به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

همایش "اجرای برجام؛ فصل نو در اقتصاد ایران" با حضور 1200 فعال اقتصادی کشور در محل سالن اجلاس سران برگزار شد. رئیس جمهوری در سخنان خود گفت: تحریم رفت؛ راه طولانی تا توسعه و ساختن ایران را باید با هم طی کنیم و بخش خصوصی رقابتی و غیررانتی، در این عرصه مسئولیت سنگینی دارد. وی افزود: امروز مساله اصلی ما رفع کامل رکود ، رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال است. به گفته دکتر روحانی،  برجام آغاز حرکت شتابان اقتصادی در کشور است.

دکتر روحانی با بیان اینکه امروز در آغاز مسیری دشوار قرار داریم، گفت: اقتصاد ایران همانند جوان و انسان بی‌گناهی است که 12 سال در زندان، با غل و زنجیر نابحق و نابجا نگه داشته شده است.

رییس جمهوری با اشاره به اینکه با تلاش‌هایی که تا امروز به انجام رسیده، زنجیرها گسسته و درهای این زندان گشوده شده است، اظهار داشت: اقتصاد ایران به زودی می‌تواند به صحنه رقابت بیاید و به عنوان یک اقتصاد نوظهور در دنیای امروز در جمع باشگاه ها و لیگ اقتصادهای نوظهور حضور یابد. رییس جمهوری ادامه داد: دولت به تنهایی نمی تواند در این مسیر حرکت کند بلکه برای رسیدن به توسعه باید همه آحاد ملت به صحنه بیایند.

دکتر روحانی یکی از برنامه‌های دولت در برنامه 5 ساله را در راستای حل مسأله بدهکاری و طلبکاری دولت با بخش خصوصی و پیمانکارها و بانکها برشمرد و خاطرنشان کرد: این معضل باید از پیش پا برداشته شود و پیش بینی‌ها واقدامات لازم برای این کار در بودجه سال 95 لحاظ شده است. دکتر روحانی گفت: امروز درشرایطی هستیم که امکانات داخلی برای ایجاد تقاضای کافی، حرکت سریع اقتصادی و رونق اقتصادی در سال جاری و سال های نزدیک پیش روی ما با امکانات داخلی وجود ندارد و نمی‌توانیم حرکت را به وجود بیاوریم. وی اضافه کرد: اگر می‌خواهیم برای جوان بیکار اشتغال ایجاد کنیم به یک رشد اقتصادی 8 درصدی نیاز داریم و اگر بخواهیم رشد 8 درصدی داشته باشیم و تمام امکانات داخلی به میدان بیایند به سالانه حدود 50 میلیارد دلار جذب سرمایه خارجی نیاز داریم و کارآفرینان و بخش خصوصی کشور باید سرمایه خارجی را جذب کند و دولت هم باید به سهم خود، سرمایه و تکنولوژی بیاورد.

رییس جمهوری با بیان اینکه اقتصاد همواره به بخش سیاست خارجی یارانه داده است، گفت: این دولت می خواهد کاری کند که سیاست خارجی به اقتصاد یارانه بدهد و امروز آن روزی است که تحقق پیدا کرده است. امروز شرایط را برای حمل و نقل و بیمه آماده کرده ایم و شرایط با دیروز متفاوت است. بانک‌های ما امروز می‌توانند فعال شوند و همه باید تلاش کنیم تا صادرات غیر نفتی کشور حداقل 15 درصد در سال‌های پیش رو افزایش یابد و اگر بتوان، صادرات غیرنفتی را افزایش داد، تقاضا به معنای حقیقی تحقق می یابد. رییس جمهوری خاطرنشان کرد: باید تمام پروژه‌های عمرانی ناتمام ، به قیمت مناسب به بخش خصوصی واگذار شوند. دکتر روحانی برجام را آغاز حرکت اقتصادی در کشور دانست و تصریح کرد: امروز روزی است که وظیفه سنگین کارآفرینان برای احیاء کشور و اشتغالزایی برای جوانان آغاز شده است و دولت در این مسیر حامی و در خدمت کارآفرینان خواهد بود.

در رویدادی دیگر، رئیس جمهوری در نشستی با خبرنگاران داخلی و خارجی نیز بر لزوم فعالیت بخش خصوصی تأکید کرد. وی گفت: در مسیر تأمین نیازهایمان به سرمایه و تکنولوژی، شرایط کشور برای استقبال از کارآفرینان آماده است. برای رشد اقتصادی نیازمند فعال شدن بخش خصوصی و مشارکت آن در سرمایه گذاری هستیم. دکتر روحانی اضافه کرد: این دولت نیست که فقط سرمایه خارجی را جذب می‌کند بخش خصوصی هم می‌تواند سرمایه خارجی را جذب کند. این دولت از ابتدا پای بخش خصوصی رقابتی و غیر رانتی، فرش قرمز پهن کرده و امروز هم این فرش قرمز را می گستراند. دکتر روحانی خاطرنشان کرد: دولت، بخش خصوصی و بخش سیاسی همه باید دست به دست هم دهیم تا این جاذبه‌ها را برای جذب سرمایه بیشتر کنیم و این به نفع کشور، اشتغال جوانان و رشد اقتصادی کشور خواهد بود.

رییس جمهوری در پاسخ به سوالی درباره تاثیرگذاری و نقش بخش خصوصی کشور در اقتصاد در دوره پساتحریم ، گفت: دولت یازدهم درصدد است تا بخش خصوصی در اقتصاد کشور نقش بیشتری داشته باشد و همچنین حمایت‌های بیشتری در زمینه قوانین و مقررات از بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری انجام دهد. دکتر روحانی با اشاره به اینکه در بودجه سال 1395، تکمیل بخش هایی از طرح های عمرانی کشور به بخش خصوصی واگذار شده است، گفت: همچنین به سرمایه‌گذاران خارجی تاکید شده است که با بخش خصوصی داخلی ایران برای سرمایه‌گذاری مشارکت کنند. رییس جمهوری تاکید کرد: دولت تدبیر و امید به خوبی می داند که برای رشد اقتصادی، راهی جز فعال‌تر شدن بخش غیردولتی و بویژه بخش خصوصی وجود ندارد و باید مشکلات و موانع پیش رو در این زمینه حل و فصل شود. دکتر روحانی با بیان اینکه در حال حاضر بهبود محیط کسب و کار نشانگر فراهم شدن شرایط لازم برای بخش خصوصی است، اظهارداشت: امیدواریم در دوران پسابرجام زمینه برای تحرک بخش خصوصی بیشتر شود.

رئیس جمهوری در مجلس شورای اسلامی نیز ضمن تقدیم لایحه بودجه سال 1395 و برنامه ششم توسعه به مجلس در خصوص بخش خصوصی گفت: دولت همچنین با لحاظ کردن منابعی برای اجرای طرح‌های مشترک با بخش خصوصی تلاش دارد تا ضمن افزایش کارایی در اجرا و بهره‌برداری از طرح‌های عمرانی، منابع بودجه عمرانی را به اهرمی برای جذب هر چه بیشتر منابع بخش خصوصی در پروژه‌ها ، تبدیل کند. هم اکنون برآورد می شود که برای تکمیل طرح های عمرانی نیمه تمام در کشور، بیش از 400 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است. رییس جمهوری واگذاری طرح‌های عمرانی به بخش خصوصی و مشارکت با بخش خصوصی در اجرای این طرح‌ها را یکی از راهبردهای اصلی دولت در سال‌های آینده برشمرد و گفت: متأسفانه وجود درآمدهای هنگفت نفتی در سال‌های گذشته سبب شده بود تا در این همکاری‌ اصل کارایی چندان مورد توجه نباشد و سرمایه‌گذاری‌ها بدون بازده یا با بازده کم گسترش یابد و به همین دلیل کشور از کمترین نرخ رشد بهره‌وری سرمایه برخوردار گردد به گونه‌ای که متأسفانه بهره‌وری سرمایه در دهه اخیر حتی رشد منفی داشته است. دکتر روحانی، جلب مشارکت بخش خصوصی در اقتصاد را با هدف افزایش کارایی در اجرا و بهره‌برداری از طرح‌های عمرانی ضروری برشمرد و افزود: دولت در این ارتباط ، به عنوان یک سیاست تکمیلی با در دستور کار قرار دادن روش خرید خدمت در برنامه ششم، تا حد امکان به جای ارایه مستقیم خدمات، آنها را از بخش خصوصی خواهد خرید. رییس جمهوری افزایش سرمایه‌گذاری را از دیگر نکات مورد توجه دولت خواند و گفت: ایجاد رشد اقتصادی پایدار و شتابان علاوه بر تقویت تقاضا، نیازمند سرمایه‌گذاری هنگفت و مستمر است و همانگونه که گفته شد، کاهش شدید درآمدهای نفتی شرایط سختی را از این جهت برای کشور ایجاد کرده است.

نظر شما چیست؟ آیا این میزان توجه و نیاز به مشارکت بخش خصوصی کافی است؟ آیا بخش خصوصی آماده است تا با تمام ظرفیت خود وارد اقتصاد پساتحریم شود؟ آیا زمینه این مشارکت فراهم است؟ موانع چیست؟

بسته پساتحریم بخش خصوصی هنوز باز است

فاز صفر اقتصاد ایران در دوره پساتحریم

دوران پساتحریم را چه کسی مدیریت کند؟ دولت؟ بخش خصوصی؟

روش مشارکت دولت و بخش خصوصی

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: