به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

تلاش های رئیس جمهور، آقای احمدی نژاد، برای استخدام هزاران کارمند دولتی جدید در ماه های باقیمانده به انتخابات توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. این اقدام آقای احمدی نژاد با توجه به آنچه در مورد چرخه کسب و کار سیاست زده می دانیم آنچنان دور از انتظار نبود. بر اساس این نظریه اینگونه فعالیت های اقتصادی به منظور افزایش احتمال پیروزی نامزد انتخاباتی حزب و یا گروه خاصی صورت می گیرد.  به طور کلی قصد اینگونه فعالیت ها ایجاد ذهنیتی کوتاه مدت از بهبود وضعیت اقتصادی است تا اعتماد و در نهایت رأی مردم جذب شود. مشکل اینجا است که این موفقیت های کوتاه مدت می توانند باعث از بین رفتن موفقیت های بلند مدت شوند.

در ماه های آینده باید چه فعالیت هایی را رصد کنیم؟

افزایش پرداخت های انتقالی: برخی از اوقات دولت ها قبل از انتخابات پرداخت های انتقالی را در فاصله کمی به انتخابات افزایش می دهند با این امید که تورم ناشی از این اقدام تا بعد از انتخابات محسوس نخواهد بود. شاید همین مسئله دلیل اصرار آقای احمدی نژاد برای اجرای هر چه سریع تر فاز دوم هدفمندی یارانه ها باشد. در اقتصاد ما مخاطرات افزایش نرخ تورم حاصل از افزایش یارانه های پرداختی از اغلب کشورهای دیگر بالاتر است ولی به نظر نمی رسد دولت نگران این مخاطرات جدی باشد و اینگونه به نظر می رسد که اهداف کوتاه مدت برای دولت مهم تر از عواقب مخرب اجرای اینگونه برنامه های ناکارآمد است. 

معافیت های مالیاتی: معافیت مالیاتی از دیگر روش هایی است که سیاستمداران فرصت طلب قبل از انتخابات برای به وجود آوردن احساس وضعیت مالی خوب در افراد به کار می برند. کاهش درآمد مالیاتی دولت به خصوص هنگامی که با افزایش هزینه ها و پرداختی ها همراه باشد منجر به افزایش کسر بودجه می شود، ولی دولت احتیاجی به حل این مسئله تا بعد از انتخابات نخواهد داشت. در حال حاضرحتی بدون در نظر گرفتن معافیت های مالیاتی، دولت با کسر بودجه عظیمی روبرو است.  ممکن است در این مسیر شاهد معافیت مالیاتی برای گروه های خاص و به منظور جذب حمایت آنها باشیم.

کلاینتالیسم : یا خرید رأی در مناطقی از آمریکای لاتین به ویژه در کشورهای آرژانتین، ونزوئلا و مکزیک تحت حکومت حزب سازمانی انقلابی (پی آر آی) رایج بوده است. اجناسی از جمله پوشاک، دارو، شیر، مصالح ساختمانی و مرغ در بین اقشار کم درآمد توزیع می شوند تا وفاداری و رأی این اقشار را در روز انتخابات به نفع خود تضمین کنند. بعضی اوقات پرداخت پول نقد و یا کالا ضرورتی ندارد. در این موارد هراساندن رأی دهندگان از عواقب نامطلوب انتخاب نکردن کاندید مورد نظر کار لازم را انجام می دهد. 

کلاینتالیسم در کشور ما معمولا بی هیاهو صورت می گیرد. ممکن است برخی سیاستمداران اینگونه جلوه دهند که با برنامه های ضروری دولت همراه هستند ولی در عین حال راه هایی برای رساندن و تخصیص امکانات دولت به گروه های خاصی از مردم را انتخاب کنند. برای نمونه،  آقای احمدی نژاد در پروژه مسکن مهر ارتباط خود با این پروژه و مخاطبانش را با حضور در مراسم های افتتاحیه واحدهای مسکونی جدید در بازدیدهای استانی خود مطرح کرده است. با نزدیک شدن انتخابات شوراهای شهر احتمالا شاهد خواهیم بود که سیاستمداران شروع به یادآوری اقدامات و خدمات و فعالیت های خود به مردم خواهند کرد یا دست به اقدامات جدید خواهند زد، مثلاً توزیع مواد غذایی گران زیر قیمت بازار. 

نظارت بر انتخابات: مطالعات مربوط به کلاینتالیسم نشان می دهد که این شیوه هنگامی کارساز و موفق خواهد بود که جناح ها و یا کاندیداها بتوانند تشخیص بدهند که چه کسانی قبلا رأی داده اند و چگونه رأی می دهند. به همین خاطر شاید شاهد این امر باشیم که گروه های خاصی دست به اجرای طرح هایی برای نظارت بر انتخابات بزنند یا حتی رأی دهندگان را تا صندوق رأی مشایعت کنند.  تشخیص اینکه کدام نظارت انتخاباتی به منظور جهت دادن به افکار رأی دهندگان صورت خواهد گرفت بسیار دشوار است.     

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: