به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

این مطلب را آقای این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید برای وبسایت تاجران ارسال کرده اند. با تشکر از همکاری ایشان در بسط گفتمان اقتصادی. 


برنامه های تلویزیونی که در حوزه اقتصاد پخش می شود دارای ویژگی های خاص خود هستند. اقتصاد به عنوان یک علم و تخصص همواره مورد توجه عموم مردم نیز بوده است، چون این علم در زندگی روزمره مردم و معیشت آنان بیش از پیش تاثیر گذار است. در چند وقت اخیر نیز با توجه به نوسانات اقتصادی که مستقیما بر روی سفره های مردم تاثیرات خود را گذاشته است بیش از پیش همه توجه ها به سمت اقتصاد و مباحث مربوط به آن جلب شده است. در نتیجه صدا و سیما نیز به فراخور این موضوع باید بیش از گذشته به تولید و پخش برنامه های اقتصادی بپردازد.


پايش پرطرفدارترين برنامه اقتصادی است که این روز ها از تلويزيون جمهوری اسلامی پخش می شود. اين برنامه که به عنوان یک برنامه با محوریت مباحث روز اقتصادی در نظر گرفته شده است از شبكه یک پخش می شود.  بنا به اعلام دست اندر کاران این شبکه قرار نیست پخش این برنامه تنها محدود به سال 91 باشد، بلکه می خواهند یک برنامه انتقادی – اقتصادی باشد که جای ثابتی را در میان مخاطبان باز کند. به نظر می رسد باید منتظر ظهور یک برنامه 90 اقتصادی باشیم.

این برنامه اقتصادی که با نام پايش يكشنبه‌ها از  ساعت 23 و 15 دقيقه از شبكه يك پخش می شود، رفته رفته می رود که به یکی از پر مخاطب ترین برنامه های اقتصادی تلویزیون تبدیل شود.  لحن شفاف و صريح و صمیمانه ی این برنامه آن را از دیگر برنامه های اقتصادی مرسوم که صرفا حالت کارشناسانه و تخصصی خشک دارند،  متمایز کرده است دارد.  از آن طرف این برنامه تلاش دارد پلی باشد میان مخاطبان عام و مسئولان اقتصادی.  در اين برنامه مسئولان اقتصادی روی خط ارتباطی می آيند و درباره عملكردشان پاسخ گو هستند. از این منظر این برنامه را می توان 90 اقتصادی تلویزیون نامید. این برنامه بخش های گوناگونی دارد از جمله: تحليل اخبار هفته، گفت‌وگو با مهمان ويژه، بررسي بازار، گشت و‌گذاری در كارنامه‌های اقتصادی و گفت‌وگو با مهمان از جمله این بخش‌های ثابت برنامه پايش است.


اگر در برنامه 90 که عادل فردوسی پور به نحوه ی خاص خودش معمولا کسانی را که به صورت "خودجوش" از شرکت در برنامه به صورت حضوری یا تلفنی برای پاسخگویی سر باز می زنند مورد طعنه قرار می دهد، دست اندکاران  برنامه پایش به صورت مستقیم بدون پرده پوشی اسامی مهمانانی كه به برنامه نيامده‌اند و يا برای فرار از پاسخگویی تلفن همراهشان را خاموش كرده‌اند، را اعلام می کند.  این خودش یک رویه جالب است که این بار از ورزش به اقتصاد آمده است تا همگان را وادار به پاسخگو بودن بکند.


در هفته های گذشته  افزايش بي رويه قيمت لبنيات و همچنین طرح سوال در مورد رانت‌های ميلياردی نمايندگي‌های خودرو توانسته است نظر مخاطبان را بیش از پیش به این برنامه جلب کند. در کنار این موضوعات دست اندر کاران پایش تلاش دارند که در برنامه خویش نام هر مسوولي كه از زيربار اين مسئوليت شانه خالي كند را اعلام کنند و عملكردش توسط كارشناسان را به نقد بکشند.


به نظر می رسد این برنامه آرام آرام جایگاه خود را در میان مخاطبان کسب کرده است حال باید منتظر ماند و دید در روز هایی که بحث اقتصادی حتی از فوتبال هم داغ تر است پایش می تواند به عنوان یک 90 اقتصادی ظهور کند یا نه؟

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: