به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

همکاران عزیز و فعالان دلسوز اقتصادی، استقبال فزاینده شما و جامعه اقتصادی کشور ما را هر چه بیشتر در مسیر بسط گفتمان اقتصادی مصمم تر کرده است.  پیام های محبت آمیز شما و نظرات سازنده و انتقادی شما تلاشگران اقتصادی کشور در این برهه زمانی حساس باعث شده است که کارشناسان و همکاران وبسایت تاجران بیش از پیش در ارائه نظرات کارشناسانه بکوشند تا با دیدی واقعبینانه بتوانیم راه حل هایی مناسب برای چالش های روز بیابیم و به عنوان یکی از بخش های تعیین کننده که همان بخش اقتصادی است با همفکری و تبادل تجارب و دانش راه آینده اقتصادی روشن تری را در مقابل خود ترسیم نماییم.  از تک تک شما نهایت تشکر را داریم و طی این مرحله بی همرهی خضر نخواهیم کرد. در ادامه به بررسی اجمالی فعالیت کارشناسان تاجران در آبانماه می پردازیم.

در اوائل ماه خانم دلاوری خبر بازگشت مجدد علاء میر محمد صادقی به هیأت رییسه اتاق ایران را با شما در میان گذاشتند و ابراز امیدواری کردند تک کرسی خالی هیأت رییسه اتاق ایران با رأی هیأت نمایندگان اتاق در اختیار آقای علاء میر محمد صادقی قرار گرفت.  در این زمان که پیچیدگی مشکلات اقتصادی روزانه افزایش می یابد، بخش خصوصی به افرادی چون ایشان نیاز دارد تا بتواند در مسیر تحقق اهداف خود و مطالباتش حرکت کند.

خانم زهرائی در مقاله ای با عنوان پاسخ رهبر به معضل بیکاری؟ فرزندآوری؟! نوشتند اگر مقام معظم رهبری نگران این مسئله هستند باید به طور جدی روی مسائلی که دامنگیر اقتصاد ما شده است و مانع رشد جمعیت ما گردیده تمرکز کرد. اگر قرار باشد مشوقی به جوانان برای داشتن فرزند بیشتر داده شود، آن مشوق چیزی نیست جز داشتن شغلی باثبات همراه با حقوق و مزایای مناسب.  تنها راه مطمئن برای اشتغال زائی، رشد پایه ای و گسترده اقتصادی است.

خانم دلاوری در مطلبی با عنوان سیطره بیشتر دولت بر اقتصاد، راه حل نیست با توجه به اظهارات برخی از مقامات مسئول هشدار دادند ما نمی توانیم بپذیریم که دولت از بحران کنونی اقتصاد کشور استفاده کند تا به سیطره و نفوذ خود را در اقتصاد افزایش دهد. مشکلات موجود نباید راهی را برای دولت فراهم کند تا همین پیشرفت اندکی هم که در مسیر خصوصی سازی و آزادسازی قیمت ها داشته ایم از بین برود.  افزایش نظارت و مداخله دولت راه حل مشکلات فعلی نیست.

با توجه به مباخث روز در اوائل ماه اینجانب نیز متوجه خطر قرائت غلط از تحریم ها شودم و احیانا سوء تعبیر از بیانات رهبری. حاصل آن یادداشت کوتاهی با عنوان قرائت جدید از تحریم؟ بود. به نوبه خود لازم دیدم به برخی از دوستان یادآوری کنم که شأن ملت ایران در همین خلاصه نمی شود که در مقابل غرب بایستد و برنامه های آینده ما نباید به واسطه مناقشات کنونی تعریف و تدوین شوند.

آقای علیزاده در چه بر سر شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی آمد؟ نگاهی به تحول کار این شورا از دو سال گذشته تا کنون کردند. ایشان متذکر شدند برای اتخاذ تصمیمات مؤثر اقتصادی، بخش خصوصی باید به شکل فعالی در سیاستگذاری های اقتصادی سهیم باشد.  حداقل، بخش خصوصی باید پایگاهی برای انتقال دیدگاه های خود به دولت داشته باشد.  وقتی دولت حتی زحمت حضور در چند جلسه را به خود نمی دهد تا این تبادل نظرها صورت پذیرد برداشت بخش خصوصی این خواهد بود که دولت در مورد تعهداتش به خصوصی سازی و بهبود وضعیت اقتصادی جدی نیست. ساختار شورای گفتگوی بخش خصوصی و دولت هم اکنون وجود دارد و دولت باید مجددا تعهد خود را به حضور و مشارکت در این جلسات تجدید کند.

آقای فرامرزی با توجه به تغییر و تحولات در ریاست بانک مرکزی عراق مطلبی با عنوان عراق با استقلال بانک مرکزی خداحافظی کرد نوشتند که استقلال بانک مرکزی مستلزم فراتر رفتن از قوانین معمولی است.  رهبران سیاسی و دولتمردان برای متجلی شدن فواید استقلال  بانک مرکزی باید به حفظ استقلال آن متعهد باشند.  وقتی مقامات دولتی در یک چشم به هم زدن رئیس بانک مرکزی یک کشور را برکنار می کنند استقلال آن را بهشدت زیر سؤال می برند.  ما هم از نزدیک با این مسئله آشنایی داریم که چگونه مداخله سیاسی در سیاستگذاری های پولی می تواند منجر به بی ثباتی اقتصادی و آشفتگی بازار شود.  (آقای محمود بهمنی، رییس بانک مرکزی، نیز به این موضوع اذعان دارد).

آیا این ها نمونه های حل مشکلات اساسی اقتصادی ما هستند؟! این عنوان مقاله ای دیگر از آقای علیزاده بود. ایشان معتقدند هیچ رویکرد جامع و هوشمندی برای برون رفت اقتصاد از شرایط کنونی در دست نیست.  دولت پراکنده و نامتمرکز عمل می کند و با وجودیکه مشکلات اقتصادی بیش از پیش مورد توجه عموم مردم قرار گرفته است و در رسانه ها هم به آن توجه بیشتری می شود ولی هنوز پیشرفتی در مسیر حل این مشکلات حاصل نشده است.

خانم دلاوری در مقاله ای دیگر نوشتند نفت برنامه اتمی ته کشیده است. این مقاله با توجه به اعلام اوپک در مورد کاهش تولید هفتصد هزار بشکه در روز برای ایران نوشته شد. خانم دلاوری معتقدند چشم انداز درآمد نفتی چندان دلگرم کننده نیست و به نظر نمی رسد که بهبود خاصی در این وضعیت صورت گیرد.  به نظر می رسد هر چه می گذرد نیاز جامعه بین المللی به ایران و محصولات ایران کمتر می شود به خصوص نفت ما.  اگر این به معنای چالش کوتاه مدت و بلندمدت اقتصادی و سقوط بیشتر ارزش ریال نیست، پس چه معنای دیگری می تواند داشته باشد؟

جامعه صادراتی کشور در این ماه با ممنوعیت تعجب آور اقلام صادراتی مواجه شد و آقای کرمانی مقاله ای نوشتند با نام آیا ممنوعیت کالاهای صادراتی بیسابقه است؟ ایشان کوشیدند تا نمونه هایی از تجربه های مشابه در کشورهای دیگر با وضعیت های مشابه وا بیابند که به اعتقاد ایشان چنین اقدامی بیسابقه بوده است. ایشان معتقدند راه های جایگزینی به جای ممنوعیت های صادراتی وجود دارند. از جمله می توان به کاهش تعرفه های وارداتی، افزایش تعرفه های صادراتی، مالیات های صادراتی و یا واردات الزامی برخی اقلام بر اساس نرخ آزاد ارز اشاره کرد.  برخی از این راهکارهای جایگزین می تواند حتی به افزایش درآمد مالیاتی مورد نیاز دولت منجر شود که این روزها بیشتر در مورد آن صحبت می شود. سنجش تأثیرات کلی این ممنوعیت ها کار دشواری است ولی ایجاد آشفتگی در روند عادی بازار و روابط تجاری همیشه عواقبی ناخواسته در بر دارد.  امیدوارم این سیاستگذاری مورد تجدید نظر قرار گیرد و پیش از اینکه صدمات سنگین به بدنه اقتصاد ما وارد کند، تغییرات لازم در آن صورت گیرد.

حرف حساب در این ماه از زحمات دکتر سید حمید حسینی و دکتر پویا جبل عاملی در مسیر بسط گفتمان اقتصادی تقدیر کرد که در ادامه این خبرنامه توجه شما را به آن جلب می کنم.

در انتهای ماه آقای پورمجد نگاهی به حضور کم رنگ ایران در نمایشگاه بیگ فایو دبی انداختند.
دو مقاله دیگر در این ماه که در بخش های مقاله برگزیده ماه و پربیننده ترین مقاله ماه درج شده اند به ترتیب عبارتند از:

اقتصاد - به کجا چنین شتابان؟!

بروز اقتصاد غیر رسمی و عواقب آن

از شما دعوت می کنم به این دو مقاله هم نگاهی بیاندازید و برای دسترسی به دیگر مقالات ماه گذشته به بخش بایگانی مقالات در وبسایت تاجران مراجعه کنید. 

ادامه این راه و بسط گفتمان اقتصادی بدون حمایت های شما ممکن نیست. خبرنامه تاجران را برای سایر دوستان و همکاران ارسال کنید و چنانچه مایل بودند می توانند در وبسایت مشترک خبرنامه شوند.  نظرات شما چه نظراتی که خصوصی برای ما می فرستید چه عمومی راهگشای کار است و از آنها استفاده می بریم. نظرات خود را از ما دریغ نکنید.

مدیریت وبسایت تاجران 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: