به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

وبسایت تاجران در ماه گذشته و در جهت بسط گفتمان اقتصادی مقالات متعددی منتشر کرد و در این مسیر از مشارکت همکاران، فعالان و کارشناسان اقتصادی و بسیاری از بازدیدکنندگان بهره برد. این مهم بدون همفکری و همیاری شما خوانندگان تاجران و ارائه نظرات مفید و سازنده میسر نمی شد. همچنین از شما بابت به اشتراک گذاشتن مطالب سایت در سایت های خود و در شبکه های مجازی اجتماعی سپاسگزاریم. از این ماه وبسایت تاجران در پاسخ به تقاضای بسیاری از شما همکاران محترم در فیسبوک نیز حضور پیدا کرد. امیدواریم این کار فرصت مضاعفی برای تبادل افکار و دانش و تجربه فراهم کند. به ما بپیوندید. 


آغاز ماه مصادف بود با توجه رسانه ها و محافل سیاسی و اقتصادی به مذاکرات هسته ای. در این خصوص آقای کرمانی مقاله ای نوشتند که در آن به قدم بعدی در مذاکرات هسته ای و سه سرنوشت ممکن پرداختند. این مقاله که پربیننده ترین مقاله ماه بود در این خبرنامه درج می گردد تا در صورتیکه موفق به مطالعه آن نشده اید و یا مایل بودید آن را برای همکاران خود ارسال کنید دسترسی به آن میسر باشد.

آقای کرمانی نوشتند که احتمال سوم و احتمالا ممکن ترین احتمال این است که شکست این دوره از مذاکرات هم مانند دوره های قبل باشد. در این صورت، تحریم ها ادامه خواهند یافت و یا تشدید خواهند شد. وضعیت ما به وضعیتی که آرژانتین داشت نزدیک خواهد شد و فروپاشی اقتصادی شبیه به آرژانتین را شاهد خواهیم بود. درآمد نفتی سقوط خواهد کرد و کسر بودجه افزایش خواهد داشت. وابستگی ما به تهاتر و معاملات پایاپا تشدید خواهد شد که ارزشی برای ما در بر نخواهد داشت یا حداقل زیر سوال است.


پیش بینی آقای کرمانی و کارشناسان وبسایت تاجران قابل توجه است. آقای کرمانی همانطور که پیشتر در مورد احتمال دچار شدن به سرنوشت آرژانتین در دهه گذشته یعنی فروپاشی اقتصادی هشدار داده بود این ماه از اظهارات احمد توکلی، رییس مرکز پژوهش های مجلس هشتم در خصوص دلاری شدن اقتصاد کشور استقبال کرد و نوشت ما باید یک به یک به مشکلات و مسائل اقتصادی بپردازیم تا تقاضا برای دلار را کاهش دهیم. اولین قدم جدا کردن سیاست از تصمیمگیری های اقتصادی است. مدیریت پول نباید به دست سیاستمداران باشد خصوصا که یکسال بیشتر به انتخابات ریاست جمهوری باقی نمانده است. ما همچنین باید تاثیر سیاست خارجی بر اقتصاد را با حل بحران هسته ای برطرف کنیم. ایشان در این ماه دو مقاله دیگر در مورد آینده اقتصادی کشورهای بریکس و همچنین معافیت از تحریم ارائه کرد. به اعتقاد ایشان با توجه به بازارهای ضعیف کشورهای بریکس و کاهش ارزش پول آنها نباید در این شرایط حساس در مقابله با تحریم ها زیاد روی کشورهای بریکس یعنی برزیل، روسیه، چین، هند و آفریقای جنوبی حساب کنیم. مسئله معافیت از تحریم ها نیز نیاز به توضیح داشت که در این مورد آقای کرمانی در واکنش به برداشت های سیاسی برخی از مسئولان از این نکته تصریح کردند که این معافیت ها تنها به کشورهایی داده شده که تا کنون کاهش "قابل ملاحظه ای" در حجم واردات نفتی خود اعمال کرده اند.


سرکارخانم دلاوری که از ماه گذشه به جمع ما پیوستند ماهی پرتلاش و فعالیت داشتند. نان و سیاست در اوائل این ماه با توجه به گرانی روزافزون قیمت های مواد غذایی بهانه ای بود تا خانم دلاوری به نکات اساسی تر اشاره کنند از جمله ایشان نوشتند بسیاری از عواملی که باعث افزایش قیمت نان شده اند عواملی هستند که تاثیر منفی روی کسب و کار ما نیز گذاشته اند از جمله، مداخله دولت در بازار، سوءمدیریت در سیاست های تجاری، افزایش نقدینگی که بطور کلی باعث تورم می شود و هدفمندی یارانه ها... به اعتقاد خانم دلاوری ما باید در مسیر اطلاع رسانی به مردم و اصلاح سیاست های نادرست اقتصادی دولت گام هایی جدی تر برداریم. با اعمال تحریم های نفتی اتحادیه اروپا خانم دلاوری به ماهی 3 میلیارد دلار ضرر صادرات نفت ایران اشاره کرد. در حالیکه عراق هم جایگاه ایران را در این زمینه تصاحب کرده ایشان نوشتند سازمان جهانی انرژی تخمین زده که ظرفیت تولید نفت خام ایران در طی دو سال 25 درصد کاهش داشته و از 4 میلیون بشکه در روز در سال 1389 اکنون به 3,5 بشکه در روز رسیده است ... صادرات نفت ما 600 هزار بشکه در روز افت کرده است و با شروع تحریم های اتحادیه اروپا که در این چند روز شاهد اجرایی شدن آن هستیم صادرات نفت ما 400 هزار بشکه دیگر کاهش پیدا خواهد کرد. ضرری معادل 1 میلیون بشکه در روز برای صادرات که به منزله 40 درصد کاهش صادرات در مقایسه با سال گذشته است.


خانم دلاوری همچنین در واکنش به اظهارات سردار یدالله جوانی مشاور نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران در خصوص ابراز خرسندی از خروج شرکت های خارجی و نقش اقتصادی سپاه در پروژه های سنگین و ملی توضیح داد لزوما رفتن شرکت های خارجی به نفع ما نیست و گفت مسئله این نیست که ما بین غافل نشستن و اجازه دادن به شرکت های خارجی برای انجام کارها وتوسعه و گسترش توانایی ها و قابلیتها یکی را انتخاب کنیم. انتخاب در واقع بین صرف پول و سرمایه برای تحقیق و توسعه فناوری های موجود است با صرف همان پول و سرمایه در فناوری های جدید که می توانند ما را فراتر از آنچه از شرکت های خارجی آموخته ایم ببرند.


آقای علیزاده در این ماه همزمان با اعلام اعضای کمیسیون 23 نفری اقتصادی مجلس ما را بیشتر با سوابق و فعالیت های آنها آشنا کردند. همانگونه که اخیرا نیز آقای نهاوندیان اشاره کردند همکاری اتاق و مجلس لازمه شرایط ویژه اقتصادی فعلی است. آقای علیزاده نیز بر این باور است که در مجموع به نظر می رسد بسیاری از اعضای این کمیسیون تجارب و تخصص های اقتصادی خوبی را با خود به کمیسیون اقتصادی مجلس نهم آورده باشند. این امر می تواند آغاز مطلوبی باشد. حال بر این اعضا است که تجارب و تخصص خود را در خدمت پی یشرفت اقتصادی واقعی قرار دهند. این مسئولیت و کار بزرگی است اما برای آینده کشورمان حیاتی است.


آقای پورمجد در ماه گذشته مقاله ای ارائه کرد با عنوان چه بر سر اینترنت خواهد آمد؟ در این مقاله آقای پورمجد توصیه کرد که تلاش های دولت برای محافظت از کشور در مقابل حملات سایبری لازم است ولی این کار نباید به محدود کردن توان شرکت ها در انجام امور تجاری خود منجر شود. آینده شرکت های ایرانی وابسته به یک شبکه فناوری اطلاعات و ارتباطات قوی و قابل اطمینان است.


خانم زهرایی با نگاهی تیزبین به مطبوعات و رسانه ها دو مقاله ارائه کردند. در انکار بحران اقتصادی توسط دولت، خانم زهرایی می نویسد مرور و بررسی نظرها در مورد نحوه مدیریت اقتصادی دولت و انتقادات مستقیم به آن نشان دهنده یک وجه مشترک در میان نگرانی های مردم است. صنایع مختلف با چالش های متفاوت مواجه اند و آنچه برای مجلس مهم است با چیزی که برای بخش خصوصی اهمیت دارد تفاوت دارد اما در میان همه این انتقادات متفاوت یک چیز مشترک است و آن اشتباه دولت در عدم اذعان به شدت و وسعت مشکلات اقتصادی است.


در مرور مطبوعات خانم زهرایی متوجه گزارشات نادرستی در برخی از رسانه ها در خصوص اظهارات آقای نهاوندیان شد. در ابهام زدایی از اظهارات محمد نهاوندیان، خانم زهرایی توضیح داد برخی گزارشات مدعی شده اند که نمایندگان اتاق بازرگانی بین المللی تایید کرده اند که در صورتیکه ایران از آمریکا و اتحادیه اروپا به خاطر تحریم ها شکایت کند، دادگاه لاهه به نفع ایران رای خواهد داد. اما دوستان و همکاران عزیز می دانند که اتاق بازرگانی بین المللی ICC اجلاس سالانه ای تشکیل نداده و همچنین بیانیه ای صادر نکرده است. وی افزود در نشست منطقه ای اتاق بازرگانی بین المللی که چند هفته پیش در گرجستان برگزار شد مطلبی در خلاصه مذاکرات آمده مبنی بر اینکه تحریم های اعمال شده علیه ایران بر کشورهای منطقه تاثیر منفی داشته چون باعث اختلال در شبکه های مالی و حمل و نقل شده است. برداشت از این مطلب بعنوان حمایت اعضای ICC از ما و یا تعبیر آن به محکوم کردن تحریم ها برداشتی غیر واقعبینانه است. این مطلب تنها اظهار واقعیت موجود در مورد تاثیر تحریم ها بر منطقه است.


آقای فرامرزی در این ماه کار بر روی مجموعه پر مخاطب شش سال بعد را به پایان برد. قسمت نهم و دهم که دو قسمت پایانی در مرور موارد دهگانه نامه سرگشاده 50 اقتصاددان به ریاست جمهور در 1385 بود به سیاست منطقه ای و سیاست خارجی اختصاص داشت. شش سال پس از انتشار این نامه هنوز به نظر می رسد همانند بسیاری از مسائل اقتصادی که با آنها روبرو هستیم، پیشرفت در زمینه توسعه متوازن منطقه ای مستلزم بالا بردن میزان شفافیت و پاسخگویی است. اطلاعات مرکز آمار ایران نباید مربوط به دو سال پیش باشد و ما نیاز داریم که اطلاعات مربوطه بصورت ماهانه در دسترس باشد.


تعامل با جامعه جهانی در این مرور شش ساله آقای فرامرزی بر این نکته تاکید داشت که دو جنبه از سیاست خارجی ما به ضرر روابط ما با جامعه جهانی و در نتیجه محدود ساختن امکان توسعه اقتصادی است: تحریم ها نخستین و واضح ترین جنبه هستند و دومین تاثیر عمده سیاست خارجی ما بر اقتصاد کشور، خصومت روز افزون رویکرد ما با دول همجوار و افزایش عدم اعتماد متقابل میان ما و آنها است.


با مطالعه مقالات آقای فرامرزی در همفکری با کارشناسان وبسایت تاجران و برخی از شما همکاران عزیز به این نتیجه رسیدم که دو مشکل اساسی که با آن مواجه هستیم مشکلاتی هستند که در مقایسه با دیگر مشکلات قابل حل تر هستند و حل این دو مشکل به سرعت و صرف حداقل هزینه ممکن است.
تحریم و تورم، دو مشکل قابل حل را در همین خبرنامه بخوانید.

با امتنان فراوان – این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: