به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نمایشگاه بیگ فایو سیمان خاورمیانه که از 15 تا 18 آبانماه در دبی برگزار شد فرصتهای رشد برای این صنعت در منطقه را نمایان کرد.  کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در مجموع در 25 سال آینده بیش از یک تریلیون پروژه های ساختمانی دارند.  با توجه به اینکه برآورد در بخش ساختمان سازی برای چند سال آتی در کشورمان کاهش حدود 5 درصد در سال پیش بینی شده است وفور پروژه در کشورهای مجاور برای جبران روند نزولی داخلی یک فرصت استثنایی است. 

با این وجود تعداد شرکتهای ایرانی شرکت کننده در این همایش انگشت شمار بود. هیچ کس درخصوص پروژه های زیربنایی ایران صحبت نمی کرد و شرکتهای اندکی اشتیاق به عقد قرارداد با شرکتهای ایرانی برای کار روی پروژه های چند میلیارد دلاری جاری در منطقه داشتند. با توجه به حضور محدود ایران و ناآگاهی بازدیدکنندگان جای تعجب نیست اگر هیچ کس نداند که ایران یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان سیمان در منطقه است.

بهترین مواد اولیه و نوآوری های روند تولید و راههای صرفجویی در انرژی و مدیریت زباله و بازیافت و الگوهای مصرفی مناسب در این همایش مورد گفتگو قرار گرفت اما ایران در هیچیک از این گفتگوها نقشی نداشت.

درعوض چین تمام غرفه های یک سالن را در این همایش اشغال کرده بود و به همین شکل آلمان و اتریش، ایتالیا ، کره جنوبی و آمریکا حضوری پر رنگ داشتند. شرکتهای بین المللی در همسایگی ما در حال رقابت برای کسب سهم بیشتر بازار منطقه هستند و شرکتهای خارجی از این کشورها و کشورهای دیگر حضور گسترده تری از تقریباً تمامی شرکتهای ایرانی دارند.

دیگر نمایشگاه بین المللی بیگ فایو در مورد مصالح ساختمانی است که بزودی از 5 تا 8 آذر در دبی آغاز به کار خواهد کرد. این کنفرانس تمامی صنایع مختلف ساختمان سازی را شامل می شود اما وضعیت به احتمال زیاد مشابه همان همایش سیمان خواهد بود. باز هم  نام شرکتهای ایرانی شرکت کننده در لیست این نمایشگاه معدود است و نام هیچ شرکت ایرانی بطور بارز در هیچ بخشی از این کنفرانس مطرح نیست.  درمقابل،  چین بیش از 600 غرفه و عرضه کننده در این کنفرانس دارد.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: