به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

برجام، اکسیژن است. برجام، هوایی است که تداوم حیات را میسر می کند. تا وقتی هوا باشد و اکسیژن باشد، توجهی به آن نداریم و مشغول روزمرگی خود خواهیم بود اما به مجرد اینکه هوا یا اکسیژن نباشد، نبود آن و لزوم وجود حیاتی آن را حس خواهیم کرد. خوب، کمی اغراق کردم اما لازم است گاهی حباب ذهنی جناحی خود را بترکانیم و رویدادهایی چون توافق برجام را در یک بازه گسترده تاریخی ببینیم و بسنجیم.

با برجام مخالفید چون در زمان دولت تدبیر و امید به امضا رسید؟  با برجام مخالفید چون از تغییر می هراسید؟ با برجام مخالفید چون دلواپسید؟ با برجام مخالفید چون فکر می کنید برنامه اتمی یا جنبه های احتمالی نظامی آن برای حفظ امنیت کشور لازم است؟ با برجام مخالفید چون فکر می کنید غرب می خواهد جلوی پیشرفت علمی ما را بگیرد؟ با برجام مخالفید چون فکر می کنید «انقلابی» نیست؟ با برجام مخالفید چون دلواپس نفوذ فرهنگی بیگانگان هستید؟ با برجام مخالفید چون از رقابت در عرصه بین المللی می ترسید؟ با برجام مخالفید چون فکر می کنید ما را به دیگران وابسته می کند؟ با برجام مخالفید چون فکر می کنید نمی توان به غرب اعتماد کرد؟ با برجام مخالفید چون از کاسبان تحریم بودید؟ با برجام مخالفید چون فکر می کنید قابلیت های ما را در ارتباط با امنیت منطقه کاهش می دهد؟ با برجام مخالفید چون با قطعنامه های سازمان ملل علیه ایران موافقید؟ با برجام مخالفید چون نمی خواهید جامعه بین المللی پیگیر مسائل حقوق بشر در کشور ما باشد؟ با برجام مخالفید چون رهبر معظم انقلاب و مجلس و سایر نهادها آن را تأیید کرده اند؟  بگذریم...

برجام انقلابی ترین اقدام ما ایرانیان بوده است. به تحقیق تعبیر امروزین پیروزی خون بر شمشیر است. خونی که نه در جنگی متعارف بلکه از بدن آحاد مردم و زیر فشار تحریم های ظالمانه و عواقب خانمانسوز اقتصادی، اجتماعی و سیاسی آن ریخته می شد اما دیده نمی شد. و شمشیری که ایران هراسی را تیز کرده بود و تهدید و بهانه ای جدی برای برخورد و درگیری نظامی بود.  برجام، پیروزی منطق، درایت و وحدت نظر بر تندروی و افراطی گرایی است. برجام، پیروزی تعادل و تعامل است. «برجام» بهتر از «برخورد» است.  

خوب، تا شعاردانم مثل قطعنامه دان بعضی ها پاره نشده بهتره از شعار دادن صرف نظر کنم.  وقتی در بهمن ماه 1393، در دوقدمی توافق نهایی بودیم، محمدجواد ظریف در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ به حضار تأکید کرد: آن چه مهم است این است که ما نظام سیاسی بسیار پویایی داریم و درکی که وجود دارد این است که دولت آقای روحانی و کل کابینه و بالاتر از آن، رهبر انقلاب امروز از حرکت ها و مذاکرات حمایت می کنند و همه باید برای رسیدن به مساله اقدامات لازم را انجام دهند. وی تصریح کرد: ما این مساله را در نظر داریم که ما مسئول هستیم و اگر مذاکرات به نتیجه نرسد، خودمان را مسئول می دانیم. نمی خواهیم وارد بازی های دیگر شویم و ما درباره موفقیت صحبت می کنیم نه شکست، و به مردممان هم امید داریم. کارشناسان تاجران در آن زمان نوشتند: حمایت مقام معظم رهبری در این مقطع نه تنها حیاتی است بلکه تاریخی است. در سی و شش سالی که از بهار آزادی بهمن 57 گذشته امتحانات بزرگ الهی را پس داده ایم. پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، پایان هشت سال جنگ تحمیلی و اینک توافق نهایی هسته ای شاید مهمترین اتفاقات تاریخ انقلاب باشند که هر بار با درایت مقامات مسئول و همدلی آحاد مردم از گردنه های پرخطر آنها گذر کرده ایم. رهبر انقلاب اسلامی در دیدار فرماندهان و کارکنان نیروی هوایی یک بار دیگر تأکید کردند: من با ادامه و پیشرفت مذاکرات و رسیدن به توافق خوب موافقم و قطعاً ملت ایران هم با هر توافقی که در بر دارنده عزت و احترام او باشد، مخالفتی ندارد.

توافق ملی و توافق نهایی، نوشدارویی «قبل» از مرگ سهراب بود. رهبر معظم انقلاب هم در فروردین ماه 1394 هم تأکید کردند از این مذاکرات موردی با تمام وجود حمایت می کنند.  رهبر انقلاب اسلامی گفتند: من از توافقی که عزت ملت ایران را تأمین کند، صددرصد حمایت می‌کنم و اگر کسی بگوید که رهبری با رسیدن به توافق مخالف است، سخن خلاف واقع گفته است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر اینکه ایشان با توافقی که منافع ملت و کشور را تأمین کند، کاملاً موافق هستند، افزودند: البته این را هم گفته‌ام که «توافق نکردن بهتر از توافق بد است»، زیرا قبول نکردن توافقی که بخواهد منافع ملت ایران را پایمال کند و عزت ملت را از بین ببرد، شرف دارد بر توافقی که بخواهد ملت ایران را تحقیر کند.

در مورد مذاکرات همانگونه که رهبر انقلاب در آن زمان تصریح کردند منافع ملی و عزت ملی تنها خط قرمز بود. در تیر ماه 1393 به این واقعیت و درک مشترک رسیدیم که وقتی پای منافع ملی به میان می آید هیچ خطی قرمز نیست!

برجام در یک کلام انقلابی ترین اقدام ما ایرانیان بود. ایرانیانی که خیلی ها می گویند کار گروهی بلد نیستند در حرکتی بی نظیر و در یکی از حساس ترین مقاطع خواست خود را برای رفع تحریم ها بیان کردند، مقامات عالی رتبه و در رأس همه مقام معظم رهبری با درایت و با این باور که حتی قابلیت های اتمی در قرن بیست و یکم دیگر عامل بازدارنده و تأمین کننده امنیت نیست و بالعکس باعث افزایش تهدیدات علیه نظام و منافع ملی تلقی می شود مسیر را برای تعامل سازنده و راه حلی برد – برد هموار کردند. 

در زمانی که دلالان تحریم و ویژه خواران برای خود بهشت اقتصادی و برای ما جهنم اقتصادی ساخته بودند و به بهانه دور زدن تحریم ها، منافع ملی را دور زدند و بهشت آنها، جهنم ما بود، رییس جمهور در بخشی از سخنان خود گفت: دنیا باید بداند، ما شعار نمی دهیم و تعارف نمی‌کنیم. ما یک روابط صمیمانه و برد – برد نه تنها در بحث هسته‌ای بلکه در تمام روابط‌مان می خواهیم .ما باید چهره جمهوری اسلامی ایران را که در سالیان گذشته به ناروا و غلط ، مشوش و مشبه جلوه دادند، برگردانده و چهره واقعی را به دنیا معرفی کنیم. ما دلمان می‌خواهد با همه جهان و همه آنهایی که می‌خواهند با ما رفتار خوب داشته باشند و مخاصمه نداشته باشند، مسائل مان را حل کنیم ، حتی با آنها که سالیان دراز تنش داشتیم ،اگر در برابر حقوق ملت ایران سر فرود بیاورند حتماً تنش را کاهش خواهیم داد. حتی از این مرحله هم جلوتر خواهیم رفت ؛می‌توانیم به روابط عادی در آینده برسیم البته اگر اطمینان کنیم که منافع ملی ما تضمین است. خط قرمز ما هیچ چیز جز منافع ملی ما نیست؛ همه جا خط قرمز ،فقط منافع ملی ما است. آنجا که منافع ملی ما بخواهد خدشه‌دار شود، آنجا خط قرمز ما است و جایی که منافع ملی ما تضمین شود ،آنجا چراغ سبز ما است و بر این مبنا حرکت خواهیم کرد.

اگر برجام نبود چه می شد؟  اجازه بدهید از زبان بیگانگان که در آبان ماه 1393 بیانیه ای صادر کردند بشنویم. نامه مشترک وزرای خارجه پیشین اروپایی چنین رقم خورد: شکست در رسیدن به توافق نهایی منجر به تشدید تحریم ها و تنش ها خواهد شد و انزوای ایران می تواند به ایران انگیزه بیشتری بدهد تا به دنبال تسلیحات هسته ای برود. این امر منافع کشورهای غربی را تهدید خواهد کرد و می تواند منجر به رزم آرایی های نظامی شود که به مویی بند خواهند بود. هزینه این شکست برای ایران، هم از جهت اقتصادی و هم امنیتی از حساب خارج است. این نتیجه ممکن است دلخواه برخی از مخالفان توافق در هر دو طرف باشد اما برای رهبران مسئولیت پذیر نباید چنین باشد.

سخنگوی دولت در یک سالگی برجام گفت: واقعیت این است که اگر برجام نبود، امروز باید نفت در برابر غذا را تحمل می کردیم و امروز باید اقتصاد ریاضتی را به جای اقتصاد مقاومتی در کشور تحمل می کردیم. وی افزود: تلاش مجلس و قوه قضاییه و نیک اندیشی مقام معظم رهبری همراه با مدیریت عالی دولت و شخص دکتر روحانی سبب شد امروز غلط بودن نگاه کسانی که فکر می کردند نمی توانیم به موفقیت های بزرگی دست یابیم، برای همه روشن و اثبات شود.

رییس‌ جمهوری در جلسه هیأت دولت با گرامیداشت 23 تیرماه؛ سالروز توافق هسته‌ای ایران با 1+5 ، ضمن تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران به عهد خود در توافق هسته‌ای پابرجا و متعهد است، اظهار داشت: برجام به نفع همه کشورها و صلح، امنیت، ثبات و توسعه جهانی بوده و نقض آن به ضرر همه خواهد بود و هرکس بخواهد شروع‌ کننده باشد، بازنده سیاسی در صحنه بین‌المللی است. رییس‌ جمهوری با ابراز امیدواری از اینکه برجام موجب توسعه داخلی، ثبات منطقه و صلح و امنیت بین‌المللی شود، افزود: ضروری است  همه براساس منافع ملی، عقلانیت و در راستای اجرا و استحکام برجام و بهره‌برداری عمومی از آن در سطح منطقه و جهان تلاش کنند. روحانی همچنین تأکید کرد: هیچ‌کس نباید تردید داشته باشد که به واسطه مذاکرات، توافق هسته‌ای و اجرای برجام، فضایی برای ما بوجود آمده که در آن بهتر می‌توانیم فعالیت اقتصادی، دفاعی و فناورانه داشته و فناوری هسته‌ای را با آرامش بیشتر توسعه دهیم. 

اولویت ما در مسیر پیش رو و مدیریت دوران پساتحریم، باید همفکری و هم افزایی باشد. پیام برجام، پیام انسجام است و ما باید در مسیر اجرای برجام که یک پروژه اعتمادسازی چند ساله است با انتظاراتی واقعبینانه در مسیر تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و برنامه های توسعه گام برداریم.  وضعیت اقتصادی یک شبه خراب نشد که یک شبه درست شود. و به قول حمید بعیدی نژاد برجام یک تفاهم اقتصادی نیست و نباید نگاه ما به برجام نگاه به یک تفاهم تجاری باشد.  کارشناسان تاجران هم با این دیدگاه موافقند و امیدوارند توافق سیاسی برجام زمینه ساز اصلاحات اقتصادی باشد مشروط به اینکه همه ما فعالان اقتصادی در گفتمان ملی پساتحریم مشارکت کنیم و نگذاریم عده ای معدود، این فرصت محدود را به خاطر بازی های جناحی بسوزانند.  

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: