به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

تحریم های اخیر آمریکا از هجدهم بهمن ماه به اجرا گذاشته شدند که به موجب آن نقل و انتقال پول های حاصل از فروش نفت ایران از کشورهای خریدار نفت به ایران از طریق بانک ها منع شده است.  این تحریم ها باعث می شود خریداران نفت ما به خریداران کنونی محدود شود و ورود ارز حاصل از صادرات نفت به کشور کاهش یابد. همچنین اگر نتوانیم جایگزینی برای سیستم نقل و انتقال پول برای قراردادهای موجود پیدا کنیم میزان فروش نفت هم کاهش پیدا خواهد کرد.

نمونه مطرح این بانک ها، بانک هالک ترکیه است که توسط هند برای پرداخت های نفتی ایران به یورو مورد استفاده قرار می گرفت. از اواسط سال 2011 میلادی 55 درصد پرداخت های هند در ازای نفت ایران از طریق بانک هالک انجام می گرفت.  با به اجرا گذاشته شدن تحریم های اخیر راه اینگونه نقل و انتقالات پولی به ایران بسته شده است.  ما دو گزینه پیش رو داریم:

می توانیم همچنان به فروش نفت به هند ادامه دهیم اما مجبور خواهیم شد تا درآمد حاصله را در بانک های هند نگه داریم و در ازای آن کالای هندی وارد کنیم.  در این مورد باید توجه داشته باشیم که ارزش صادرات نفت ما به مراتب بیشتر از ارزش کالاهایی است که هند به ما می فروشد یعنی مابه التفاوت ارزش نفت صادراتی و کالاهای وارداتی از هند در بانک های هند خواهد ماند. ما هنوز نتوانسته ایم روپیه های حاصل از نفت صادراتی خود را که ماه ها است در بانک یو سی او هند موجود است به کالا تبدیل کنیم

 از طرف دیگر، در صورت عدم امکان استفاده ایران از بانک هالک برای دریافت وجوه صادرات نفتی به هند، حجم ارز معتبر بازرگانی که به ایران فرستاده خواهد شد نیز کاهش خواهد یافت.

گزینه دوم این است که ما حجم صادرات نفت به هند را 55 درصد کاهش بدهیم تا به این ترتیب از انباشته شدن درآمد نفتی در بانک های هندی جلوگیری کنیم چراکه نخواهیم توانست در ازای آن کالای هندی بیشتری وارد کنیم.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: