به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی، در پانزدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست که با شعار اقتصاد سبز، دوران پساتحریم در حال برگزاری است، تصریح کرد: مهم‌ترین موضوعات اقتصاد سبز توجه به آثار جانبی و هزینه‌های خارجی هر فعالیت اقتصادی و ارزش‌گذاری اقتصادی منابع محیط زیستی است، همچنین تعیین هزینه‌های ناشی از تخریب محیط زیست، به‌کارگیری اهرم‌های مختلف برای کاهش آلودگی، مالیات سبز نیز از مهم‌ترین موضوعات اقتصاد سبز است. رئیس کل بانک مرکزی در پایان خاطرنشان کرد: همه اینها ضرورت ایجاد و بنیان‌گذاری حسابداری ملی را نشان می‌دهد که در قانون برنامه ششم نیز به آن توجه شده است. امیدواریم با همت سازمان محیط زیست و همکاری بانک مرکزی و سایر دستگاه‌ها بتوانیم این مکانیسم را در حساب‌های کشور پی‌ریزی کنیم تا ضمانت اجرایی برای حفظ سرمایه‌های طبیعی باشد تا از آثار آن نسل‌های آینده برخوردار باشند.

به گزارش ایرنا، پانزدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست با شعار اقتصاد سبز دوران پساتحریم  با حضور 271 شرکت داخلی و 33 شرکت خارجی از 20 کشور جهان شامل انگلیس، آلمان، سوئد، فرانسه، آمریکا، ایرلند، کانادا، تایوان، بلژیک، ایتالیا، فنلاند، اسپانیا، چک، هلند، اتریش، برزیل، نیوزلند، دانمارک، ترکیه و سوییس از 10 تا 13 اسفند به مدت 4 روز برگزار می شود و شرکت های خارجی حاضر آخرین دستاوردهای خود در عرصه حفاظت محیط زیست، تامین، تجهیز و نصب تجهیزات زیست محیطی، انرژی های پاک، بازیافت، تصفیه و بهینه سازی مصرف انرژی، پایش آلودگی هوا، آب و پساب و تجهیزات آزمایشگاه های معتمد را ارائه می دهند. با توجه به دوران پساتحریم برگزاری نمایشگاه محیط زیست فرصت مناسبی برای ارایه دستاوردهای شرکت های خارجی و داخلی و تبادل تجربیات زیست محیطی میان آنها است.

سید محمد مجابی معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان محیط‌ زیست سال 94 را سال خوبی از لحاظ قانونگذاری در بحث محیط زیست می داند و از جمله به ابلاغ سیاست های کلان محیط زیستی از سوی رهبر معظم انقلاب اشاره کرد. وی ابراز امیدواری کرد که محیط زیست به عنوان یک مطالبه عمومی که تمام آحاد جامعه به آن توجه داشته باشند مورد توجه قرار بگیرد. مجابی همچنین تأکید کرد محیط‌زیست حكم یك دهكده جهانی را دارد و حفظ محیط‌زیستی فارغ از مرزبندی‌های سیاسی و جغرافیایی، یك دغدغه‌ جهانی محسوب می‌شود، مقوله دیپلماسی محیط‌زیستی از جمله مسائلی است كه باید مورد توجه و تاكید بیشتر قرار گیرد. وی در خصوص بودجه پیشنهادی دولت برای محیط‌زیست در سال 95، گفت رشد 40 درصدی بودجه محیط‌زیست در لایحه بودجه در قیاس با میانگین رشد متوسط 13 درصدی بودجه در لایحه دولت، نشان‌گر توجه دولت به مقوله محیط‌زیست است. ضمن اینكه در بسیاری از موارد، این اعتبار به‌جای اعطا به سازمان محیط‌زیست، به طرح‌های محیط‌زیستی كه توسط سازمان‌ها و دستگاه‌های دولتی مختلف به‌اجرا می‌رسند، تخصیص داده می‌شود.

در رویداد اخیر دیگری با عنوان هفدهمین همایش ملی صنعت سبز نیز که با حضور معاون اول رییس جمهور برگزار شد دیدگاه های خوبی مطرح گردید و همچنین 3 واحد برگزیده و 31 واحد صنعتی و تولیدی و خدماتی سبز معرفی شدند.  همچنین حمید جلال‌وندی مدیركل دفتر ارزیابی زیست‌محیطی، حسین دلشب مدیركل حفاظت محیط‌زیست استان بوشهر، احمدرضا لاهیجان‌زاده مدیركل حفاظت محیط‌زیست استان خوزستان، مهرداد فتحی بیرانوند مدیركل حفاظت محیط‌زیست استان لرستان، حسینعلی ابراهیمی كارنامی مدیركل حفاظت محیط‌زیست استان مركزی، شهرام احمدی فارسانی مدیركل حفاظت محیط‌زیست استان چهارمحال و بختیاری از جمله مدیران كل حفاظت محیط‌زیست بودند كه در این مراسم مورد تقدیر قرار گرفتند.

معصومه ابتکار، معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت از محیط زیست که موضوع اقتصاد سبز را در دولت یازدهم مطرح کرده و پیگیری می کند گفت: امیدواریم شاهد همپیمانی میان بخش دولتی و خصوصی برای ارتقای اقتصاد سبز كه باعث ایجاد رشد و پیشرفت در كشور می‌شود باشیم. همچنین از فناوری‌های نوین و سبز كه با آلودگی و تخریب محیط‌زیست همراه نباشند استفاده كنیم و شاخص‌های زیست‌محیطی را روزبه‌روز در كشور ارتقا بخشیم. وی حركت كشورها به سمت اقتصاد سبز را یكی از مهم‌ترین برنامه‌های جوامع جهانی عنوان كرد و افزود: واجب است كه اقتصاد ایران به دلیل وابستگی به بخش انرژی از نوع نفت و گاز در این راستا حركت كند. براین اساس شاخص‌های اهداف توسعه پایدار حدود 6ماه پیش در سال 2015 به تصویب كشورهای جهانی رسید تا ملل مختلف رشد سبز، كاهش آلودگی، اعم از آب، خاك، هوا و اقتصاد سبز را در دستور كار خود قرار دهند. وی همچنین به توافق پاریس اشاره كرد و گفت: در این توافق كه به امضای سران 195 كشور جهان رسید، قرار است انتشار گازهای گلخانه‌یی به دلیل تهدید جدی كره زمین بیش از پیش محدود شود. جلسات متعدد تخصصی و فنی در این راستا در پاریس صورت گرفت و كشورهای مطرح جهانی سازوكار جدیدی را برای كاهش تولید گازهای گلخانه‌یی در دستور كار خود قرار دادند. ابتكار در توضیح محدوده تعهدات ایران در توافق پاریس، گفت: اصلاح الگوی مصرف، جلوگیری از هدر رفتن انرژی در سیلرها و كاهش آلودگی هوا از جمله گام‌های بلندی است كه باید در سطح ملی انجام شود؛ این در حالی است كه در سال جاری سران سه قوه و مجموعه مدیریت كشور بر انجام سند سیاست‌های كلی نظام در مساله محیط‌زیست كه توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شد، متعهد شده‌اند. وی همچنین ابراز امیدواری کرد که مجلس دهم نگاه ویژه ای به مسائل زیست محیطی داشته باشد.

محمد هادی حیدرزاده، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران از اقتصاد سبز به عنوان یکی از مولفه های مهم در توسعه پایدار و اقتصاد مقاومتی نام برد و گفت: امروزه اصول توسعه پایدار به یك ضرورت حتمی و یك نیاز برای توسعه تبدیل شده  و به بخشی از تعهدات ملی كشور نیز مبدل گردیده است. وی در اشاره به پانزدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست افزود: این نمایشگاه فرصت مغتنمی برای معرفی قابلیت ها و فعالیت های خدماتی، فنی و مهندسی و فناوری، صنعتی و کشاورزی منطبق بر توسعه پایدار و سازگار با محیط زیست در دوران پساتحریم بوده و در آن شرکت های داخلی و خارجی جدیدترین وآخرین پیشرفت ها و دستاوردها و تکنولوژی های خود در زمینه محیط زیست و صنایع مرتبط در بخش های مختلف را ارائه خواهند کرد.

ژما جواهری پور، دبیر قطب کشوری محیط زیست و توسعه پایدار، نیز نقش این نمایشگاه بین المللی را در اشاعه فرهنگ توسعه پایدار و اقتصاد سبز بسیار پررنگ دانست و گفت: باید اشتغال و توسعه را در کنار حفظ محیط زیست داشته باشیم، یک سو نیروی کار جوان، یک سوی دیگر توسعه اقتصادی و ضلع بعدی محیط زیست است که باید با برنامه‌ریزی علمی و اصولی در کنار همدیگر و بدون آسیب به هم پیش روند. وی افزود: یکی از راه‌های دستیابی به توسعه پایدار و اقتصاد سبز استفاده از فناوری‌های روز است که به نظر می‌رسد نمایشگاه امسال فضای مناسبی برای تبادل اطلاعات و فناوری‌هایی مانند انرژی‌های نو ایجاد کند.

مجید فدایی رییس ستاد برگزاری این نمایشگاه نیز حضور قریب به ۸۰ تشکل زیست محیطی از ۳۱ استان کشور در پانزدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست را از ویژگی های بارز این نمایشگاه عنوان کرد و افزود: حضور این تعداد سمن که در یک سالن جداگانه در نمایشگاه بین‌المللی محیط زیست جانمایی شده اند، بی سابقه است.

زهرا جواهریان، مدیرکل دفتر توسعه پایدار و اقتصاد محیط زیست سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص بحث اقتصاد سبز گفته است: بحث اقتصاد سبز از سال 2012 و در ریو +20 در دنیا باز شده است؛ موضوعی که پیش تر از آن به عنوان رشد سبز و اقتصاد کم کربن از آن یاد می شد اما از این سال ما اصطلاح اقتصاد سبز را به کار بردیم. در حقیقت اقتصاد سبز را کلید دستیابی به توسعه پایدار عنوان کرده اند به این ترتیب کشورها باید در کنار مقوله رشد، به مساله محیط زیست نیز توجه کند زیرا بدون حفظ منابع رشد اقتصادی را تنها در کوتاه مدت خواهیم داشت.

یکی دیگر از رویدادهایی که در خصوص اقتصاد سبز قرار است برگزار شود سومین کنفرانس بین المللی اقتصاد سبز است که به همت شرکت پژوهشی صنعتی طرود شمال در 17 اردیبهشت 1395 برگزار خواهد شد.

کارشناسان تاجران از توجه مسئولان و به خصوص فعالان اقتصادی بخش خصوصی به اقتصاد سبز ابراز خرسندی می کنند و امیدوارند این مطالبه ملی در فضای همدلی و همزبانی میان مردم، مجلس و دولت و با استفاده از فرصت های پساتحریم  ما را برای حرکت مستمر در مسیر توسعه پایدار آماده تر کند. 

در نوشته دیگری به مقوله اقتصاد سبز و ارتباطش با توسعه پایدار خواهیم پرداخت و همچنین نمونه هایی از اقدامات جوامع بین المللی را نیز مرور خواهیم کرد.  

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: