به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

اواسط ماه گذشته، حسین شریعتمداری یادداشت روزی منتشر کرد با عنوان "کاش نیازی به این نوشته نبود." این ماه همچنین مقارن چهارصدمین سالروز درگذشت شکسپیر بود. شخصیت شهبانو گرترود در نمایش هملت جمله معروفی دارد که می گوید "به نظرم بانوی صحنه در اظهار عشق افراط می کند.  مقاله شریعتمداری مرا به یاد این جمله انداخت چون ایشان هم افراط کرده اند تا جایی که برجام را "خسارت محض" نامیده اند. 

حسین شریعتمداری به هر دلیلی که قطعا برای او موجه است با برجامی که به تأیید مقام معظم رهبری رسیده و حتی به گفته ایشان دیدن نتایج مثبت آن زمان خواهد برد مخالف است. در عین حال باید اهمیت حیاتی برجام را از آنچه به قول آقای شریعتمداری دوگانه گویی های رییس جمهور است جدا کرد. فهرست بلندبالای گلایه های شریعتمداری در مورد بهای نفت، نرخ تورم، ظرفیت تولید واحدهای صنعتی، و اینکه گشایش اعتبارات بانکی انجام شده یا نشده مسائلی نیستند که به این زودی بتوان آنها را به برجام مرتبط کرد. وقتی شریعتمداری درباره "سراب" بودن آنچه روحانی "آب" می‌پندارد سخن می گوید این موضوع بیانگر این حقیقت است که ایشان این آب را به خاطر موانعی که بر سر راه رسیدن به آن است ندیده اند. موانعی که باید برداشته شوند تا ما بتوانیم به آن آب برسیم.

 

دیپلماسی و سیاست خارجی همانطور که سخنگوی وزارت خارجه گفت عصای سحرآمیز ندارد. حسن جابری انصاری در دانشگاه تبریز با بیان اینکه برجام در مرحله اجرا باید مورد حمایت قرار بگیرد، افزود: البته این بدان معنی نیست که نباید هیچ انتقادی از برجام شود، بلکه ما معتقدیم مخالفت ها نباید عمدی با برخی سیاست ها صورت بگیرد، چون در مرحله اجرا نباید محل مناقشه وجود داشته باشد و رفتار خارج از این قاعده، هزینه بر خواهد بود.

ورای فواید اقتصادی برجام که در طول زمان بروز خواهد کرد همانگونه که مقام معظم رهبری هم به ما اطمینان داده اند برجام یک مسیر سیاستگذاری در بتن خود دارد که معادلات دیپلماتیک و منطقه ای را به شدت به نفع ما تغییر می دهد.  همانطور که جابری انصاری نیز تأکید کرد "ما در دوران پساتحریم جبهه دوستان را زیاد و جبهه دشمنان را کمتر کرده ایم."  البته جای تأسف است که به گفته ایشان "در حال حاضر رقبای تاریخی ما در منطقه در صف دشمنان ما قرار گرفته اند."

لازم نیست که دشمنان از ما بترسند. برجام فرصتی تاریخی ایجاد کرده است که ما در حال حاضر با قدرت های جهان می نشینیم و مذاکره می کنیم و این موضوع باعث رعب و وحشت آن دسته از گروه ها و کشورهایی ایست که انزوای ما را می خواهند.  سرمایه گذاری مستقیم خارجی ممکن است دیر یا زود داشته باشد اما سوخت و سوز ندارد و بالاخره به کشور وارد می شود. محمدباقر نوبخت، رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گفت: طی کمتر از چهار ماه از اجرای برجام بالغ بر 3 میلیارد و 418 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی در کشور انجام شده است و مصمم هستیم با سرمایه گذاری بخش خصوصی واحدهای راکد را فعال کنیم و در استان‌ها برای بیش از 7500 واحد راکد یا نیمه فعال، 16 هزار میلیارد تومان ظرف یک ماه گذشته تجهیز منابع شده است.  

حالا انتخاب با ماست. آیا می خواهیم از فرصت برجام برای ساختن آینده ای بهتر استفاده کنیم یا در انزوا بنشینیم و این پیروزی ملی را فدای منافع جناحی کنیم. برای دیدن آب باید موانع را با همیاری و همدلی از سر راه بداریم.

اگر برجام نبود...

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: