به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

برزیل در حالی میزبانی المپیک ریو یا بازی های المپیاد سی و یکم را به عهده دارد که با رکودی بیسابقه، رشد بیکاری و تورم دو رقمی و فساد که در بخش نفت این کشور رو شده مواجه است.  کسر بودجه دولت برزیل در سال گذشته 9 درصد افزایش داشت که مستقیما روی بودجه 5 میلیارد دلاری المپیک تأثیر گذاشت.

اجازه بدهید کمی به عقب برگردیم. وقتی ریو برنامه ریزی برای المپیک را در سال 2009 آغاز کرد چند سالی بود که شاهد رشد و شکوفایی اقتصادی بود.  در همان زمان اقتصاد آمریکا و اروپا با تبعات بحران اقتصاد جهانی دست و پنجه نرم می کردند اما برزیل که ششمین اقتصاد بزرگ دنیاست در حال شکوفایی بود.  در فاصله ده ساله 2003 تا 2013 نرخ فقر از 25 درصد به 9 درصد کاهش یافته بود. میانگین درآمد ها افزایش داشت و نرخ بیکاری در شهرهای بزرگ از 13 درصد در اوائل سال 2000 به زیر 5 درصد در سال 2014 رسیده بود.

از سال 2011 رشد اقتصاد برزیل روند نزولی یافت. قیمت اقلام عمده صادراتی برزیل از جمله سویا، نفت و شکر افت کرد. فساد شرکت نفتی دولتی برزیل باعث از بین رفتن اطمینان بازار شد. درآمدها افت کرد و بیکاری رو به افزایش گذاشت. تنها در سه ماهه اول سال 2016 اقتصاد برزیل 6 درصد کوچک شد. تورم روند صعودی پیدا کرد و به ویژه بر بازار مسکن تأثیرات منفی شدید گذاشت.

سرنوشت کشور ب در فهرست کشورهای بریکس (برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی) به جای اینکه رشد سریع اقتصادی باشد، ناکارآمدی سیستم سیاسی و اقتصادی شد.  هرچند لطمات اقتصادی برزیل مانند سایر اقتصادهای نوظهور با سقوط قیمت جهانی کالاها جرقه خورد اما هزینه های نابجای دولت در افزایش پرداخت های بازنشستگی و معافیت های مالیاتی غلط که تنها به نفع تعداد معدودی از صنایع دولتی تمام شد، کسری بودجه را از 2 درصد تولید ناخالص داخلی در سال 2010 به 10 درصد در سال 2015 رساند.  به خاطر نرخ بالای سود، هزینه خدمات 7 درصد تولید ناخالص داخلی است. بانک مرکزی برزیل نمی تواند به راحتی با سیاست های پولی و مالی با تورم که بیش از 10.5 درصد است مقابله کند.  افزایش مالیات و کاهش هزینه شاید راه مقابله مناسبی باشد اما رکود درآمد مالیاتی را بلعیده است. امید این است که برزیل تا مجددا درگرداب سوءمدیریت مزمن گرفتار نشده بتواند بار دیگر ثبات اقتصادی و دموکراتیک خود را باز یابد. سخن در مورد سود و ضرر میزبانی بازی های المپیک را به فرصت دیگری موکول می کنیم.

آینده اقتصادی کشورهای بریکس

دیپلماسی اقتصادی - تجربه موفق برزیل

دوران پساتحریم و اقتصاد جهانی

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: