به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

طی سال های اخیر به رغم توجه به انرژی های تجدیدپذیر و افزایش سرمایه گذاری در این حوزه، ظرفیت های صنعت انرژی بادی هنوز آنچنان که باید و شاید مورد توجه قرار نگرفته و به منبع قابل توجهی برای تامین انرژی برق تبدیل نشده است. از ۷۶ هزار مگاوات برق تولیدی تنها حدود ۱۴۰ مگاوات از باد تامین می شود. این در حالی است که ما از لحاظ جغرافیایی و نیروی متخصص ظرفیت های بسیار بالایی داریم و می توانیم از انرژی باد، 40 هزار مگاوات برق تولید کنیم.

اورعی تاجراندکتر هاشم اورعی، رئیس هئیت مدیره انجمن علمی انرژی بادی ایران می گوید بر اساس برنامه ششم باید سالانه ۱۰۰۰ مگاوات از انرژی بادی برق تولید کنیم، یعنی اکر بخواهیم به این هدف برسیم، باید هر ماه یک نیروگاه ۷۵ مگاواتی بادی نصب و راه اندازی کنیم. دکتر اورعی که در همایش استانی توسعه انرژی بادی سخن می گفت با اشاره به ناچیز بودن سهم انرژی های بادی در تولید برق کشور افزود برغم داشتن ظرفیت‌های قابل توجه در حوزه انرژی بادی و خورشیدی، متاسفانه در مقایسه با سایر کشورها، وضعیت رضایت بخشی نداریم. برای مثال ترکیه که دارای مساحت و اقلیم قابل مقایسه با ایران است و تقریبا توسعه صنعت انرژی بادی را با ما آغاز کرده، ۶ هزار و ۴۰ مگاوات نیروگاه بادی در حال بهره ‌برداری دارد.

نیروگاه کهک تاجرانالبته تلاش هایی آغاز شده و با پیگیری بخش خصوصی و حمایت های نهادهای دولتی ظرفیت های موجود باید به فعلیت بانجامد. در سالی که مقام معظم رهبری بر تولید و اشتغال تاکید کرده اند، برخی از این تلاش ها به ثمر رسیده و شاهد بومی سازی این صنعت هستیم. به گزارش سازمان نیرو، بومی سازی بیش از ۷۰ درصد قطعات توربین بادی ۲,۵ مگاواتی توسط گروه مپنا و نصب آن در نیروگاه بادی کهک (در آینده نزدیک در میانه، خواف و دیگر مناطق کشور) به انجام رسیده است. سال گذشته، عباس بحری مدیر طرح توربین بادی ملی پژوهشگاه نیرو ابراز امیدواری کرده بود  تا نیمه نخست سال 96 به نقطه بهره برداری از نخستین واحد توربین بادی ملی برسیم.

توسعه انرژی های تجدیدپذیر کارکردهای مختلفی برای ما دارد که تماما در راستای منافع ملی درازمدت کشور است. با افزایش منابع بدیل انرژی، کشور وابستگی کمتری به منابع انرژی فسیلی پیدا می کند که این امر در راستای کاهش آسیب پذیری اقتصادی کشور و حرکت در جهت اقتصاد مقاومتی است. در این میان با توجه به ظرفیت های وسیع انرژی های تجدیدپذیر، این حوزه توان بالایی برای کارآفرینی دارد و صنعت انرژی بادی هم از این قاعده مستثنی نیست. همانطور که دکتر اورعی تاکید کرده، نیروی انسانی ماهر مورد نیاز صنعت انرژی بادی در کشور فراهم است زیرا تنها در رشته‌های مهندسی در سال 250 هزار فارغ‌ التحصیل داریم که عمدتا بیکار هستند. با توجه به اینکه اشتغال جوانان یکی از اهداف اصلی سال جاری توسط مقام معظم رهبری تعیین شده، توسعه انرژی بادی و دیگر انرژی های تجدیدپذیر می تواند فرصت های مناسبی برای کارآفرینی نیز ایجاد کند.

به رغم ظرفیت های موجود، سهم انرژی های تجدیدپذیر در سبد انرژی کشور تنها 32 صدم درصد ظرفیت موجود است. علیرضا دائمی، معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو گفته است ما از منابع انرژی های تجدیدپذیر تنها به میزان 240 مگاوات برق تولید می کنیم و در سال جاری تنها یکصد مگاوات دیگر از انواع انرژی های تجدیدپذیر به سبد انرژی کشور افزوده خواهد شد. این اعداد و ارقام بسیار ناچیز است و به رغم تلاش های صورت گرفته به هیچ وجه در سطح ظرفیت های موجود که در برنامه توسعه پیش بینی شده و مورد توجه ناظران خارجی هم قرار گرفته نیست.

انرژی بادی تاجرانمحققان دانشگاه تکنولوژی لاپرنتا در فنلاند معتقدند تا سال 2030 ایران می تواند به یک سیستم تولید برق کاملا تجدیدپذیر و پاک دست پیدا کند. طبق برآورد این محققان انرژی کاملا تجدیدپذیر ایران شامل 77 گیگاوات انرژی بادی، 49 گیگاوات انرژی فتوولتائیک و 21 گیگاوات انرژی آبی خواهد بود. همانطور که پیشتر هم اشاره کرده بودیم، جایلز دیکسون، مدیر عامل انجمن علمی انرژی بادی اروپا گفته است  پتانسیل تولید انرژی بادی در ایران می تواند تا میزان 300 هزار مگاوات باشد. البته آقای دیکسون یادآور شده برای مشارکت شرکت های اروپایی موانع اداری وجود دارد و هنوز مشکلات بانکی کاملا رفع نشده است. دیکسون معتقد است ایران تا سال 2021 می تواند تنها از نیروی باد شش برابر انرژی افزون بر مجموع سایر انرژی های تجدیدپذیر تولید کند.

همانطور که اشاره شد برای رسیدن به اهداف برنامه ششم توسعه هر ماه یک نیروگاه 75 مگاواتی نصب کنیم. رسیدن به این هدف چندان راحت نیست و ما حتما باید علاوه بر تکیه بر نیروی متخصص داخلی، از سرمایه گذاری مستقیم خارجی نیز بهره ببریم. با توجه به اینکه در بسیاری از مناطق شمال شرقی و غربی کشور وزش باد زیاد است و به طور یکسان در شبانه روز و در طول سال رخ می دهد، بخش عمده از سهم پیش بینی شده انرژی های تجدیدپذیر به انرژی بادی اختصاص دارد. به گفته دکتر اورعی، بخش قابل توجهی از کشور نه تنها دارای سرعت مناسب باد است بلکه تغییرات و میزان باد و جهت باد مناسبی نیز دارد.

علاوه بر مسئله سرمایه و دانش فنی، عدم هماهنگی در سیاستگذاری های نهادهای دست اندرکار از جمله بانک مرکزی، صندوق توسعه ملی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی نیز از جمله چالش های اصلی در راه توسعه انرژی بادی بوده است. همین چالش ها باعث شد که هدف 5 هزار مگاوات که در برنامه های پنجم هم آمده بود متاسفانه اجرایی نشود.

نکته امیدوار کننده این است که برنامه ششم توسعه در فضای پساتحریم پیگیری خواهد شد و امید است این فضا، امکان تعامل بیشتر با شرکای خارجی را فراهم کند. خوشبختانه تعدادی از شرکت های اروپایی در حال بررسی همکاری با شرکت های ایرانی برای ساخت نیروگاه های انرژی بادی هستند. پائیز گذشته شرکت مدیو انرژی آلمان و شرکت برق منطقه ای خوزستان یادداشت تفاهی برای ساخت نیروگاه بادی در بندر ماهشهر با ظرفیت 50 مگاوات امضا کردند. محمود دشت بزرگ، مدیر عامل شرکت برق منطقه ای خوزستان گفته است که سرمایه گذار آلمانی متعهد شده تا دانش فنی، تجربه، نیروی متخصص و سرمایه لازم را برای ساخت این نیروگاه فراهم کند. شرکت دانمارکی وستاس نیز برای تولید انرژی از باد، انتقال دانش فنی نیروگاه ها و توربین های بادی و یکپارچه سازی شبکه های بادی با ایران همکاری می کند.

مپنا تاجراندر پایان جا دارد به تلاش های خوب شرکت مپنا نیز اشاره ای داشته باشیم. اخیرا در بازدید سفیر آلمان از کارخانه شرکت پارس ژنراتور، قرارداد طراحی مشترک توربین بادی ۴ مگاوات و ۴٫۵ مگاوات میان شرکت آئرودین (aerodyn) آلمان و شرکت پارس منعقد شد. مارکوس ریس، مدیرعامل شرکت آئرودین گفت توربین‌های طراحی مشترک ژنراتور مپنا (پارس) و آئرودین از جمله پیشرفته ترین توربین‌های بادی موجود در بازار خواهند بود. وی افزود با عقد این قرارداد، گروه مپنا تبدیل به یکی از شرکت‌های پیشرو صنعت توربین بادی به خصوص در خاورمیانه خواهد شد.

انرژی های تجدیدپذیر و اقتصاد مقاومتی

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: