به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

بعد از اعلام ممنوعیت های صادراتی به دنبال نمونه های این اقدام توسط دولت های کشورهای مختلف بودم تا بتوانم به شکلی تطبیقی تأثیر ممنوعیت های مشابه توسط کشورهای دیگر با تأثیرات بالقوه آن در کشور خودمان بسنجم.  تا کنون نتوانستم نمونه های قابل مقایسه ای پیدا کنم که ممنوعیت هایی چنین گسترده برای اقلام صادراتی اعمال شده باشد.

نمونه های متعددی در کشورهای مختلف از موارد ممنوعیت صادرات برخی کالاهای استراتژیک دیده می شود. برای نمونه، چین چندین سال است که صادرات فلزات معدنی کمیاب را ممنوع کرده است و البته در این مورد برخی اقلام هم از قانون ممنوعیت مستثنی هستند.  برخی کشورها که جنگل های گسترده ای دارند و مقدار قطع درختان در آن ها باعث به خطر افتادن محیط زیست شده است نیز صادرات چوب را ممنوع کرده اند که در این مورد می توان به برزیل به عنوان یک نمونه اشاره کرد.  در سال های اخیر، روسیه هم که با خشکسالی و تولید محدود غلات مواجه بوده در مواردی صادرات گندم را ممنوع کرد تا بتواند پاسخگوی تقاضای داخلی باشد. 

در این موارد، ممنوعیت های صادراتی در خصوص اقلامی خاص اعمال شده است.  چنین ممنوعیت هایی عموما کوتاه مدت هستند چراکه اعمال چنین محدودیت هایی توسط دولت ها باعث آشفتگی در بازار تجارت جهانی می شود و این اقدام عواقب خاص خود را برای این دولت ها از پی دارد.  برای مثال، در آرژانتین قانونی وجود دارد که صادرات گندم را محدود می کند و این بخشی از تلاش دولت برای پایین نگه داشتن قیمت مواد خوراکی است ولی این قانون باعث شده است که کشاورزان برای سود بیشتر مزارع خود را به کشت جو اختصاص دهند.  محدودیت های صادراتی که به منظور پایین نگه داشتن تولیدات داخلی اعمال می شوند باعث کاهش سرمایه گذاری در صنایع مربوطه می گردند و در نهایت باعث کاهش تولید محصولاتی می شود که آن کشور سعی در محافظت از آن ها دارد. 

ممنوعیت های اعمال شده اخیر همه چیز را از گندم تا شکر و فولاد و چوب در بر گرفته است که در نوع خود بیسابقه است.  تنها دلیلی که به نوعی در دفاع از این ممنوعیت ها ابراز شده است این است که ما باید با توجه به سقوط ارزش ریال و محدودیت های اعمال شده توسط تحریم ها از عرضه اقلام ضروری محافظت کنیم اما این ممنوعیت ها باعث کاهش درآمد ارزی می شود که خود موجب بالاتر رفتن نرخ تبدیل ارز خواهد شد.  با این ممنوعیت های صادراتی ما داوطلبانه محدودیت های تجاری برای خود ایجاد خواهیم کرد که اتفاقا همان چیزی است که تحریم ها هدف گرفته اند! 

راه های جایگزینی به جای ممنوعیت های صادراتی وجود دارند. از جمله می توان به کاهش تعرفه های وارداتی، افزایش تعرفه های صادراتی، مالیات های صادراتی و یا واردات الزامی برخی اقلام بر اساس نرخ آزاد ارز اشاره کرد.  برخی از این راهکارهای جایگزین می تواند حتی به افزایش درآمد مالیاتی مورد نیاز دولت منجر شود که این روزها بیشتر در مورد آن صحبت می شود. 

سنجش تأثیرات کلی این ممنوعیت ها کار دشواری است ولی ایجاد آشفتگی در روند عادی بازار و روابط تجاری همیشه عواقبی ناخواسته در بر دارد.  امیدوارم این سیاستگذاری مورد تجدید نظر قرار گیرد و پیش از اینکه صدمات سنگین به بدنه اقتصاد ما وارد کند، تغییرات لازم در آن صورت گیرد.    

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: