به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

محمد نهاوندیان، رئیس اتاق بازرگانی ایران، اخیراً اظهار داشت که تحریم کنندگان، تجار را به استفاده از راه های تجارت غیر شفاف تشویق می کنند. اجازه بدهید به تشریح بیشتر این نکته از مطالب آقای نهاوندیان بپردازیم

خواسته یا نخواسته همگی ما به دنبال راه هایی برای دور زدن تحریم ها هستیم.  بسیاری از راه حل های ممکن از منظر ضوابط تحریم ها غیر قانونی تلقی می شوند. اگر راهی برای دور زدن تحریم ها پیدا شود باید آنرا مخفی نگاه داشت تا کشورهای غربی آن را مسدود نکنند.  وقتی کشوری مورد تحریم قرار می گیرد حتی بودجه دولت و برنامه های اقتصادی به عنوان اسرار دولتی تلقی و از آنها محافظت میشود. انتشار و گزارش آمارهای اقتصادی نیز در چنین شرایطی با ملاحظات بسیار صورت می پذیرد. 

برای ادامه روند کسب و کار در چنین شرایطی ما اغلب مجبور به اقداماتی غیر شفاف می شویم که در شرایط عادی برای سلامت کسب و کار و تجارت مناسب نیستند.  تحریم ها هر سال شدید تر و بیشتر شده اند و اقدامات غیر شفاف ما رفته رفته به روال عادی کار تبدیل شده اند.  اکثر تلاش های دولت در برنامه ریزی های اقتصادی خارج از چارچوب ضوابط متعارف بین المللی تمرکز پیدا کرده است. با ادمه چنین روندی به جای برخورد با فعالیت های غیر قانونی از آن استقبال می شود. 

آیا این مسئله که بعضی از بزرگترین اختلاس ها و فساد های مالی در چند سال اخیر اتفاق افتاده است مایه تعجب است؟

همه ما از اهمیت بهبود محیط کسب و کار آگاهی داریم  در عین حال روش های برخورد با تحریم ها  چه از طرف دولت و چه از طرف بخش خصوصی باعث کاهش  شفافیت در فعالیت ها و برنامه ریزی های اقتصادی شده است و این کاهش شفافیت مانع پیشرفت ما شده است. تا زمانی که تحریم ها ادامه یابند چنین اقدامات غیر شفافی ادامه خواهند یافت. چگونه می توانیم بدون اطلاع از درآمد و یا هزینه های دقیق دولت برای تغییرات و اصلاحات ضروری اقتصادی برنامه ریزی کنیم؟ چگونه می توانیم با زیرپا گذاشتن ضوابط متعارف تجاری انتظار داشته باشیم که شرکای تجاری خود را افزایش دهیم؟ با افزایش اینگونه فعالیت های غیر شفاف چه انتظاری از دولت می توان داشت تا مقید ضوابط و مقرراتی باشد که خود واضع آن است؟

وقتی به دنبال یافتن راه حل های کوتاه مدت هستیم باید پیامدهای بلند مدت تصمیمگیری های خود را بسنجیم.  اگر نگاه ما تنها منحصر به آینده نزدیک و قرارداد بعدی یا ادامه روند کسب و کار برای یک یا چند هفته دیگر است احتمالا این روزمرگی ما را به سمت اقتصادی بسیار نامطلوب خواهد برد.  اگر اقتصاد ما به فعالیت خود خارج از چارچوب متعارف تجارت جهانی ادامه دهد نباید انتظار زیادی به رشد و شکوفایی آن داشته باشیم. 

 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: