به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

در یک نگاه کلی به نظر می رسد عامل مشکلات اقتصادی یا تحریم ها عنوان می شوند و یا سوءمدیریت.  برخی هم قدم را فراتر گذاشته و برای هر یک از این دو عامل درصد تعیین می کنند. مثلا می گویند 70 درصد مشکلات ناشی از سوءمدیریت و 30 درصد ناشی از تحریم ها است.  دیدگاه های مردم در این میان گوناگون است ولی متوجه شده ام که کاندیداهای بالقوه ریاست جمهوری سوءمدیریت را عاملی مؤثرتر از تحریم ها قلمداد می کنند. چرا؟

طبیعی است که کاندیداها باید سوءمدیریت را عامل اصلی بدانند چراکه با این کار هم حساب خود را از آقای احمدی نژاد جدا کرده و هم نحوه مدیریت خود را از دیگر کاندیداها متمایز می کنند.  اگر سوءمدیریت مشکل اصلی باشد، انتخابات ریاست جمهوری آینده بسیار حائز اهمیت خواهد بود چرا که پیروز این رقابت می تواند مشکلات بوجود آمده از سوءمدیریت آقای احمدی نژاد را برطرف کند.  این روش به کاندیداها امکان ارائه برنامه های متعدد خود در مدیریت بهینه و کارآمد اقتصاد کشور را خواهد داد تا به رأی دهندگان ثابت کنند مرد میدان هستند.  هدف این روش این است که در مردم این امید القا شود که اگر اقتصاد تا انتخابات ریاست جمهوری آینده دوام بیاورد، رییس جمهور آینده از راه خواهد رسید و اوضاع رو به بهبود خواهد رفت. 

با وجودیکه سوءمدیریت بدون شک عامل بسیاری از نابسامانی هایی است که اقتصاد ما را به این روز نشانده است اما این رویکرد توجه ما را از تحریم ها که بیشترین آسیب ها را به بدنه اقتصاد کشور وارد کرده منحرف می کند و قابلیت ما را برای خارج شدن از بحران اقتصادی کنونی کاهش خواهد داد.  مدیریت درست اقتصادی اگر به موقع اعمال شده بود می توانست تأثیرات تحریم ها را کاهش دهد. برای نمونه، اگر شش سال پیش وابستگی خود به نفت را کاهش داده بودیم امروز مجبور نمی شدیم خودمان را به اجبار با کاهش درآمد نفتی وفق دهیم و احتمالا در شرایط بهتری برای دورزدن تحریم ها قرار می داشتیم.  سوءمدیریت فضای اقتصادی کشور را چنان تیره کرده که جبران صدمات وارده و خروج از بحران بسیار دشوار شده است.  

مدیریت مناسب می تواند باعث کند شدن روند نزول اقتصادی شود ولی امروز که اقتصاد ما تا این حد صدمه دیده است بعید به نظر می رسد که با وجود تحریم ها حتی بهترین مدیران اقتصادی بتوانند کاری از پیش ببرند.  سیاستگذاران اقتصادی کشور از جمله رئیس جمهور، وزراء و مدیران ارشد بانک مرکزی ساز و کار محدودی برای بازگرداندن سیستم به نقطه تعادل در اختیار دارند.  برای نمونه، وقتی تورم بیش از حد بالا باشد می توانند نرخ بهره را افزایش دهند تا پول به جای خرید کالا و خدمات به سمت سرمایه گذاری در بازار سوق پیدا کند. وقتی نرخ بیکاری بالا است می توانند هزینه های دولت را کاهش داده و مشوق هایی به بازار کار ارائه دهند.  وقتی ارزش پول کم می شود می توانند با حمایت از تولید داخلی هزینه های واردات را تقلیل دهند و از موقعیت مطلوب صادرات که به خاطر کم شدن ارزش پول ملی به وجود می آید بهره ببرند.

از سوی دیگر تحریم ها برای اعمال چنین تغییراتی در سیاستگذاری های اقتصادی محدودیت ایجاد می کنند.  با کاهش 40 درصدی درآمد دولت، منابع معدودی باقی می ماند که بتواند به عنوان مشوق های رشد اقتصادی مورد استفاده واقع شود و یا به گسترش واحدهای تولیدی اختصاص یابد.  موانع و محدودیت های گزینه های نقل و انتقالات مالی باعث محدود شدن تلاش های بازاریابی صادراتی می شود.  عدم اطمینانی که با احتمال اعمال تحریم های جدید هر بار مانند شوکی جدید به سیستم وارد می شود هم بخش دولتی و هم بخش خصوصی را در مقابله با نوسانات ارزی و تورم با چالشی جدی روبرو می کند. 

وقتی اقتصاد در سراشیبی قرار دارد بازگرداندن آن به شرایط عادی دشوار است.  آمریکا و اروپا با گذشت پنج سال از آغاز بحران مالی جهانی و عدم محدودیت در اتخاذ سیاست های اقتصادی هنوز با تبعات آن دست و پنجه نرم می کنند.  به دور از شعارهای احساسی، دستاورد واقع بینانه رئیس جمهور آینده کشور با وجودیکه تحریم ها دست و پای او را برای هرگونه حرکت سازنده و اعمال تصمیمات و سیاست های کارآمد بسته اند چه می تواند باشد؟ 

به نظر من دلیل اینکه کاندیداهای بالقوه ریاست جمهوری حرف از تحریم نمی زنند این است که می دانند این مسئله تا حد زیادی از حیطه اختیارات آنها خارج است و در حوزه ای دیگر تعریف شده است.  اخیرا هم شاهد بودیم که اولویت های مذاکره هسته ای چگونه تعیین شد.  اگر کاندیداهای ریاست جمهوری به مردم بگویند که با وجود تحریم ها چه دستاوردهایی خواهند داشت، در آنصورت خواهیم دید که این افراد تفاوت و یا دستاوردهایی متفاوتی در مقایسه با یکدیگر نخواهند داشت. 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: