به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

اجرای فاز دوم هدفمندی و عواقب و مزایای آن از دیدگاه های متعدد کارشناسان و فعالان اقتصادی و همچنین از سوی نهادها و سازمان های مختلف از جمله مجلس مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.  در این میان بخش خصوصی نیز پیشنهادات و یا پیش شرط هایی را مطرح کرده است. از جمله احمد پورفلاح، رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی، هفت پیش شرط را مطرح کرده است:

1. مطالبات قانوني پرداخت نشده بخش توليد كشور تسويه شود.

2. از توزيع پول بصورت نقد خودداري شود (توزيع بخش عمده اي از درآمد ناشي از ما به التفاوتها بصورت نقد هم تورم را بالا برد و هم به بيكاري و تنبلي دامن زد).

3. بازتوزيع يارانه ها مي بايد از طريق كاهش هزينه درمان، آموزش و بيمه و تأمين اجتماعي صورت پذيرد.

4. در مرحله دوم بخش صنعت از شمول افزايش قيمتها معاف شود و يا ما به التفاوتها در قبض هاي مصرف درج و از اخذ آن خودداري شود.

5. از درآمد حاصل بخش قابل توجهي را به راه اندازي بخشهاي نيمه تمام توليد و توسعه توليد و بازسازي ميادين نفتي و گازي اختصاص دهند.

6. بطور كلي اجرا و نظارت مرحله دوم در زمينه تخصيص و توزيع منابع حاصل از هدفمندي در سازماني مستقل و با حضور نمايندگان تشكل ها و بخش مردمي در كنار مسئولين دولتي انجام و به دقت در بودجه و در برنامه ساليانه آمده و نظارت و ضمانت اجرايي كامل داشته باشد.

7. بي ترديد در صورت اجرايي شدن مرحله دوم مي بايست حقوق كاركنان حقوق بگير تعديل شود.

در کنار این پیش شرط ها، یحیی آل اسحاق رئيس اتاق بازرگانی تهران درباره اجراى هدفمند سازى يارانه ها و پرداخت يارانه عيدانه گفت: رقم يارانه  هدفمندى و جبرانه اى كه قرار است پرداخت شود به گفته احمدى نژاد در حدود ۷۰ هزار تومان براى گروه اول و ۹۰ هزار تومان براى افراد تحت پوشش كميته  امداد است كه مجموع رقم آن به شش هزار ميليارد تومان مى رسد. اين رقم تورمى حدود ۶ تا ۷ درصد ايجاد مى كند. آل اسحاق گفت: بايد بار تورمى پرداخت اين عيدانه ها در نظر گرفته شود.

امیدواریم با بسط گفتمان اقتصادی و تبادل افکار کارشناسانه میان دولت و بخش خصوصی که متضمن آینده بهتری برای اقتصاد کشور است از این هفت خوان بگذریم و دیو تورم ما را از پا در نیاورد.  چنین مسیری مستلزم تعهدی جدی به حل مسائل اقتصادی کشور و اقدامی فوری و مقتضی در این زمینه است وگرنه نوشدارو پس از مرگ سهراب خواهد بود. 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: