به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

تحقق برجام، تحقق اراده ملی و سیاسی مردم و نظام برای بازتعریف سیاست های کلان و تجلی آرمانگرایی واقعبینانه در مسیر صیانت از منافع ملی و منافع نظام بود. نتیجه این بلوغ فکری اتخاذ سیاست تعامل سازنده بود که دیوار بی اعتمادی ها میان ایران و جامعه بین المللی را فرو ریخت و چشم انداز دوران پساتحریم را در افق کشور پدیدار نمود.  برای این امر ابتدا باید دیوار بی اعتمادی در داخل فرو می ریخت. مطالبات مردم بدون توجه مسئولان ارشد نظام کافی نبود و به همین دلیل به همدلی و همزبانی نیاز داشتیم تا مناقشه هسته ای را با حفظ حقوق هسته ای برای مصارف صلح آمیز به پایان ببریم تا ابرهای شوم تحریم های بین المللی از آسمان پاک میهن عزیزمان متواری شوند.

برجام دو در این مقطع که پا به دوران پساتحریم و پسابرجام گذاشته ایم مبتنی بر اقدام مشترک ملی است.  هرچند برخی طرح این موضوع از طرف ریاست جمهوری را با انتخابات مرتبط دیده اند و حتی آن را بازی سیاسی نامیده اند اما به نظر نگارنده اطلاق اینگونه برچسب ها به برجام دو بیشتر به بازی سیاسی شباهت دارد تا نفس دیدگاه برجام دو که ناظر به آشتی ملی و اقدام مشترک ملی در به ثمر رساندن تلاش های دو سه سال اخیر است. 

در واقع می توان گفت که برجام دو متضمن اجرای موفق برجام است.  اگر ما به یک آشتی ملی و همفکری و هم افزایی لازم در داخل نرسیم فرصت های پساتحریم به تهدید تبدیل خواهد شد.

با این مقدمه باید دید فعالان اقتصادی در گفتمان ملی پساتحریم و در برجام دو چه جایگاهی دارند و دیدگاه دولت به بخش خصوصی در این مقطع تعیین کننده تاریخی چیست.  پیشتر در دو مقاله در سایت تاجران به این موضوع اشاره شده است. برجام، اقتصاد پساتحریم و بخش خصوصی از زبان بخش خصوصی  و برجام، اقتصاد پساتحریم و بخش خصوصی از زبان رئیس جمهوری .

اخیرا نیز رییس دفتر ریاست جمهوری در همایش چشم انداز صنعت فولاد و معدن ایران تشریح کرد: اعلام رئیس جمهوری مبنی بر اینکه پس از توافق بر سر برنامه جامع اقدام مشترک، برجام یک، اکنون باید، برجام دو، را اجرایی کنیم مبتنی بر اقدام ملی است و بر این رویکرد تاکید دارد که همه باید دست به دست هم دهند و بخش خصوصی و دولت برای تجهیز همه منابع، نگاه جامع و هم افزا داشته باشیم. محمد نهاوندیان همچنین تأکید کرد: رویکرد دولت در تعامل با بخش خصوصی و تقسیم کار بسیار روشن است و در عین حال دولت یازدهم خود را موظف به بهبود و تقویت کسب و کار می داند و در این زمینه از بخش خصوصی توقع متقابلی دارد.

پیشتر، نهاوندیان در نشست داووس ابراز امیدواری کرد تا سیاست برد-برد که در فضای سیاسی موفق عمل کرده در فضای اقتصادی نیز متحقق شود و روابط اقتصادی کشورهای جهان با ایران نیز بر پایه فلسفه برد-برد شکل بگیرد. وی در همایش اخیر نیز تأکید کرد: رویکرد موفق در مذاکرات هسته ای فقط به این موضوع مرتبط نمی شود، بلکه رویکرد تعامل سازنده مبتنی بر هدف برد - برد با طرف های مربوط است و مردم کشورمان به این جهت گیری سازنده رای دادند. وی گفت: منطق جمهوری اسلامی برتعامل سازنده با جهانیان قرار دارد و ایران به نتیجه برد - برد می اندیشد که طرفین احساس برنده شدن داشته باشند؛ در واقع این مفهوم برگرفته از عمق فرهنگ اسلامی و کتاب آسمانی قرآن است که خداوند توصیه می کنند طرفین به دیگری ظلم نکنند. وی اضافه کرد: نگاه برد - برد علاوه بر سیاست خارجی، اقتصادی، فرهنگی و دیگر سرفصل ها را مورد توجه قرار می دهد و مناسبات تجاری - اقتصادی کشور جذابیت بیشتری خواهد داشت. نهاوندیان خاطرنشان ساخت: امروز مذاکره مسئولان جمهوری اسلامی و بخش خصوصی با سرمایه گذاران بالفعل خارجی با منطق برد - برد است و نه با تهیج، سخن بزرگتر از واقعیت نباید بیان کرد.

در رویدادی دیگر و در حاشیه جشنواره تولید ملی، افتخار ملی، وزیر صنعت به اهم برنامه های سال 95 این وزارتخانه همزمان با اجرای برجام دو اشاره کرد. به گزارش تعادل، وزیر صنعت گفت: حمایت از تولید داخلی و كمك به رشد صنایع موجود و سرمایه‌گذاری در طرح‌های جدید كه بیشتر با انگیزه توسعه صادرات است باید صورت گیرد، از جمله مهم‌ترین برنامه‌های وزارت صنعت در سال 95 است. وی تصریح كرد: در دوران پسابرجام و اجرای برجام دو، اولویت بیشتر با سرمایه‌گذاری در طرح‌ها است. خوشبختانه خارجی‌ها علاقه‌مند به مشاركت با ایران هستند. در واقع هدف ما توسعه صنعت همراه با صادرات است كه این موضوع با ارتقای كیفیت و كمیت محقق می‌شود.  

در همین رویداد علی یزدانی، رییس سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران تأکید کرد: در حال حاضر در شرایط اجرای برجام دو هستیم. این مقوله نیز تنها با وجود صنعتگران و تولید با کیفیت محقق خواهد شد. خوشبختانه ما شرایط بد اقتصاد را پشت‌سر گذاشته و حال وقت آن رسیده تا دوران جدیدی از اقتصاد را رقم بزنیم. درواقع، باید دولت و فعالان بخش خصوصی تعامل بیشتری با یكدیگر داشته باشند تا بتوانیم شهرك‌های صنعتی را رونق و بهره‌وری سرمایه‌گذاری انجام شده را ارتقا دهیم.

همچنین رییس اتاق بازرگانی ایران بااشاره به اجرای برجام دو گفت: زمان آن رسیده تا بنگاه‌های اقتصادی با بازسازی و به‌روز كردن خود و تغییر استراتژی جهت اقتصاد بین‌الملل، زمینه تغییر دیدگاه دولت را فراهم كنند. درواقع، نخستین توقع بخش ‌خصوصی از حاكمیت، ایجاد شرایط روانی مناسب برای سرمایه‌گذاری است. محسن جلال‌پور افزود: نباید تنها بحث فعالان اقتصادی، گذشتن از تحریم‌ها باشد؛ درواقع با اجرای برجام دو تغییراتی جدی را در فضای پیش‌رو خواهیم داشت. در فضایی كه هر فرد از هر جا به خود اجازه هر صحبتی می‌دهد، نه تنها سرمایه‌گذار خارجی، بلكه سرمایه‌گذار داخلی نیز ورود پیدا نمی‌كند. وی خاطرنشان كرد: در دوران پسابرجام، هر كدام از ما وظیفه‌یی دارد؛ در این بین اصلی‌ترین وظیفه حاكمیت ایجاد فضایی برای استفاده از ظرفیت‌های موجود برای تغییری اساسی در پارادایم اقتصادی كشور است. رییس پارلمان بخش خصوصی كشور بااشاره به شرایط منطقه گفت: شرایط اقتصادی در دنیا به‌گونه‌یی در حال رقم خوردن است كه دیگر اقتصادهای نوظهور شكل نمی‌گیرند. برای مثال برزیل و روسیه قرار بود جزو اقتصادهای بزرگ ظهور كنند كه با مشكلات جدی روبه‌رو شدند.

در این نشست، رییس خانه صنعت، معدن و تجارت، سید عبدالوهاب سهل آبادی گفت: ما به‌عنوان نمایندگان بخش خصوصی كشور از روسای سه قوه، مجمع تشخیص مصلحت، ستاد مشترك نیروهای مسلح و صداوسیما درخواست می‌كنیم برای شكل‌گیری «مجمع ملی گفت‌وگو برای نجات اقتصاد ایران» با ما همكاری كنند.

مسعود نیلی: ضرورت شکل گیری گفتمان ملی پساتحریم

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: