچنین هشدار یحیی آل اسحاق رئيس اتاق بازرگانی تهران توجه کرد. آقای آل اسحاق نسبت به یارانه هدفمندی و جبرانه شش هزار میلیارد تومانی و امکان بروز تورم 6 تا 7 درصدی به واسطه آن هشدار داد.

در این ماه همچنین مقاله ای تقدیم شما شد با عنوان سوءمدیریت یا تحریم - چرا کاندیداها به سوءمدیریت چسبیده اند؟  با وجودیکه سوءمدیریت بدون شک عامل بسیاری از نابسامانی هایی است که اقتصاد ما را به این روز نشانده است اما این رویکرد توجه ما را از تحریم ها که بیشترین آسیب ها را به بدنه اقتصاد کشور وارد کرده منحرف می کند و قابلیت ما را برای خارج شدن از بحران اقتصادی کنونی کاهش خواهد داد...به دور از شعارهای احساسی، دستاورد واقع بینانه رئیس جمهور آینده کشور با وجودیکه تحریم ها دست و پای او را برای هرگونه حرکت سازنده و اعمال تصمیمات و سیاست های کارآمد بسته اند چه می تواند باشد؟ 

آقای کرمانی در مقاله ای با عنوان احیای اعتبار جمهوری اسلامی ایران به دست رهبر است  به گزارش اخیر موسسه زاگبی اشاره کردند: در سال 1385 موسسه نظرسنجی زاگبی اینترنشنال در مراکش، مصر، لبنان، اردن، عربستان سعودی و امارات متحده عربی نشان داد که بیش از 80 درصد شرکت کنندگان در این نظرسنجی نظر مساعدی نسبت به ایران داشتند.  در سال 1387 این نظر مساعد  به 60 تا70 درصد کاهش یافت و در سال 1390 به 6 درصد در عربستان سعودی، 14 درصد در مراکش، 22 درصد در امارات متحده عربی، 23 درصد در اردن، 37 درصد در مصر و 63 درصد در لبنان سقوط کرد.

به همین دلیل آقای کرمانی اشاره کرد سمت و سوی حرکت کشور، تعیین اولویت ها، نهادینه کردن ارزش ها و انسجام و تمرکز نیروها در مسیر آرمانهای اصیل انقلاب تنها در دست مقام معظم رهبری است.  در این سی و پنجمین بهار پیروزی انقلاب از ایشان می طلبیم در مسیر احیای اعتبار از دست رفته میهن اسلامی ما پیشگام باشند و این مسئولیت خطیر را برای اعتلای نام اسلام و ایران بپذیرند.

با بالاگرفتن زمزمه های انتخاباتی، خانم دلاوری برخی از ترفندهای انتخاباتی – اقتصادی را برشمردند.  ترفندهای اقتصادی-انتخاباتی را رصد کنید عنوان مقاله ایشان است. در این مقاله از جمله به افزایش پرداخت های انتقالی،  معافیت های مالیاتی به گروه های خاص و کلاینتالیسم اشاره شده است.  به طور کلی قصد اینگونه فعالیت ها ایجاد ذهنیتی کوتاه مدت از بهبود وضعیت اقتصادی است تا اعتماد و در نهایت رأی مردم جذب شود. مشکل اینجا است که این موفقیت های کوتاه مدت می توانند باعث از بین رفتن موفقیت های بلند مدت شوند.

اظهارات اخیردبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، محسن رضایی، در همایش "اقتصاد، معیشت و زندگی در ایران فردا" در بندرعباس مورد استقبال کارشناسان تاجران قرار گرفت. آقای محسن رضایی اشاره کردند غرب به علت مسائل هسته‌ای کشور ما را تحریم کرد و به همین علت 50 درصد از نفت ایران سال گذشته به فروش نرسید و از طرف دیگر نیز بانک‌های خارجی شرایط انتقال پول و استفاده درست از آن را برای ما سخت کرده‌اند.

اینگونه اظهارات در راستای توجهات مقام معظم رهبری به موضوع اقتصاد حائز اهمیت است. با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری امیدواریم علاوه بر مقامات مسئول، کاندیداهای ریاست جمهوری نیز ضمن اذعان به مشکلات اقتصادی، برنامه ها و گروه های کاری خود را به مردم معرفی کنند تا در یک گفتگوی شفاف و سازنده راه برون رفت از بحران اقتصادی کنونی و حرکت به سوی شکوفایی و رشد اقتصادی فراهم شود.

با تشکر - مدیر سایت تاجران

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: