به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

همه پرسی هفته گذشته که منجر به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا شد جمله معروف روزنامه نگار آلمانی-آمریکایی فقید، هنری لوئیس منکن را دوباره زنده کرد که گفته بود هر مشکل پیچیده ای یک راه حل ساده، روشن و اشتباه دارد!

اگر بگوییم رأی اکثریت مردم بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا یک واکنش نژادپرستانه به چالش مهاجرات است و خشم آنها نسبت به شکاف فزاینده درآمدی و بی تفاوتی دیوانسالاران اتحادیه اروپا نسبت به معضلات اقتصادی مردم عادی بریتانیا را نادیده بگیریم، «ساده و اشتباه» تعبیر کرده ایم.  گفته می شود که سیاست موفق، سیاستی است که مردم ثمرات آن را لمس کنند. در این خصوص می توان مباحث متعددی را مطرح کرد اما وقتی دولت ها در سطح ملی یا اتحادیه های چند ملیتی منافع جهانی شدن را در سطح اقتصاد کلان در بوق و کرنا می کنند و مردم عادی تنها شاهد سرازیر شدن این سود و منافع به سمت شرکت های بزرگ و بانک ها هستند این نوع نگرش مصداق پیدا می کند.  اغلب اوقات شرکت ها و موسسات مالی بزرگ انحصار و امتیاز منافع گردش سرمایه در سطوح بین المللی را در اختیار خود دارند و شرکت های چندملیتی کارخانجات تولیدی خود را به مناطقی می برند که دستمزد کارگر در آن پایین باشد و همچنین بتوانند تا حد ممکن از مالیات فرار کنند. وقتی بخش بزرگی از مردم می بینند که شرایط تنها برای عده ای برد-برد و برای بخش دیگر رکود و ضرر است طبیعی است که احساساتی عمل کنند کما اینکه در هفته گذشته در بریتانیا چنین کردند.

به نظر می رسد برگزاری یک همه پرسی «ساده» برای این مشکل پیچیده احتمالا «اشتباه» بود. وقتی مردم در یک مورد احساسی گزینه بله و یا خیر را پیش روی خود ببینند، اغلب بی منطق عمل خواهند کرد. بیشتر مردم بریتانیا فقط احساس خوبی داشتند که مشت محکمی به دهان سیستم زده اند اما طبیعتا وقتی با کاهش فرصت های شغلی، کاهش ارزش صندوق های بازنشستگی و سقوط بازار مسکن مواجه شوند در مورد رأی خود تجدید نظر خواهند کرد که نوشدارویی بعد از مرگ سهراب خواهد بود.  مردم بریتانیا به زودی در خواهند یافت که هویت یا ارزش های ملیشان هزینه زندگی آنها را تأمین نخواهد کرد و بخش گردشگری نخواهد توانست برای همه شغل ایجاد کند!

در این مدت برخی از دوستان و خوانندگان سایت تاجران پرسیده اند که خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا چه تأثیری بر ایران خواهد داشت.  بررسی تحولات اقتصاد جهانی و تأثیرپذیری ایران نیاز به فرصت بهتری برای بسط و همفکری در این موضوع دارد اما در یک نگاه کلی می توان گفت نتایج این همه پرسی لزوما مختص به سیاست های بریتانیا و یا اقتصاد آن کشور نیست.  نتایج این همه پرسی بیشتر یادآور این واقعیت است که وابستگی متقابل و موفق در جامعه بین المللی منوط به لمس منافع آن توسط آحاد مردم یک کشور است. توسعه اقتصادی وابسته به پیوستن به اقتصاد جهانی است و طبیعی است که بخش های بزرگ اقتصاد یک کشور در صدر جذب سرمایه گذاری قرار خواهند گرفت اما برنامه ریزان اقتصادی و سیاستگذاران باید بتوانند برنامه مشخصی برای تسری این سرمایه گذاری ها به سطوح پایین تر اقتصاد کشور ارائه کنند.

آموزه دیگر بریکزیت برای ما می تواند یادآوری اهمیت مدیریت روابط پیچیده بازیگران داخلی، منطقه ای و بین المللی به منظور استقرار ثبات و قابلیت پیشبینی آینده باشد که لازمه هرگونه توسعه انسانی و اقتصادی است.  هر چند همه ملت ها می خواهند حاکمیت ارضی و اقتدار خود را حفظ کنند اما واقعیت موجود در جهان نشان می دهد که اگر  برای رسیدن به این اهداف هراسان و شتاب زده اقدام کنیم آزادی عمل خود را محدود خواهیم کرد.

نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در طول حیات خود متحمل امتحانات سختی بوده اما در هر مقطع حساس با درایت و هوشیاری مردم و مسئولان و در سایه هدایات مقام معظم رهبری توانسته از معبرهای سخت با سربلندی عبور کند که البته بی هزینه نبوده است.  در دوران پساتحریم شاهدیم که تداوم این سربلندی به شکل اجتناب ناپذیری با تعامل سازنده با جامعه جهانی وابسته است. ما دیگر نمی توانیم به دور خود دیوار بکشیم و در قلعه ای به نام ایران بخواهیم از ارزش های انقلاب و منافع ملی دفاع کنیم. امروز دفاع از این ارزش ها و دستاوردهایی که برای آن هزینه بسیار هم داده ایم مستلزم روابط سازنده با همسایگان و جامعه جهانی است. جهان صحنه رقابت است و سرمایه گذاران به دنبال فضای امن هستند و آنهایی که می خواهند سرمایه و فناوری و دانش را به سمت خود بکشند نباید از هیچ مذاکره ای پروا داشته باشند.

هرچند برکزیت اختلالاتی در اقتصاد جهانی ایجاد کرده است اما برای ما این نکته را برجسته می کند که ملت ما فرصتی طلایی دارد تا ثابت کند از مذاکره با جامعه بین المللی ابایی ندارد و حتی این قابلیت را دارد که ابتکار عمل را در این زمینه به دست بگیرد.  اما در رسیدن به این هدف و آینده روشن پساتحریم، اگر در مقابل هر تحریکی به زور متوسل شویم و یا زود از مذاکره با بازیگران در صحنه های بین المللی خسته شویم  راه حلی ساده، روشن و اشتباه را برگزیده ایم.

گروه هفت: اقتصاد جهانی یک اولویت فوری است

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: