به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

به نظر می رسد که واکنش مقامات مسئول به عدم ثبات اقتصادی روند خاصی را دنبال می کند.  مسئولان به جای اینکه سعی کنند دلایل عدم ثبات در بازار ارز، بورس و یا کالا را تشخیص دهند فقط به راحتی نتیجه گیری می کنند که دلیل این عدم ثبات، نبود ضوابط و نظارت کافی است و بس!

برای نمونه به آقای سید جواد تقوی، رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان ، توجه کنید. اخیرا سازمان متبوع ایشان نتیجه گرفته است که دلیل افزایش قیمت کالاها نوسانات قیمت مواد اولیه ای است که از طریق بورس کالا تهیه می شوند.  به جای بررسی دقیقتر دلایل افزایش قیمت مواد اولیه که می تواند برای نمونه به خاطر یارانه ها و یا تحریم ها باشد، آقای تقوی نتیجه گرفته است که ضوابط و نظارت های بیشتر برای برخورد با این مشکلات لازم است و برای نمونه گفته اند که کارگروه کنترل بازار برای بهره‌گیری از ظرفیت همه دستگاهها نظیر وزارت کشور، وزارت صنعت، وزارت دادگستری، بانک مرکزی و نیروی انتظامی، کمیته تشدید بازرسی‌ها را تشکیل داده است تا در یک زمان کوتاه با متخلفین برخورد کند!  این موضوع بدون در نظر گرفتن این واقعیت است که تنها نتیجه اعمال نظارت های غیرواقعبینانه بر قیمت ها باعث ورشکستگی تولیدکنندگان مواد اولیه خواهد شد و همچنین باعث کمبود کالاها می شود که این امر نیز بالطبع باعث افزایش قیمت ها خواهد شد. 

ارسلان فتحی پور، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، نیز خواستار اعمال نظارت و ضوابط بیشتر است.  دلیل ایشان برای عدم ثبات بازار ارز چیست؟  اینکه، اخلال گران بازار ارز و ارز تقلبی باعث این آشفتگی شده اند و طبیعتا سخت گیری و برخورد شدیدتر راه حل این مشکل است!  چرا به خودمان زحمت بدهیم و ببینیم چرا میزان اعتماد مردم به اقتصاد کاهش داشته و تقاضا برای دلار در حال افزایش است؟ ! راه حل و برنامه ایشان هم برای حمایت از تولید ملی همانا اعمال نظارت و ضوابط بیشتر است.   به گفته ایشان واردات کالاهای غیر ضروری بسیار خانمان سوزتر از مواد مخدر است! این هم رویکرد رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس برای یافتن راه حل برای مشکلات جاری است.  

ما حتی تعطیلات مغازه داران را هم کنترل می کنیم. تعطیل کردن مغازه هم بالاخره غیر قانونی شد و بازاریان نمی توانند بدون مجوز مغازه خود را تعطیل کنند! 

به این واقعیت های تلخ می خندیم ولی نباید فراموش کنیم که اینگونه اقدامات عواقبی جدی برای ما در بر دارد.  دكتر پویا جبل عاملی اخیرا در روزنامه دنیای اقتصاد نسبت به سیطره و نفوذ بیشتر دولت در اقتصاد هشدار داد.  همانگونه که دکتر جبل عاملی اشاره کرده اند در زمان جنگ شاهد چنین تجربه ای بودیم و در حال حاضر و با توجه به اظهارات هر روزه مسئولین مبنی بر اینکه ما درگیر یک جنگ اقتصادی هستیم، باید مراقب باشیم که این رویه به مداخله بیشتر دولت در اقتصاد نیانجامد. 

ما نمی توانیم بپذیریم که دولت از بحران کنونی اقتصاد کشور استفاده کند تا به قول آقای جبل عاملی سیطره و نفوذ خود را در اقتصاد افزایش دهد.  مشکلات موجود نباید راهی را برای دولت فراهم کند تا همین پیشرفت اندکی هم که در مسیر خصوصی سازی و آزادسازی قیمت ها داشته ایم از بین برود.  افزایش نظارت و مداخله دولت راه حل مشکلات فعلی نیست، والسلام. 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: