به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

پاییز دو سال پیش محمدرضا صادق، مشاور رسانه ای رئیس جمهور در گفتگو با روزنامه ایران مهمترین رکن را در دولت تدبیر و امید، صداقت وشفافیت دانست و گفت: معتقد است صداقت و شفافیت با انعکاس صحیح اعمال دولت و همچنین همه جریان های سیاسی کشور به شکوفایی خواهد رسید.

رئیس کل بانک مرکزی در سمینار سراسری اخیر مدیران و مسئولین بانک تجارت، بر افزایش انضباط و شفافیت مالی بانکهای ایرانی مطابق با استانداردهای بین المللی و بهبود ساختارهای کنترلی در بانک ها تاکید کرد. ولی الله سیف در ادامه با اشاره به اینکه شفافیت صورت های مالی یکی از مهمترین موضوعات مورد توجه بانک های خارجی و نهادهای مالی بین المللی است یادآور شد : بسیار مهم است که بانک های ایرانی نیز آخرین صورت های مالی تائید شده را از طریق وب سایت خود در معرض مشاهده بازدیدکنندگان قرار دهند و خود را در به روز رسانی و انتشار اطلاعات مالی متعهد بدانند.

محمد شرفشاهی، رئیس شورای امر به معروف و نهی از منکر وزارت امور اقتصادی و دارایی، نخستین اقدام وزارت اقتصاد در شروع به کار دولت یازدهم یعنی تدوین هفت اولویت راهبردی را اقدامی در راستای پیروی از آموزه های دینی مبنی بر نگاه علمی به مسئولیت خواند و گفت: یکی از مهم ترین اولویت های راهبردی وزارت اقتصاد، "افزایش شفافیت، سلامت و انضباط مالی و اداری" است که به طور آشکار، برگرفته از آموزه های دینی و در راستای اقدام عملی در حوزه امر به معروف و نهی از منکر است.

ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی، ضوابط نحوه ایجاد و تکمیل سامانه های الکترونیکی در شبکه بانکی و نحوه همکاری مراجع ذیربط را برای ارتقاء شفافیت اطلاعات بانکی تصویب کرد. این مصوبه به استناد مواد 27 و 32 قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مبارزه با فساد ور در اجرای ماده 19 سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغی رهبر معظم انقلاب مبنی بر شفاف سازی اقتصاد، مصوب شد.

با این وجود تازه ترین گزارش بانک مرکزی، در گزارش اخیر خود رقم رشد اقتصادی را اعلام نکرد. آیا دولت تنها آمار مثبت و امیدوار کننده را منتشر می کند؟ آیا بانک مرکزی مستقل است؟ آیا فعالان اقتصادی نباید از واقعیت موجود اقتصاد خبر داشته باشند؟ آیا اقتصاد در رکود مزمن است؟  آیا با وجود کنترل تورم دچار رکودتورمی هستیم؟ 

امیرعباس تقی پور، مدیر مسؤل ماهنامه مدیریت ارتباطات در وبلاگ نخبگان خبرآنلاین درباره اهمیت قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات می نویسد: مبارزه با فساد یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های حکومت‌داری است. نزد افکار عمومی نیز اعتبار و محبوبیت دولت‌ها بسته به میزان افزایش یا کاهش فساد در درون شبکه دولت، بالا و پایین می‌شود. در کشور ما که ارکان حکومت با رأی مستقیم یا غیرمستقیم مردم انتخاب می‌شوند، شعار مبارزه با فساد به هنگام تبلیغات انتخاباتی، بازار پررونقی دارد و از آنجایی که در ردیف مهم‌ترین مطالبات مردم است، در بسیاری از مواقع رأی‌آور هم می‌شود. از اینها که بگذریم، نفس استقرار جمهوری اسلامی ایران و ایدئولوژی مترتب بر آن را باید در کلید واژه مبارزه با فساد جست‌وجو کرد. دلایل متعددی می‌توان بر شمرد که زمینه‌ساز ایجاد فساد در کشور، به‌ویژه در حوزه اداری هستند اما به نظر می‌رسد نامحرم دانستن مردم و عدم امکان دسترسی آنها به اطلاعات، قوانین و مقرارت یکی از عوامل مهم است.

آیا دولت به خاطر ترس از انباشت انتظارات پساتحریمی سعی در محدود کردن اطلاعات اقتصادی دارد؟ اگر چنین باشد باید گفت دولت سخت در اشتباه است. نامحرم دانستن مردم و به خصوص فعالان اقتصادی تبعات سنگینی برای جامعه و اقتصاد در بر دارد.  باید همانگونه که در موضوع مناقشه هسته ای مردم را محرم دانستند و تحولات را چه حوب و چه بد با سطوح مختلف جامعه در میان گذاشتند امروز هم مردم را در غم و شادی اقتصاد شریک بدانند تا با واقعبینی و تکیه بر خرد جمعی بتوانیم از رکود کنونی خارج شویم و ثمر برجام را در دوران پساتحریم بچینیم.

فراخوان مسعود نیلی، مشاور اقتصادی رئیس جمهور به گفتمان ملی پساتحریم بدون دسترسی به آمار دقیق و صحیح بی حاصل خواهد بود. به علاوه فعالان اقتصادی برای برنامه ریزی های خود نیاز به درک واقعیت های اقتصادی موجود دارند. نمی توان به بهانه مدیریت انتظارات پساتحریمی مردم را از دانستن واقعیت ها محروم کرد.

اخیرا، علیرضا معزی، دبیر شورای عالی اطلاع رسانی دولت با بیان این که مطبوعات باید انتظارات مردم در دوران پساتحریم را مدیریت کنند، گفت: دست دولت برای پاسخ دادن به انتقادها بسته است چرا که خود را به موظف به ایجاد آرامش می داند. وی گفت: از همه رسانه ها انتظار داریم تا به مدیریت انتظارات مردم در دوران پساتحریم بپردازند زیرا اگر ما به عنوان دولت بخواهیم به این امر اقدام کنیم به نوعی شانه خالی کردن از مسئولیت هایمان خواهد بود اما رسانه ها می توانند در این زمینه گامهای موثر بردارند.

کارشناسان تاجران مجددا تأکید می کنند که لازمه گفتمان ملی پساتحریم دسترسی به اطلاعات و آمارهای دقیق و صحیح است. مدیریت انتظارات مردم در پساتحریم نباید اینگونه تعبیر شود که اخبار بد اقتصادی را به مردم نگوییم. 

منافع ملی منافع عموم مردم است. ما در خوب و بد حوادث شریکیم و تنها با اتفاق و اتحاد می توانیم دشواری های پیش رو را از میان برداریم.

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: