به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

در زمان مذاکرات هسته ای برخی افراد و گروه ها به واسطه پیش فرض های نادرست بر این باور بودند (یا به دلایلی این باور را ترویج می کردند) که جامعه بین المللی در پی برچیدن تدریجی زیرساخت صنعت هسته ای کشور است.  امسال در یازدهمین سالروز ملی فناوری هسته ای در حالی تجاری شدن و جهانی شدن صنعت هسته ای کشور را جشن می گیریم که تنها تقریبا یک سال و نیم از اجرایی شدن توافق تاریخی و عزتمند برجام می گذرد.

به همین مناسبت، علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی، با تاکید بر این که صنعت هسته ای روی ریل قرار گرفته است، گفت: امیدواریم با شروع عملیات احداث دو نیروگاه جدید در بوشهر در سال آینده کارگاه عظیمی راه اندازی شده که در آن حدود ۱۰ هزار نفر مشغول به کار می شوند.

در آبانماه سه سال پیش وقتی رئیس جمهوری در جلسه غیرعلنی مجلس ابعاد سیاسی، اقتصادی و علمی یک توافق عزتمند هسته ای را بر می شمرد تأکید کرد توافق هسته ای طیف وسیعی از همکاری های بین المللی هسته ای را به روی کشور خواهد گشود و ایران به عنوان یک کشور پیشرفته هسته ای صلح آمیز، رهبری منطقه را در این زمینه به دست خواهد گرفت.

روحانی برجامامسال، دکتر روحانی گفت در حال حاضر با چین برای بازطراحی و مدرن‌سازی نیروگاه اراک همکاری داریم. در زمینه ایزوتوپ‌های پایدار، تولید سوخت برای نیروگاه و ساخت راکتور قدرت و زمینه‌های دیگر با روسیه همکاری داریم. وی افزود: ایران امروز آزادانه و کاملا قانونی آب سنگین تولیدی خود را می‌فروشد، کیک زرد می‌خرد و حتی طرح‌هایی که دیروز افتتاح شد، برخی از آنها با مشارکت برخی از کشورهای خارجی اجرا شده بود. بنابراین در زمینه هسته‌ای با دنیا مشارکت داریم و این مشارکت را می‌خواهیم ادامه دهیم و سر تعهد خود ایستاده‌ایم.

محمد جواد ظریف نیز در همین مناسبت گفت: مشاهده دستاوردهای دانشمندان هسته ای کشور در حوزه های مختلف افتخارآفرین بود. بیش از ۴۲ طرح ظرف دو سال گذشته شروع و در سال ۹۵ به نتیجه ممیزی شده رسیده است: از شروع تزریق گاز به سانتریفیوژ پیشرفته IR 8 که سه سال پیش تنها یک طرح بود، تا پرده برداری از سانتریفیوژ سنگ برای صنعت نفت که ایران سومین کشور تولید کننده آن در جهان شد تا افتتاح پیشرفته ترین خط تولید رادیوداروها در استان البرز. با مقاومت مردم، هدایت رهبری، درایت ریاست جمهوری، تلاش دانشمندان و انجام وظیفه همکارانم در هیئت مذاکرات برجام، شعار انرژی هسته ای حق مسلم ماست اینک به یک واقعیت فنی، حقوقی و دیپلماتیک تبدیل شده است.

نگاهی به اهم دستاوردهای صنعت هسته ای کشور به واسطه برجام از زبان دکتر صالحی:

در یک سال اخیر بیش از ۳۶۰ تن کیک زرد به ذخایر استراتژیک کشورمان اضافه شده است

فرآیند شناسایی نواحی مستعد جهت اکتشاف مواد پرتوزا تاکنون با موفقیّت به انجام رسیده و 70 درصد مساحت کشور از طریق عملیات ژئوفیزیک هوایی و اکتشاف زمینی اسکن شده است

عملیات طراحی سوخت راکتور جدید و پیشرفته اراک و بهینه­سازی سوخت­های صفحه­ای موجود در حال پیگیری می­باشد

سرریز دانش هسته ای برای تامین تجهیزات مورد نیاز دیگر نهادها و صنایع راهبردی کشور (سانتریفوژ سنگ)

آماده­سازی اولین پایلوت آزمایشگاهی ایزوتوپ­های پایدار در سایت فردو

حرکت در مسیر توسعه ظرفیت تولید برق هسته ای ادامه یافته و عملیات احداث دو واحد جدید نیروگاهی با ظرفیت ۲۱۰۰ مگاوات در ساختگاه نیروگاه اتمی بوشهر

صادرات رادیوداروهای تولید شده به چند کشور از جمله هند، پاکستان، مصر و لبنان

همکاری ایران با پروژه بین المللی گداخت هستـه ای

صدور محصول آب سنگین و عرضـه آن در بازارهای بین­ الملـلی

کارشناسان تاجران، چهار سال پیش که از سوی رهبر معظم انقلاب سال حماسه سیاسی و اقتصادی نام گرفته بود بر لزوم شکل گیری گفتمان شفاف هسته ای در سطح ملی تأکید کردند هر موضوعی که به نوعی منافع مردم و نظام را در بر دارد باید در گفتمانی شفاف در سطح ملی مطرح باشد تا نتیجه همفکری میان فرهیختگان و متخصصان دانشگاهی، فعالان اقتصادی، سیاستگذاران و مسئولین ما را به سوی اتخاذ تدابیر و راهکارهای موثر رهنمون شود.  خوشبختانه نتیجه مشارکت آگاهانه و سازنده مردم و مسئولان در این گفتمان نتیجه بخش بوده است.  این روند باید همچنان ادامه یابد و در سالی که تولید و اشتغال اولویت اصلی ماست بتوانیم با عزمی ملی، همدلی و همکاری راه فردایی آبادتر را هموارتر کنیم.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: