به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

پس از نامگذاری سال جدید توسط مقام معظم رهبری به نظر می رسد همدلی و همزبانی از یادمان رفته است و جناح های مختلف به جای آنکه در گفتمان ملی پساتحریم مشارکت کنند با سوء تعبیر از بیانات ایشان مشغول خرده گیری از سیاست های اقتصادی دولت شده اند. در اینجا قصد دفاع از سیاست های اقتصادی دولت را ندارم اما به نظر می رسد فراموش کرده ایم که از چه گردابی جسته ایم.  برجام یکی از درخشانترین دستاوردهای مردم و نظام است که ما را از لبه پرتگاهی سیاسی و اقتصادی نجات داد.   همین افراد منتقد به یاد دارند که خودشان از دلاریزه شدن اقتصاد می گفتند، از تورم و سقوط ارزش پول ملی می گفتند، تنها کالای باقیمانده برای تأمین بودجه نفتی بود که کم کم باید در چاه های آن را گل می گرفتیم. حالا به جای اینکه از فرصت پساتحریم برای ارائه راهکارهای سازنده و سیاست های بهینه استفاده کنیم وقت و انرژی خود را صرف این می کنیم که عده ای به دنبال اقتصاد لیبرال هستند و عده ای می خواهند سرمایه داری را علم کنند و غیره و ذلک.

بعید است از مردمانی که با درایت به تعامل سازنده رأی دادند و خواستار پیوستن به جامعه بین المللی شده اند امروز این اعمال سر بزند که عده ای در دولت راه نفوذ بیگانگان را باز می کنند!

باید با چشم دل واقعیت های جهان را دید.  توسعه اقتصادی در اکثر کشورها اولویت است. نظام های اقتصادی با قوت و ضعف های خود با هم در رقابتند و ما به جای اینکه به دنبال این باشیم که در مسیر اعتلای نظام و کشورمان حرکت کنیم پشت برچسب های سیاسی پنهان شده ایم و به هم سنگ می اندازیم.

اگر نسبت به دشمنی هشدار می دهید بدانید که آن دشمن همین اختلاف و سردرگمی را می خواهد نه انسجام  و همدلی و حرکت موزون و هماهنگ مردم، دولت و حاکمیت را.

سیاست های اقتصاد مقاومتی از حدود سه سال پیش اعلام شد و حرکات و سیاست های دولت همواره بر مبنای چارچوب اقتصاد مقاومتی بوده و هست.  داشتن اقتصادی مقاوم در برابر تکانه های داخلی و خارجی توصیه ای است که بانک جهانی پس از بحران مالی و اقتصادی جهان به کشورهای در حال توسعه ارائه کرده است. مقاوم سازی اقتصاد یک بحث جناحی نیست.  امروز همه باید در ساختن اقتصاد کشور و خروج آن از رکود به دولت کمک کنیم. دولت بزرگترین کمک را با برداشتن تحریم ها برای تسهیل اعمال اصلاحات لازم برای اقتصاد کرده است. امروز نوبت ماست.

درست است که ما خواستار کوچک شدن دولت و مشارکت بیشتر بخش خصوصی هستیم اما اگر ما مشارکت نکنیم دولت که به تنهایی قادر به انجام کاری نخواهد بود.  البته نقش دولت در ابعاد نظارتی و حاکمیتی باید تقویت شود اما اینکه بنشینیم و با نیات سیاسی بگوییم دولت به فرامین مقام معظم رهبری مبنی بر اقدام در چارچوب اقتصاد مقاومتی بی اعتناست، بی انصافی است و با این کار راه به جایی نمی بریم.  دولت، ملت و نظام همواره در پرتو هدایات رهبری بوده اند و مقام معظم رهبری هم بر اساس انتظارات و خواست های ملت و نظام و تحولات بین المللی سیاست های کلان را بازبینی می کنند.

بیایید با همفکری و هم افزایی در مسیر اعتلای گفتمان ملی پساتحریم گام برداریم تا خواست رهبری مبنی بر حماسه اقتصادی را در چارچوب سیاست های اقتصاد مقاومتی و با استفاده از ظرفیت های دوران پساتحریم به منصه ظهور برسد.

رییس اتاق بازرگانی ایران در یادداشتی نوشته است: لازمه محقق شدن دستاوردهای اقتصادی واقعی از فضای پسابرجام ، تأمین پیش نیازهای ضروری آن است.

به اعتقاد محسن جلال پور این پیش نیازها عبارتند از:

اول: رتبه شاخص سهولت کسب و کار در ایران نه در منطقه و نه در جهان ، قابل دفاع نیست. ارتقای این رتبه (که محتاج انقلابی اقتصادی است) باید در اولویت همه مسائل سیاست گذار قرار گیرد تا فضای كسب وكاركشور برای جذب سرمایه، جذاب شود. تا این رتبه پایین است، فروش کالا به ایران، جاذبه بیشتری از مشارکت تولیدی و تجاری با ایران خواهد داشت.

دوم: امروز سرمایه گذاری و رقابت در همه رشته ها، در دستور کار ایران قرار دارد. صرف سرمایه انسانی و مالی محدود در عرصه های نامحدود، یکی از رموز رقابتی نبودن ما در جهان است. باید معین کنیم قراراست در کدام رشته ها به یک قدرت رقابتی جهانی تبدیل شویم؟ مهم است بفهمیم سرمایه محدودمان را کجا قراراست متمرکز کنیم .مهم تر آن که باید از صرف سرمایه در غیر این محل ها باید تقوی ورزید. آن راهبرد توسعه که همه چیز را هدف گیرد، به معنی فقدان راهبرد است.

سوم: محتاجیم دوباره به تدوین استراتژی جذب سرمایه گذاری بپردازیم. معلوم نیست ما درچه زمینه هایی وبه چه میزان ازمالكیت می خواهیم ومی توانیم جذب سرمایه وتكنولوژی داشته باشیم.

چهارم: بنگاه های ماباید آمادگی لازم برای مذاكره و قراردادهای حقوقی محكم ومتقن برای مشاركت درخودایجاد كنند.

پنجم: حركت قطعی به سوی فضای رقابتی دراقتصاد كشورباید به صورت محسوس وملموس دیده شود.

ششم: عزم جدی كشوربه توسعه بخش خصوصی وپرهیز ازتوسعه بنگاه های دولتی باید به صورت عملی دیده شود. نباید به فربه سازی بنگاه های دولتی و خصولتی ادامه داد... کاری که به نظر می رسد همچنان با جدیت در حال انجام آن هستیم.

هفتم: دنیا باید از حاکمیت ایران یک حرف واحد بشنود. ارسال پیام های متناقض و ناهمخوان، سبب گریز بنگاه های جدی از مشارکت صنعتی با ایران می شود.

جلال پور افزود: واقعیت این است که هیچ کس دلش به حال ما نسوخته است. دنیا دار رقابت است. همه کشورهای دنیا به فکر کسب بیشترین منفعت خودشان هستند. اینکه منافع ما از برجام چقدر باشد، کاملا بسته به آن است که خودمان چگونه عمل می کنیم. حتی بارش طلا از آسمان، برای ملتی که فاقد استراتژی و آمادگی باشد و نداند چه می خواهد، مصیبت است.

اقتصاد مقاومتی، چارچوب وفاق در دوران پساتحریم

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: