به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

در ادامه مجموعه اخیر "حرف حساب"  که به معرفی فعالان دلسوز اقتصادی که در مسیر روشنگری در مورد مشکلات اقتصادی ما میکوشند، این بار به معرفی موسی الرضا ثروتی نماینده مردم بجنورد در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیته برنامه و بودجه می پردازیم. 

ثروتی، تقریبا چهار سال پیش، بعد از اینکه مقدار موجودی ارز گزارش شده توسط نماینده بانک مرکزی و عدم همخوانی آن با محاسباتش را زیر سئوال برد، برای اول بار مورد توجه ما قرار گرفت.  از آن زمان تا کنون او یکی از منتقدان سوء مدیریت اقتصادی و پنهان کاری های مالی بوده است:


این عضو کمیسیون برنامه ،بودجه و محاسبات مجلس اخیرا با انتقاد از این که از سال ۸۴ تا به امروز تنها ۶۰۰ هزار فرصت شغلی ایجاد شده است، افزود: دولت به مصوبه قانون برنامه پنجم مبنی بر ایجاد سالانه ۹۰۰ هزار فرصت شغلی عمل نکرد.

آقای ثروتی در خردادماه مجددا از دولت انتقاد کرد و گفت " بر پایه آمار و گزارش‌های مرکز پژوهش‌ها، آمار اشتغال کاهش یافته؛ اما دولت مدعی است که افزایش اشتغال داشته‌ایم. در زمان طرح سوال از رئیس جمهور به وزرای اقتصادی به دولت پیشنهاد دادیم که اسناد و مدارک خود را ارائه دهند؛ برای نمونه، دولت مدعی است که در استان ما، ۴۵ هزار شغل ایجاد کرده است، ولی بنده از آن‌ها خواستم که صد مورد از شغل‌های ایجاد شده را نام ببرند تا بررسی کنیم، چنین کاری نکردند و می‌گفتند به سایت مراجعه کنید." 

باز هم در خردادماه و همزمان با تغییر رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی، موسی‌الرضا ثروتی ضمن انتقاد از این تغییرات، از برداشت پنج میلیارد دلاری دولت از منابع صندوق توسعه ملی خبر داد و گفت که اين امر بر خلاف اساسنامه صندوق است.

در فروردین ماه کلیات لایحه بودجه 91 را رد کرد و هشت دلیل آن را چنین عنوان کرد. یکی به دلیل اینکه قانون هدفمندی یارانه‌ها در لایحه بودجه نیامده بود، دوم نرخ ارز در لایحه معلوم نبود، سوم به دلیل اینکه درآمدهای لایحه واقعی نبود،  چهارم سقف بودجه مشخص نبود، پنجم میزان انتشار اوراق مشارکت مشخص نبود،  ششم به دلیل اینکه توزیع بودجه بر اساس شاخص‌های کلان مورد اعتراض نمایندگان مخالف کلیات لایحه بودجه قرار داشت،  دلیل هفتم اینکه تعداد زیادی طرح جدید با نظرات خاص در لایحه بودجه دولت آورده شده بود که نمایندگان با آن مخالف بودند و دلیل هشتم اینکه  برخی از مواد لایحه بودجه بر خلاف مواد قانون برنامه پنجم مانند ماده 180 بود و همچنین با 4 ماده دیگر قانون برنامه پنجم مغایرت داشت و جدول مصرف ارزی در پیوست لایحه بودجه وجود نداشت.

ثروتی در آذرماه گذشته گزارش مصوب كميسيون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس از تفريغ بودجه 1388 را  در صحن علنی مجلس قرائت کرد.  طبق آن گزارش، دولت احكام قانونی را  به طور كامل رعايت نکرده بود و يا اهداف مدنظر محقق نشده بودند.

همچنین در آذر ماه گذشته، ثروتی گزارش معاون وزیر اقتصاد، محمد رضا فرزین مبنی بر اینکه حساب های هدفمندی یارانه ها هیچگونه کسری نشان نمی دهند را به چالش کشید و در مورد عملکرد 9ماهه دولت در اجرای قانون یارانه‌ها اعلام کرد دولت برای پرداخت یارانه نقدی، 8 هزار میلیارد تومان کمبود منابع دارد.

از دیدن اینکه مردم بجنورد، موسی الرضا ثروتی را مجددا برای مجلس نهم انتخاب کردند و او همچنان بعنوان عضو کمیته برنامه و بودجه به کارش ادامه خواهد داد مسرور شدیم. ما به افرادی همچون او نیازمندیم که بدون ترس حرف حساب را می زنند و خواهان شفافیت بیشتر هستند، آمار درست را مطالبه می کنند و مدیریت اقتصادی کارآمد را می خواهند. امیدواریم که اوالگوی خوبی برای افراد دیگری که در مسند قدرت هستند باشد.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: