به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

کنفرانس ملی اقتصاد مقاومتی و برجام باهدف بررسی دستاوردهای برجام و فرصت های پیش رو در افق اقتصاد مقاومتی برگزار شد. در اسفند ماه طی نشست های مختلف در رابطه با برجام، مسئولان نهادهای اجرایی کشور به بررسی دستاوردهای برجام در بخشهای مختلف اقتصادی پرداختند و تاثیرات مثبت دوران پساتحریم بر اقتصاد مقاومتی را یادآور شدند. همانطور که کارشناسان تاجران در یکسالگی اجرای شدن برجام تاکید داشتند، این توافق تاریخی فصل مشترک منافع ملی و مصلحت نظام بوده و در این راستا تلاش ها برای امضای برجام و دستاوردهای پساتحریمی کاملا در راستای اقتصاد مقاومتی بوده است.

برجام متعلق به همه ایران و ایرانیان است و تجربه برجام به عنوان انقلابی ترین اقدام ما ایرانیان الهام بخش تلاش هایمان برای دستیابی به اهداف سند چشم انداز توسعه در چارچوب سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی است. اگر به رهنمون های چند سال گذشته مقام معظم رهبری دقت شود می توان توجه ویژه ایشان را به موضوع اقتصاد به خوبی مشاهده کرد و واضح است که آموزه های مطرح شده همچون تولید ملی و حماسه اقتصادی و تجلی آنها در اقتصاد مقاومتی همسو با تلاش هایی بوده که به عینه در دستاوردهای برجام به ثمر نشسته است.

برجام تاجران

مخاطبان تاجران هم اتفاق نظر دارند که یک سال پس از اجرایی شدن برجام، تاثیرات اقتصادی و سیاسی و اجتماعی این توافق مثبت بوده است. جای بسی خوشحالی است که مسئولان اجرایی کشور هم بر این مهم تاکید داشتند و با اشاره به دستاوردهای مختلف برجام بار دیگر یاآور شدند که گفتمان ملی پساتحریم کاملا هم راستا با اقتصاد مقاومتی در مفهوم و عمل است.  

در رابطه با دستاوردهای برجام و پیوند ناگسستنی برجام و اقتصاد مقاومتی سخن بسیار می توان گفت ولی در اینجا به ذکر بخش های از سخنان دست اندرکاران امور اجرایی کشور در این رابطه بسنده می کنیم.

 برجام تاجران

 حمید چیت چیان، وزیر نیرو: توانایی صدور کالا و تجهیزات و تکنولوژی باعث ایجاد یک اقتصاد رقابت پذیر می شود و اگر برجام نبود شاید امیدی به حرکت به سمت این هدف هم نبود.

 برجام تاجران

 علی ربیعی، وزیر کار: از سال ۱۳۹۳ به بعد با کاری که در برجام صورت گرفت مسیر رشد اقتصادی در پیش گرفته شد، در حالی که از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۱ اگر با همان شیبی که رشد منفی را تجربه کرده بودیم حرکت می‌کردیم، با کسری شدیدی مواجه می‌شدیم.

 برجام تاجران

 ناصر راستخواه، معاون مرکز نظام ایمنی هسته‌ای کشور: برجام نعمتی برای نظام جمهوری اسلامی است به طوری که توانست تابوی محدودیت‌ها و ممنوعیت‌ها از صنعت هسته‌ای ایران را بردارد.

 برجام تاجران

 حمیدرضا عراقی، مدیر عامل شرکت ملی گاز: در حالی که برجام توانست تابوی بیرون از ایران را بشکند، اما در داخل هنوز انسجام به وجود نیامده است.

 برجام تاجران

  عباس عراقچی، معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه: کاری که برجام باید انجام می‌داد این بود که موانع را از سر راه اقتصاد ایران بردارد و درهمه حوزه‌هایی که برجام قرار بود مانعی بردارد، موانع برداشته شد.

 برجام تاجران

 امیر حسین زمانی نیا، معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت: در دوران پسابرجام حدود ٨٥ میلیارد دلار مذاکره در حوزه های نفتی در جریان بوده است.

 برجام تاجران

 حجت الاسلام محمدعلی زم، معاون دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی: پس از برجام، مناطق آزاد تجاری ۱۲۰ هزار و ۱۰۰ میلیون تومان گردش مالی از محل گردشگری داشتند که قبل امضای برجام اصلا حرف چنین اعداد و ارقامی نبود.

 برجام تاجران

 سعید شیرکوند، معاون سازمان میراث فرهنگی: برجام دیوار حایل میان میراث فرهنگی ایران و دنیا را برداشت.

 برجام تاجران

 علی عابدزاده، رئیس سازمان هواپیمایی: پیش از برجام ایران حیاط خلوت هواپیماهای فرسوده بود ولی امروز مجوز داریم که موتورهایمان را به معتبرترین مراکز تعمیر هواپیما در آلمان و فرانسه بفرستیم و موتور را با ضریب اطمینان بالا پس بگیریم.

 برجام تاجران

 اصغر فخریه کاشان، قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور بین الملل: در زمان پسابرجام شاهد کاهش هزینه‌ها، خرید مستقیم، حمل و نقل راحت، برقرار شدن بیمه‌های حمل و نقلی، ارتباط با بیش از ۳۰ بانک خارجی، امضای طیف گسترده‌ای از قراردادهای ریلی، جاده‌ای، دریایی و هوایی و ایجاد شرایط مناسب جهت برنامه‌ریزی آینده کشور بوده‌ایم.

 برجام تاجران

 حسین یعقوبی، مدیر کل روابط بین المللی بانک مرکزی: طی مذاکرات شکل گرفته در فضای پسابرجام، در حال حاضر تعداد روابط کارگزاری تا ٦٨٦ مورد افزایش یافته و بانکها توانسته‌اند با ٢٣٨ بانک خارجی روابط خود را برقرار کنند.

 برجام تاجران

علی اکبر کمیجانی، قائم مقام بانک مرکزی: پیشرفت های حاصل شده در دوران پسابرجام مثبت است ولی ارزیابی بانک های بزرگ از بانک های ایران رضایت بخش نیست.

 مقالات مرتبط:

شکل گیری گفتمان ملی پساتحریم یا گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی؟

برجام انقلابی ترین اقدام ما ایرانیان بوده است

اگر برجام نبود کشور هم نبود

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: