به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

فعالان پرتلاش اقتصادی و همکاران عزیز با تشکر از تماس ها و پیام های سازنده و راهگشای شما در مسیر بسط گفتمان اقتصادی که هدف همکاران و دوستان شما در وبسایت تاجران است. بدون شک این کار بدون مشارکت و حمایت های شما ممکن نمی شد.  امیدواریم با ادامه و افزایش سطح همکاری ها بتوانیم در این راه قدم های مؤثر تر برداریم.  حاصل تلاش همکاران وبسایت تاجران در مهرماه  را در ادامه به اطلاع شما می رسانم. 


در ابتدای ماه آقای پورمجد به چالش های صنعت قند و شکر توجه کرد و با توجه به واردات بدون کنترل شکر خام و آسیب اساسی به صنعت قند و شکر کشور، به یافته های مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی اشاره کرد که "به دلیل نبود سیاست‌های حمایتی در سطح عالی دولتی، صنعت قند و شکر کشور با چالش‌هایی مواجه شده است زیرا در حال حاضر قیمت پایه شکر، میزان خرید دولتی و نرخ‌ها نامشخص هستند و پس از گذشت هشت ماه از سال هنوز قیمت شکر مشخص نشده و این در زمانی است که تعرفه شکر وارداتی شش درصد اعلام شده است. صنعت قند و شکر در یک حالت بحرانی قرار دارد." واردات شکر خام از کشورهایی مثل کوبا، تایلند، پاکستان، برزیل، کنگو، ونزوئلا، امارات و حتی سوئیس و انگلستان ادامه داشته و رو به افزایش است.

در اواسط ماه آقای پورمجد توجه خود را به چالش های صنعت هوایی و خودروسازی معطوف کرد و در بررسی وضعیت شکننده این دو صنعت مهم کشور خصوصا در سال حمایت از تولید ملی نوشت نوسانات نرخ ارز،نظارت بر قیمت ها، عدم دسترسی به بازارهای صادراتی جدید و تاثیرات ناشی از سیاستهای خارجی کشورمان و سرمایه گذاری در فعالیت های غیر تولیدی و خرید سهام دیگر شرکتها، شرکتهای تولید کننده خودرو را با کمبود نقدینگی مورد نیاز برای گذشتن از گرداب کنونی روبرو کرده است.  در مورد صنعت هوایی کشور به اعتقاد ایشان خطوط هواپیمایی این مشکلات در مجموعه ای از سیاست های دولتی و ساختار این صنعت خلاصه می شود. صنعت هوایی کشور سود بسیاری را از نرخ تخفیف دار ارز  به خاطر دو نرخی بودن ارز برده است و تصمیم ناگهانی دولت مبنی بر قطع کردن ارز دولتی برای خطوط هوایی ضربه بسیار سخت و مهلکی بر پیکر این صنعت بود.

آقای پورمجد همچنین به صنعت پسته توجه کردند. آیا بازار پسته را به آمریکا واگذار کرده ایم؟ آقای پورمجد در مقایسه صنعت پسته کشور با آمریکا عنوان کردند کارشناسان صنعت پسته آمریکا پیشبینی کرده اند که برداشت محصول امسال آنها حدود 300 هزار تن خواهد بود که 50 درصد بیشتر از تولید امسال پسته ایران است.  این در حالی است که سطح زمین های زیر کشت پسته در آمریکا نصف ایران است. مقایسه دیگری در این زمینه نشان می دهد که تولید پسته در آمریکا تا سطح 4000 کیلوگرم در هر هکتار است و این میزان در ایران فقط 800 کیلوگرم در هکتار است.  بر مبنای این شاخص، ایران در پایین ترین سطوح جدول قرار می گیرد.  این تفاوت از کجا حاصل می شود؟  این تفاوت از جمله به دلیل مدیریت آب، کیفیت آب، روش های مدرن و مکانیزه برداشت و فراوری محصول و همچنین کیفیت کود و پیشگیری از آفات تباتی است. آقای پورمجد از ترکیه و حتی سوریه و چین به عنوان رقبای بالقوه نام بردند. 


خانم زهرایی در اوائل ماه از میان مطالبی که در نشریات مختلف در مورد کاندیداهای احتمالی ریاست جمهوری آینده مطرح شده بود به مقاله تجارت نیوز به نقل از آسمان پرداخت. کدامیک از ژنرال های اقتصادی رییس جمهور خواهد شد؟ این سوالی است که تا نزدیک تر شدن به انتخابات همچنان مورد توجه محافل اقتصادی و سیاسی خواهد بود. خانم زهرایی معتقدند رییس جمهور آینده باید با مشاوره و مشارکت دانشگاهیان، کارشناسان، صاحبان کسب و کار، فعالان اقتصادی، مدیران دولتی و نمایندگان مجلس در یک فرایند حساب شده دست به اصلاحات بزند تا از مشکلات و رخدادهای پیش بینی نشده پیشگیری شود. در همین حال خانم زهرایی با آقای علیزاده هم عقیده بودند که قاطعیت سیاسی یک از خصلت هایی است که علاوه بر سابقه مدیریت اقتصادی باید مورد توجه رای دهندگان قرار بگیرد.  آقای علیزاده دیدگاه خود را با توجه به سوال چرا قاطعیت سیاسی خصلتی برتر از مدیریت اقتصادی است؟ توضیح دادند که چیزی که ما نیاز داریم، رییس جمهوری است که با اعتماد به نفس مدیریت پیچیده اقتصاد را به دست گیرد و همزمان بتواند از میان موانعی که بر سر این راه قرار دارند با مهارت راه خود را باز کند.  هستند افراد شایسته ای که قادر به برنامه ریزی مناسب اقتصادی باشند اما از این میان آنهایی که بتوانند آن را به واقعیت تبدیل کنند انگشت شمارند. 


خانم زهرایی همچنین به نامه‌ سرگشاده شبکه تحلیلگران تکنولوژی ایران به رئيس جمهور که شامل پيشنهاداتی برای حل معضل بازار ارز و تورم است پرداختند. ایشان معتقدند که این نامه از شناساندن و معرفی مشکلات فراتر می رود و راه حل هایی برای کمک به ثبات نرخ ارز ارائه می دهد.  نویسنده این نامه معتقد است دولت باید با پایین آوردن هزینه تولید از طریق تسهیل واردات مود خام قیمت تمام شده کالا ها را پایین نگاه دارد و با این کار شاهد بهبود وضعیت در مورد بسیاری از دیگر مشکلات نیز خواهد بود. 


در راستای تحولات بازار ارز که نامه سرگشاده شبکه تحلیلگران تکنولوژی هم در همین راستا بود آقای علیزاده به مرکز مبادلات ارزی توجه کردند. به نظر ایشان عوامل اساسی در تعیین نرخ ارز از این قرارند: عرضه ارز، دلاری شدن اقتصاد و تقاضا برای ارز و میزان اعتماد مردم به سیاست های دولت، تحریم و مناقشه هسته ای، سوءمدیریت، تورم بالا، رشد کند اقتصادی.  به نظر آقای علیزاده مرکز مبادلات ارز تنها به یکی از این عوامل توجه دارد و حتی در این یک مورد هم کارآیی مناسبی ندارد.


خانم دلاوری در این ماه دو مقاله ارائه کردند که یکی از آنها با عنوان فرار مغزها، ضرری معادل 50 میلیارد دلار در سال، پر بیننده ترین مقاله ماه بود و در همین خبرنامه برای سهولت دسترسی شما درج شده است. مقاله دیگر ایشان تعبیری خوشبینانه از اظهارات اخیر ریاست جمهوری بود. خانم دلاوری معتقدند آنهایی که واقعیت وضعیت اقتصادی مان را درک می کنند منویات قلبی خود را بیان نمی کنند مبادا که از انتقاد آنها سوء تعبیر شود و چنین استنباط شود که از رهبر و رهنمود های او حمایت نمی کنند ولی بهترین راه این است که معظم  له را از اطلاعاتی که لازم است با خبر نگه داریم تا او بتواند منافع کشور را در نظر داشته باشد و ما را در مسیر توسعه و سعادت هدایت کند. خانم دلاوری می گوید شاید آقای احمدی نژاد در تلاش است تا کاری را که لازم است و دیگران از انجام آن هراس دارند انجام دهد و آن ارائه راهکاری جایگزین به جای سیاست کنونی "بنشینیم و ببینیم چه می شود" به رهبر است چون نشستن و نظاره کردن راهی برای برون رفت از این وضعیت نیست.


مجموعه حرف حساب در این ماه به الیاس نادران اختصاص داشت که در ادامه همین خبرنامه شما را به خواندن آن دعوت می کنم و از آقای فرامرزی که با تمام مشغله های کاری در مسیر بسط گفتمان اقتصادی ما را در این مورد هم حمایت می کنند سپاسگذارم.  آقای فرامرزی در این ماه همچنین هشدار دادند که باید از پرتگاه اقتصادی فاصله گرفت. ایشان معتقدند در 15 سال گذشته ما هرگز به اقتصاد به اصطلاح شکوفا دست پیدا نکردیم البته نباید منکر شد که از بروز فاجعه اقتصادی جلوگیری کردیم ولی دوباره در کمتر از دو دهه به همان جایگاه برگشته ایم.  دلیل آن این است که هیچگاه به شکلی سیستماتیک و ریشه ای به نقاط ضعف خود که باعث رسیدن ما به لبه پرتگاه شده بود نپرداختیم.  یک جای کار در روند تصمیم گیری ها، ساختار اقتصادی، روابط با جامعه بین المللی  می لنگد و مشکل از سوءمدیریت دولت یک رییس جمهور خاص فراتر است.  مشکل ما ساختاری است.

در اواخر ماه آقای کرمانی مقاله ای با عنوان فرار سرمایه یک نگرانی جدی است ارائه کردند که مقاله گزیده این ماه است و در همین شماره خبرنامه تقدیمتان می شود. 


جا دارد از همه شما همکاران، صاحبان کسب و کار و روزنامه نگارانی که در این ماه در بسط گفتمان اقتصادی ما را یاری کردید سپاسگذاری کنم و در میان روزنامه نگاران نیز از آقای فواد شمس سپاسگذاریم که مقاله ای در مورد برنامه تلویزیونی پایش به شما خوانندگان تقدیم کردند. با امید به اینکه پایش به برنامه 90 اقتصادی تبدیل شود.  این خبرنامه را برای کلیه علاقمندان و دلسوزان آینده اقتصادی کشور ارسال کنید و در بسط گفتمان اقتصادی با ما همراه باشید. 


مدیر وبسایت تاجران

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: