به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

چند هفته ای از اظهارات مقام معظم رهبری و رهنمودهای ایشان در خصوص اقتصاد مقاومتی می گذرد.  توصیه های رهبری موجب خرسندی بود که از جمله آنها می توانیم به تاکید ایشان بر تقویت بخش خصوصی، کاهش وابستگی به نفت و تقویت شرکت های دانش بنیان اشاره کنیم. 

این رهنمودها کاملا با سیاست هایی که ما فعالان اقتصادی و دیگر دلسوزان آینده کشور از آن حمایت می کنیم و در مسیر تحقق آن تلاش می کنیم همخوانی دارد. (برای نمونه به بایگانی مقالات ما از جمله مقاله وابستگی به نفت مراجعه کنید)

متاسفانه، ایده اقتصاد مقاومتی هنوز با معنای اصلاحات اقتصادی مورد نظر و مطلوب همخوانی پیدا نکرده بلکه بیشتر به سمت نکته دیگری که مقام معظم رهبری در دیگر بیانات خود اشاره کردند که همان  مدیریت مصرف، کاهش واردات و سهمیه بندی بود سوق پیدا کرده است. 

بجای استقبال از رهنمودهای مقام رهبری در مسیر اعمال اصلاحات اقتصادی ضروری که البته آسان نیست، برخی افراد اظهارات ایشان را به معنای لباس جنگ پوشیدن تعبیر کرده اند.  آنهایی که سعی دارند بر طبل جنگ علیه غرب بکوبند از این فرصت استفاده یا بهتر بگوییم سوءاستفاده کرده اند تا شعارهای بحران ساز خود را سر دهند و از اقتصاد دوران دفاع مقدس بگویند.  برخی دیگر نیز طبق معمول وانمود کرده و می کنند که همه چیز به حمد الله خوب است و مشکلی نیست! 

حجت‌الاسلام و المسلمين مرتضی آقاتهرانی دبيركل جبهه پايداری انقلاب اسلامی درحالی که اذعان داشت اگر در زمينه اقتصادی مشكلی ايجاد شود، خدای ناكرده اصل نظام به مخاطره می‌افتد، ولی تنها توصیه او این بود که اگر يك هفته مرغ نخوريم زمين به آسمان نمی‌رود. 

عدم توانایی محمود بهمنی، ریاست محترم بانک مرکزی، در کنترل ساده ترین امور یعنی کنترل نرخ ارز احتمالا نتیجه اوقات فراوانی است که ایشان در سمت فرمانده لشگر خود در قرارگاه جنگ های نامنظم اقتصادی صرف می کنند.

ابوالفضل طاهرخانی، معاون سیاسی امنیتی استانداری قزوین، معتقد است وقتی ما بر هوس "مصرف بیش از اندازه" فائق آییم دیگر دولت در مدیریت اوضاع هیچ مشکلی نخواهد داشت. 

آيت الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان نیز متذکر شد اسراف مطلقاً حرام است به خصوص در شرايط فعلی، در عروسی ها ريخت و پاش می شود، بايد به اين مسائل توجه شود... چه كسی گفته بايد 3 نوع ميوه، 3 نوع شيرينی و 3 نوع شربت در سفره های ما وجود داشته باشد؟!

علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی نیز به نظر می رسد بعد از سال ها سیاست های ناکارآمد اقتصادی فکر می کند برنامه دولت برای اقتصاد مقاومتی اکسیری است که به شکلی معجزه آسا وضعیت اقتصاد را بهبود خواهد بخشید

حتی همکاران محترم اتاق چون اسدالله عسگراولادی و یحیی آل اسحاق که باید بهتر از دیگران بدانند و می دانند که نباید به آنانی که به بهانه امنیت کشور مایل به بستن درهای اقتصاد و افزایش کنترل اقتصادی دولت هستند بال و پر بدهند در اظهارات خود بر ضرورت ذخیره سازی تاکید کرده اند. 

چنین تعابیری از مفهوم اقتصاد مقاومتی با کاهش واردات و انفصال ایران از بازارهای بین المللی بیش از پیش به انزوای حاصل از تحریم ها خواهد انجامید.  سهمیه بندی، ذخیره سازی و کنترل بیشتر و نظارت بر قیمت ها اثرات مستقیم نوع نگرشی است که ایران تحت حمله است و نباید به دنبال احیا و رونق اقتصادی باشد بلکه باید فقط راهی برای بقا پیدا کند! این دیدگاه و برداشت از مفهوم اقتصاد مقاومتی راهی برای امکان تغییر برای برون رفت از وضعیت جاری ارائه نمی کند و تنها به ادامه این وضعیت خواهد انجامید.  چرا برخی سعی دارند ما را به ورطه جنگی دیگر بیاندازند؟!

مقام معظم رهبری به وضوح اشاره کردند که سهمیه بندی، ذخیره سازی و انزوا با دیدگاه ایشان و اقتصاد مقاومتی همخوانی ندارد.  در اوائل مردادماه و در دیدار جمعی از پژوهشگران و مسئولان شركت‌های دانش‌بنیان بر ایجاد و حمایت شرکت های دانش بنیان بر مشکل نقدینگی و کوتاهی دولت در اجرای قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان است که دو سه سال پیش به تصویب مجلس رسید به عنوان چالش های پیش رو تاکید کردند.  رهبر انقلاب باز هم چند هفته ای بعد از آن در دیدار با دانشجویان تاکید کردند که اقتصاد مقاومتى فقط جنبه‌ى نفى نيست؛ اينجور نيست كه اقتصاد مقاومتى معنايش حصار كشيدن دور خود و فقط انجام يك كارهاى تدافعى باشد؛ نه، اقتصاد مقاومتى يعنى آن اقتصادى كه به يك ملت امكان ميدهد و اجازه ميدهد كه حتّى در شرائط فشار هم رشد و شكوفائى خودشان را داشته باشند.

خوشبختانه هستند بسیاری که اقتصاد مقاومتی را صلایی برای اعمال اصلاحات اقتصادی می دانند که در مسیر استحکام موضع و افزایش توانایی ما برای رقابت پذیری بین المللی است.  این کوشندگان اقتصادی اجازه نداده اند که صحبت های سهمیه بندی و ذخیره سازی باعث از بین رفتن تمرکز آنها بر مداخله دولت و ناکارآمدی ها و سوءمدیریت دولت شود که فعالان اقتصادی این دو عامل را از اصلی ترین مشکلات اقتصادی کشور دانسته اند. 

برای نمونه، دانشجوی دکترای اقتصاد، مرتضی کاظمی معتقد است که نظارت بر مقدار سود و درآمد تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان به بهانه کنترل قیمت‌ها و حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان، از مسوولیت‌های سیاست‌گذاران و سیاست‌مداران نیست. سیاست‌گذاران موظفند شرایطی مهیا کنند که از طریق بهبود فضای کسب‌و‌کار، افزایش بهره‌وری و فراهم کردن پیش‌نیازهای «رقابت» با سپردن قیمت‌ها به مکانیزم بازار، حداکثر رفاه را هم برای عرضه‌کنندگان و هم برای مصرف‌کنندگان ایجاد کنند. لازم است برای رسیدن به چنین هدفی به جای تمرکز بر «بگیر و ببند» و نظارت‌های خارج از قاعده، به استفاده از ابزارها و سیستم‌های اقتصادی مربوطه تمرکز کرد.

مهندس اسحاق جهانگیری وزیر اسبق صنایع و معادن معتقد است ما با تمرکز بر  تحریم ها به پیشرفتی دست نخواهیم یافت. این مشکلات نتیجه مجموعه سیاستهای ناکارآمدی است که در این سالها اتخاذ شد و افرادی که فکر کردند راه حل های مسائل اقتصادی بسیار ساده است و تصمیمات غیرعلمی و شتابزده گرفتند که نتیجه آن تصمیمات امروز در زندگی مردم آشکار شده و اینچنین خود را نشان می دهد.

محمدرضا باهنر، نایب رییس مجلس شورای اسلامی به همین شکل اعلام کرد بی تدبیری، بی کفابتی و بعضا عدم صلاحیت مسئولین را عامل این مشکلات اقتصادی بدانیم؛ اما برخی القائات مبنی براینکه عده ای در داخل می خواهند عمدا اقتصاد کشور را زمین بزنند و یا اینکه تحریم ها فلج کننده است؛ این یک توهم است.

به نظر می رسد "اقتصاد مقاومتی" هم بدون تاثیری ملموس بر اقتصاد به سرنوشتی چون شعارهای پیشین خود مبتلا شود.  اگر چنین شود حداقل امیدواریم که حرف های اقتصاد جنگ و درگیری در حد همان حرف باقی بمانند.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: