به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

چند ماه پیش مطالب یکی از دوستان که سفری به میانمار داشت را با شما در میان گذاشتم. به نظر می رسد میانمار همچنان به بازسازی اقتصاد خود با تکیه بر سرمایه گذاری های خارجی ادامه می دهد.

به دنبال انتخابات سال 2012 که نقطه عطفی در آن کشور بود و کاهش تحریم های بین المللی را به دنبال داشت،  اقتصاد میانمار شاهد رشد قابل توجهی به خاطر افزایش سرمایه گذاری خارجی و توریسم بود. شواهد حاکی است اقتصاد این کشور در سال 2013 که اولین سال بعد از تحریم ها است رشد بسیار خوبی داشته باشد. صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده است که رشد اقتصادی حدود 6 ممیز 25 درصد بالا رفته و نرخ تورم که اخیرا کاهش چشمگیری داشته است در سطح کنونی خود یعنی 6 درصد باقی بماند. نرخ تبدیل ارز تثبیت شده است و ذخیره ارزی افزایش یافته است. پیشبینی صندوق بین المللی پول این است که این روند ادامه پیدا کند.

در آبان ماه پارلمان میانمار قانون سرمایه گذاری خارجی جدیدی را به تصویب رساند که به واسطه آن اتباع خارجی اجازه مالکیت کامل شرکت ها را دارند و همچنین اجازه اجاره یا استفاده درازمدت از اراضی میانمار به آنها داده شده است.  این قانون از ملی سازی شرکت ها جلوگیری می کند و مشوق های لازم برای جذب سرمایه های خارجی در آینده را ارائه می کند. این قانون به شکلی به شرکت های خارجی ضمانت قانونی می دهد تا آنها را هر چه بیشتر به سرمایه گذاری در بازار میانمار تشویق کند و نگرانی های آنها در خصوص تعهد دولت به اصلاحات اقتصادی را رفع نماید.   

یکی از حوزه هایی که شاهد رشد سریع بوده است صنعت گردشگری است. طبق گزارش مرکز هوانوردی، پس از انتخابات سال 2012 میانمار صنعت هوانوردی آن کشور با سرعت سرسام آوری رو به رشد بوده است. در نه ماهه آخر سال 2012 تعداد پروازهای خطوط هوایی بین المللی تقریبا دو برابر شده است. این مرکز پیش بینی کرده است که این رقم در سال 2013 مجددا دوبرابر بشود که این امر نشاندهنده شکوفایی و رشد صنعت گردشگری در میانمار است.  تحلیلگران همچنین انتظار رشد بومی صنعت هوانوردی هستند که به اضافه کردن حداقل یک خط هوایی جدید در سال 2013 منجر خواهد شد.

توجه و علاقه کشورهای خارجی هم رو به افزایش است. تایلند که در همسایگی میانمار قرار دارد علاقه خود را به گسترش معاملات تجاری و سرمایه گذاری بین دو کشور نشان داده است. بانک دولتی کرونگ تاهی اخیراً اقدام به گشایش شعبه ای در بزرگترین شهر میانمار، رانگون، کرده است. این شعبه اقدام به ارائه خدمات مالی به سرمایه گذاران در تایلند و میانمار خواهد کرد.

ژاپن هم به دنبال ایجاد روابط نزدیکتری با میانمار است. وزیر دارایی و معاون نخست وزیر ژاپن آقای تارو آسو در تاریخ 3 ژانویه ملاقاتی با آقای تین سین رئیس جمهور میانمار و مقامات بلند پایه آن کشور داشته است که این سفر اولین مسافرت خارجی یکی از اعضاء کابینه نخست وزیر جدید ژاپن آقای شینزو آبه بود. طبق گفته مقامات ژاپنی، تا آخر ماه مارس، ژاپن وامی معادل 574 میلیون دلار در اختیار میانمار قرار خواهد داد که برنامه از پیش اعلام شده بخشش 6 میلیارد دلار بدهی میانمار به ژاپن را نیز در پی خواهد داشت. همچنین ممکن است ژاپن در پروژه چندین میلیارد دلاری بندر داوی سرمایه گذاری کند.

البته میانمار در حال دست و پنجه نرم کردن با مشکلاتی هم هست.  ادامه حملات نیروهای دولتی به قومیت کاچین و ادامه تبعیضات و محاکمات دولتی بر علیه مسلمانان روهینگیا این سئوال را مطرح میکند که فرماندهان نیروهای مسلح میانمار تا چه حدی تن به اصلاحات داده اند. اصلاحات در میانمار ادامه دارد و شاید زیر نظر داشتن این تحولات تا عضویت میانمار در آسه آن قابل توجه باشد. 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: