به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

پیش از پرداختن به فعالیت های مردادماه تاجران اجازه بدهید با بازماندگان و آسیب دیدگان زلزله های این ماه ابراز همدردی کنیم.  تجربه و امتحان تلخ دیگری برای ملت شریف ایران بود که امیدواریم حال که روزگار، عضوی به درد آورد ما نیز بیقرار در حد مقدور به کمک هموطنان عزیزمان بشتابیم. 


اما آنچه در مردادماه گذشت که مورد توجه همکاران شما در مسیر بسط گفتمان اقتصادی قرار گرفت در این مجال مورد بررسی قرار می گیرد. 

از ابتدای ماه مفهوم جدید "اقتصاد مقاومتی" توسط رهبر معظم انقلاب بیان شد که طیف وسیعی از برداشت های مختلف را در بر داشت.  خانم زهرایی که در این ماه نیز این تحولات را دنبال می کردند در مقاله ای که در همین شماره خبرنامه نیز به عنوان مقاله برگزیده ماه درج شده لزوم توجه دقیق تر به این مفهوم و تعبیری سازنده از آن را یادآور شدند.  خانم زهرایی اشاره کرده اند که متاسفانه، ایده اقتصاد مقاومتی هنوز با معنای اصلاحات اقتصادی مورد نظر و مطلوب همخوانی پیدا نکرده بلکه بیشتر به سمت نکته دیگری که مقام معظم رهبری در دیگر بیانات خود اشاره کردند که همان  مدیریت مصرف، کاهش واردات و سهمیه بندی بود سوق پیدا کرده است.  خانم زهرایی با برشمردن اظهارات متفاوت برخی مقامات مسئول و تلاشگران اقتصادی بر این نکته تاکید کردند که اقتصاد مقاومتى فقط جنبه‌ى نفى نيست؛ اينجور نيست كه اقتصاد مقاومتى معنايش حصار كشيدن دور خود و فقط انجام يك كارهاى تدافعى باشد؛ نه، اقتصاد مقاومتى يعنى آن اقتصادى كه به يك ملت امكان ميدهد و اجازه ميدهد كه حتّى در شرائط فشار هم رشد و شكوفائى خودشان را داشته باشند. خواندن این مقاله را به شما توصیه می کنم و از شما دعوت می کنم با ادامه این بحث در قالبی کارشناسانه به فعالان و سیاستگذاران اقتصادی کمک کنید تا با قرائتی درست تصمیماتی در مسیر شکوفایی اقتصادی کشور بر دارند. 


در تحولی دیگر که در ماه شهریور با آن همراه خواهیم بود، ایران میزبان شانزدهمین اجلاس غیرمتعهدها خواهد بود. آقای علیزاده در این خصوص با مقاله ای با عنوان اجلاس عدم تعهد – فرصتی برای تعهد، بر اهمیت استفاده بهینه از این فرصت تاکید کردند دو چیز باعث کشانده شدن ما به این ورطه انزوا شده است، خصومت برخی از کشورهای خارجی و همچنین برخی از رفتارها و سیاست های خصمانه خود ما.  به همان شکل که استحکام سیاسی وابسطه به استحکام اقتصادی است، روابط و همکاری های مناسب اقتصادی نیز بدون داشتن روابط سیاسی مناسب با جامعه بین المللی میسر نخواهد شد.  آقای علیزاده معتقدند ما مرتبا و مکررا در مجامع عمومی بر موضع برحق خود در تداوم تحقیق و توسعه هسته ای صحه گذاشته ایم و دیگر لازم نیست این فرصت را هم به تکرار مکررات اختصاص بدهیم.  باید از این فرصت طلایی استفاده کرد و فراتر از مسئله هسته ای روی توسعه روابطمان با دیگر کشورهای عضو جنبش عدم تعهد تمرکز کنیم.


آقای علیزاده پیشتر در این ماه با توجه به انتخابات ریاست جمهوری سال آینده مقاله ای با عنوان انتظارات از انتخابات آینده ریاست جمهوری به 5 خصلت لازم برای رییس جمهور آینده اشاره کردند:


1. اذعان به وجود مشکل و مسئولیت پذیری
2. لزوم توانمندی و استحکام اقتصادی لازمه امنیت ملی
 3.  حمایت از کسب و کار و تجارت
4. تنظیم یک برنامه اقتصادی توسط کارشناسان و مشاوران اقتصادی موجه
5. قاطعیت سیاسی 

آقای علیزاده در همین راستا در مورد اتاق بازرگانی و کار سیاسی نوشتند حتی اگر بهترین وضع برای اتاق بازرگانی دور ماندن و استقلال از گروه های سیاسی باشد این مسئله بدان معنی نیست که فعالان اقتصادی باید از کار سیاسی بپرهیزند.  اگر اتاق بازرگانی نمی تواند یا نمی خواهد کار سیاسی بکند ما باید یک سازمان یا تشکل جایگزینی داشته باشیم که بتواند فعالیت سیاسی بکند.


سرکار خانم دلاوری در این ماه با زیر نظر داشتن اثرات تحریم های نفتی اتحادیه اروپا مطلبی با عنوان به هزینه ما، به کام دیگران (بخوانید، روسیه و ونزوئلا) نوشتند و در آن با توجه به اینکه همچنان که صادرات نفت ما در حال کاهش است، صادرات نفت ونزوئلا 42 درصد و صادرات نفت روسیه نیز 36 درصد افزایش داشته است، متذکر شدند درآمد نفت بخش حیاتی بودجه هر دو کشور است و وابستگی آنها به درآمد نفت نیز مشابه وابستگی ما است.  ساده اندیشی است اگر باور کنیم روسیه و یا ونزوئلا به راحتی از چنین درآمدی به خاطر دوستی با جمهوری اسلامی ایران چشم بپوشند.  ایشان همچنین در مقاله ای دیگر به درس هایی از سوریه پرداختند و با مروری بر عواقب و اثرات سوء گزارشات مبتنی بر دخالت جمهوری اسلامی بر جامعه صاحبان کسب و کار و تاجران، به نکته مهمی اشاره کردند که به بازسازی سوریه مربوط می شود. ایشان نوشتند آمریکایی ها بعد از جنگ عراق فهمیدند که هر نقشه ای که برای سود رسانی به شرکتهای آمریکایی در بازسازی عراق داشته اند نقش برآب شده است.  فرانسه که مخالف جنگ آمریکا با عراق بود امروزه دو برابر آمریکا در عراق سرمایه گذاری کرده است. شایان ذکر است که هم اکنون بیشترین سرمایه گذاری خارجی در عراق متعلق به کره جنوبی است. چین نیز که در صحنه بین المللی رقیب اصلی آمریکا به حساب میاید، در حال حاضر صاحب سه قرارداد میلیارد دلاری بوده و به بازار رو به گسترش نفت عراق دسترسی دارد.  این سرمایه گذاری ها موجب نفوذ سیاسی چین در عراق گشته و بانی تأثیر گذاری چین در توسعه منطقه برای چند دهه آتی خواهد بود. مقامات ترکیه جهت گسترش حضورشان در سوریه، از هم اکنون چشم به بازسازی این کشور دوخته اند.  ای کاش مقامات کشورمان نیز طرحی مشابه میداشتند اما متأسفانه هیچ امیدی ندارم.  بهرحال، حتی در زمانی که بازسازی ها به مرحله اجرا برسند، اوضاع قابل پیشبینی نیست.


بحث بر سر اینکه چه چیزی هزینه معاملات را بالا برده است، تحریم یا سوءمدیریت؟  موضوع مقاله ای از آقای فرامرزی بود.  ایشان معتقدند تحریمها، هزینه های معاملاتی را بصورت قابل ملاحظه ای بالا برده اند، تا حدی که در بعضی از موارد باعث توقف کامل معاملات شده اند و بیشترین تاثیر شامل حال شرکتهایی شده است که معاملات و تجارت بین المللی داشتند. در عین حال سوء مدیریت اقتصادی دولت بیشترین تاثیر را بر افزایش هزینه معاملات داخلی داشته است. 


در این ماه آقای پورمجد علی رغم مشغولیات فراوان به چالشهای دو صنعت مهم کشور نگاهی داشتند.  آخرین تحولات صنعت نساجی و همچنین عربستان سعودی، رقیب صنعت سیمان کشور دو مقاله از مقاله های ایشان در این ماه بود. در مورد صنعت نساجی توجه آقای پورمجد به بیانیه مشترک انجمن صنایع نساجی ایران و اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران به مناسبت سال "تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی" معطوف بود ولی در پایان اشاره کردند برای تغییر و استحکام اقتصاد کشور عزیزمان بهتر است در نظر داشته باشیم که مشکلات هر صنعت مستقل از صنایع دیگر نیست.  همان اصلاحاتی که به منفعت و شکوفایی صنعت نساجی کشور کمک خواهد کرد، باعث نشو و نمای صنعت فولاد، سیمان و خودروسازی، کشاورزی و سایر صنایع خواهد شد. آقای پورمجد پس از برشمردن نکات اشتراک و افتراق صنعت سیمان در ایران و عربستان در خصوص احتمال قریب به وقوع حضور پررنگ تر عربستان در بازار سیمان منطقه هشدار دادند و نوشتند اگر امروز اقدام کنیم خواهیم توانست موقعیت برتر تولید خود را پیش از اینکه عربستان منطقه را از آن خود کند حفظ کنیم.   پرداختن به مشکل تورم و حل آن می تواند هم در کوتاه مدت و درازمدت به تولیدکنندگان سیمان کشور کمک کند.  دولت می تواند هزینه های ایجاد شده توسط هدفمندی یارانه ها را با پرداخت 1,4 تریلیون تومان وعده داده شده برای نوسازی صنعت سیمان و بالابردن بازدهی و مصرف بهینه انرژی توسط این صنعت را بپردازد.  تقریبا یک سوم کارخانجات سیمان در حال حاضر با ماشین آلات فرسوده و قدیمی کار می کنند که به مشکلات ایجاد شده حاصل از افزایش هزینه انرژی حامل می افزاید.  به همین شکل دولت باید در مورد تحریم ها کاری بکند چون تحریم ها باعث شده اند شرکت ها نتوانند روابط تجاری خود را در منطقه گسترش دهند و یا تقویت کنند که خود لازمه تنوع سازی اقتصادی است. 


در اینجا جا دارد از مجموعه چهار قسمتی درسهایی از میانمار که حاصل سفر دوست و همکار عزیزم حمید بود تشکر کنم او سالهای زیادی دست اندرکار مسائل حوزه آسیای جنوب شرقی، بخصوص تایلند بوده است و تیرماه گذشته او سفری به میانمار داشت که از علاقمندان دعوت می کنم حاصل این سیر و سیاحت را بخوانند.


آقای کرمانی در این ماه مطلبی با عنوان این نیز بگذرد نوشتند که تأملی بود بر واکنش یک سرمایه گذار عمده به نام لویس مور بیکن به وضعیت کنونی در اروپا، علی الخصوص مشارکت و درگیری سیاسی آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، در مسائل اقتصادی اروپا که به اعتقاد او امکان سرمایه گذاری موفقیت آمیز هنگامی که دولت قادر است در یک چشم بهم زدن ضوابط را عوض کند و نیز دخالتهای سیاسی مستمر باعث تغییر شرائط عمومی بازار میشوند، وجود ندارد.  آقای کرمانی معتقد است بحرانی که ما در آن قرار گرفته ایم بسی فراتر از بحرانی است که در حال نابود کردن و به زانو در آوردن اروپا میباشد و یکی از اعضای جدید دولت نسبت به گسترش ناامیدی و دلسردی در کشور هشدار داده، ولی با همه این احوال همگان نشسته، دست روی دست میگذارند و صبر پیشه کرده اند!


دیگر مقاله آقای کرمانی،  ابرتورم یعنی چه؟ نشانه های آن چیست؟، ادامه بررسی تشابهات اقتصادی ما با آرژانتین پیش از فروپاشی اقتصادی آن کشور است. این مقاله پربیننده ترین مقاله ماه بود که ضمن تشکر از ایشان از شما دعوت می کنم در این خبرنامه آن را مطالعه فرمایید. 
با تشکر بی پایان از نظرات سازنده و حمایت بی دریغ شما فعالان دلسوز اقتصادی کشور.

به یاد داشته باشید که وبسایت تاجران بر اساس توصیه های بسیاری از شما در فیسبوک نیز حضور پیدا کرده است

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: