به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

تحولات چند ماه اخیر در مسیر حل مشکلات اقتصادی را مرور می کردم و با کمال تأسف دیدم هیچ رویکرد جامع و هوشمندی برای برون رفت اقتصاد از شرایط کنونی در دست نیست.  دولت پراکنده و نامتمرکز عمل می کند و با وجودیکه مشکلات اقتصادی بیش از پیش مورد توجه عموم مردم قرار گرفته است و در رسانه ها هم به آن توجه بیشتری می شود ولی هنوز پیشرفتی در مسیر حل این مشکلات حاصل نشده است.  به برخی از تحولات نگاهی گذرا می اندازیم:

- نرخ تبدیل ارز حداقل فعلا تثبیت شده است.  دولت این تحول را نشانه ای از کارآیی سیاست های خود می داند اما به کلی فراموش کرده است که قبل از هر چیز باد دلایل جهش نرخ تبدیل ارز را بررسی می کرد.  به شکلی باعث تأسف است که نرخ تبدیل ارز تثبیت شد چون اینطور به نظر می رسد که اقدام دولت در دستگیری "اخلالگران بازار" باعث حل این مشکل شده است!  از آنجایی که ریشه این مشکل حل نشده باید در آینده منتظر بروز مجدد آن باشیم. 

- کم کم داریم به اجماعی دست پیدا می کنیم مبنی بر اینکه باید اقتصاد خود را به گونه ای توسعه دهیم که صادرات نفت محور اصلی آن نباشد ولی سیاست های اتخاذ شده از این اصل و اجماع حمایت نمی کند.  مجبور شده ایم که با درآمد کاهش یافته نفتی بسازیم ولی این تنها کاری است که داریم انجام می دهیم یعنی فقط بسازیم و کنار بیاییم.  هیچ کس دیدگاهی ارائه نمی کند که چگونه اقتصاد را متنوع کنیم و برای این کار چه راهکاری باید در نظر بگیریم. 

- شفافیت اقتصادی هم به هر تقدیر کمتر شده است.  مرکز آمار ایران حتی دیگر نرخ تورم را هم منتشر نمی کند.  آیا اعلام نکردن نرخ تورم باعث می شود که قیمت ها بالا نرود؟ 

- دولت همچنان اصرار دارد اعلام کند که تولید نفت از تحریم ها آسیب ندیده است.  اگر در حال حاضر تنها 1 میلیون بشکه در روز صادر می کنیم ولی 4 میلیون بشکه در روز تولید می کنیم پس ما به التفاوت 3 میلیون بشکه در روز به کجا می رود؟  اگر به همین روند مازاد تولید 3 میلیون بشکه در روز ادامه بدهیم می توانیم ظرف چند ماه دریاچه ارومیه را با نفت پرکنیم!

- روابط و مناسبات خارجی ما به حدی خدشه دار شده است که به فکر تقویت روابط خود باکره شمالی افتاده ایم! اگر با کشورهای دیگر جهان روابط سیاسی مناسب نداشته باشیم چگونه می توانیم روابط مستحکم اقتصادی لازم برای کاهش بیکاری را با آنها ایجاد کنیم؟  کشور بهتری از کره شمالی در دنیا نبود؟

- همه مقامات و مسئولان دولتی می گویند حمایت از تولید ملی راه مقابله با تحریم ها است ولی در عمل چه قدم هایی برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی برداشته شده است؟  چه سیاست هایی برای این کار اتخاذ شده است؟ به کارخانجات و تولیدکنندگان بخش خصوصی در عمل چه کمک هایی شده است؟  دولت به جای اینکه تسهیلاتی برای بخش خصوصی به وجود آورد، با افزایش مالیات، هزینه تحریم ها را به دوش تولیدکنندگان منتقل کرده است تا درآمد نفتی از دست رفته را از این محل جبران کند.  دولت همچنین برای خود از جیب صادرکنندگان درآمدسازی کرده و آنها را وادار می کند ارز خود را 25 درصد زیر قیمت نرخ مرجع به دولت بفروشد. 

آیا این ها نمونه های پیشرفت ما در حل مشکلات اساسی اقتصادی ما هستند؟!      

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: