به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

در شش ماه گذشته بازار بورس شاهد رشد صعودی بوده است وشاخص تدپیکس ظرف این چند ماه حدود 40 درصد بالا رفته است. معمولا این نشانه خوبی برای یک اقتصاد است ولی رشد اخیر ارتباط بسیار کمی با ارزش شرکت ها داشته است. سرمایه گذاران با استیصال تمام بدنبال راه هایی هستند تا پول و سرمایه خود را از گزند تورم حفظ کنند.  با بالا بودن ارزش طلا و مسکن گزینه مناسب دیگر سرازیر شدن پول و سرمایه به بازار بورس بود.

بی ارزش شدن ریال به نفع بعضی از شرکت ها به خصوص شرکت های صادراتی پتروشیمی و صنایع معدنی تمام شده و بالا رفتن ارزش سهام چنین شرکت هایی تا حدودی توجیه کننده این وضعیت است.  این در حالی است که بازار ارز کماکان بی ثبات و متغیر است و ارزش اصلی و پایه این شرکت ها بدون تغییر باقی مانده است. این شرکت ها هیچگونه سرمایه گذاری جدیدی نکرده و یا سهم بازار خود را به مقدار قابل ملاحظه ای بالا نبرده اند.  به خاطر عدم وجود امکانات سرمایه گذاری بهتر،  سرمایه گذاران به  خرید سهام شرکت هایی که حتی سود به نسبت کمی داشتند قناعت کرده اند. با همه این احوال  آینده وضعیت اقتصاد کشور چندان درخشان پیش بینی نمی شود. با وجود رکود اقتصادی و پیش بینی بانک جهانی مبنی بر رشدی کمتر از یک درصد در سال آینده، تداوم چنین رشدی برای بسیاری از شرکت ها دشوار خواهد بود.  صادرکنندگانی که در حال حاضر از نرخ ارز سود می برند همزمان در معرض مخاطرات ناشی از افزایش تحریم ها قرار دارند.

تحولات اقتصادی ناگاه معادلات را بر هم می زنند. رکود اقتصادی سال 2008  در آمریکا میانگین شاخص   Dow Jonesرا 50 درصد کاهش داد.  در اروپا هم ارزش  FTSE همچون  DAXتا حدود 50 درصد تقلیل پیدا کرد. قبل از بروز بحران مالی، سرمایه گذاران در حال سرمایه گذاری در بازار بورس این کشورها بودند، قیمت مسکن و املاک سر به فلک زده بود و نرخ بهره چند دهه بود که سیر نزولی داشت.  با توجه به شرایط کنونی اقتصاد کشور این سوال مطرح است که آیا بازار اوراق بهادار تهران می تواند در مقابل تحولات و تغییرات مشابه دوام بیاورد؟

یکی از مسایلی که ممکن است به سقوط بازار بورس بیانجامد خروج سرمایه گذاران بزرگ از بازار بورس است. تعداد زیادی از شرکت های دولتی و شبه دولتی صاحب سهام های عمده هستند که ممکن است در سال جاری تحت فشارهای کسر بودجه قرار بگیرند. بسیاری از این شرکت ها ممکن است به خاطر کمبود نقدینگی و موانع دریافت تسهیلات بانکی مجبور به فروش سهام هایشان در زمانی که ارزش آنها هنوز بالا است بشوند. سرمایه گذاران دیگر هم شاید نسبت به نقد کردن سهام هایشان قبل از سقوط مجدد بازار اقدام کنند.

ریسک برای سرمایه گذاران جزء بالا است، سرمایه گذاران حرفه ای به بهترین اطلاعات و تجزیه و تحلیل ها دسترسی دارند و همین امر باعث می شود تا قبل از دیگران اقدام کرده و ضررهایشان را به حداقل برسانند. در حالیکه اطمینان مردم به بازار کم است،  کمترین میزان فروش عمده سهام می تواند باعث شوک بازار شده و نهایتا منجر به سقوط بازار بورس گردد.

گزینه های موجود برای سرمایه گذاری هایی که در برابر تورم ارزش خود را از دست ندهند محدود هستند ولی شاید خرید سهام فعلا ارزش این ریسک را داشته باشد اما باید به خاطر داشت که با وجود تورم بیش از حد در بازار، خرید سهام در حال حاضر بیشتر شبیه به قماربازی است تا یک سرمایه گذاری حقیقی.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: