به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

مناقشه علنی ریاست جمهوری و برادران لاریجانی با وساطت رهبری فعلاً در مرحله آتش بس بسر می برد. این قضیه را خیلی راحت می توان به عنوان یک ماجراجویی رسواکننده ساده تلقی کرد و به دست فراموشی سپرد.  اما عدم توجه به این مسائل اشتباه است. 

با بدتر شدن وضع اقتصاد، احمدی نژاد با فشار مضاعفی روبرو است. کاندیداهای بالقوه ریاست جمهوری از مواضع خود در انتخابات ریاست جمهوری سخن گفته و روزانه به مردم یادآور می شوند که سوء مدیریت احمدی نژاد مسبب مشکلات اقتصادی است. او نیز به سهم خود برای منحرف نمودن اذهان عمومی به قشر اسیب پذیر پول نقد می دهد و عیدانه صادر می کند. اما در چند ماه آینده دست ایشان از ذخایر مملکت کوتاه شده و سنگر ریاست جمهوری را از دست می دهد و درنهایت از او به عنوان رئیس جمهور سابقی که اقتصاد کشور را به نابودی کشاند یاد خواهند کرد.

تحت این فشارها و بدنبال دفاع از حیثیت و آبروی خود، احمدی نژاد سعی در منحرف نمودن این سرزنشها و توجهات دارد. نیاز او به طعمه و بهانه جدید یک هدف فوری است. جامعه کسب و کار یک هدف بدیهی برای او است.

شماتت از اهل کسب و کار برای مشکلات اقتصادی حربه جدیدی نیست. آقای احمدی نژاد به کرات بخش خصوصی را به فساد و سودجویی و اختلالات اقتصادی متهم کرده است. بخش خصوصی به رد چنین اتهاماتی عادت دارد. اما شکست ایشان در مقصر خواندن برادران لاریجانی برای مشکلات اقتصادی یادآور این مسئله بود که سعی و تلاش ایشان برای انحراف اذهان عمومی منحصر به اتهامات عمومی و کلی نیست. او حتی در بسیج افراد برای اعتراض به اشخاصی که مورد هدف وی می باشند نیز مشکلی ندارد.

اگر احمدی نژاد بخش تجاری خصوصی را مورد هدف قرار دهد به احتمال قریب از الگوی مردم گرایی که توسط دیگر سیاستمدارانی که با اقتصاد رو به زوال روبرو بوده اند سود خواهد گرفت. بعنوان مثال هر دو دولت ونزوئلا و آرژانتین در رویارویی با اعتراضات وسیع اقتصادی مردم از تصرف و توقیف سرمایه های خصوصی برای نفع عام دفاع نموده و صاحبان کسب و کار را دشمنان مردم که سعی در استثمار مستضعفین دارند جلوه داده اند. شکاف طبقاتی جذابیت چنین استدلالی را برای مردمی که تنها کافیست به اطراف خود نگاه کرده و شاهد اختلافات فاحش طبقاتی بین خود و صاحبان تجارت باشند بالا می برد. 

نکته اینجا است، رئیس جمهوری که عیدانه می پردازد، می گوید که تجار و صاحبان کسب و کار دلیل بیکاری شما هستند. تاجری که در یک خانه مجلل زندگی می کند و ماشین وارداتی می راند، می گوید که سیاستهای اقتصادی رئیس جمهور مسبب مشکلات است. شما حرف چه کسی را باور می کنید؟

 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: