به اشتراک بگذارید
اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

به گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، شورای حکام آژانس ارزیابی نهایی دبیر کل آژانس، آمانو در خصوص مسائل باقیمانده گذشته و حال برنامه اتمی ایران را به پایان برد و قطعنامه ای را به تصویب رساند.

آمانو در سخنان خود یافته های اصلی گزارش خود را به اختصار بیان کرد. وی گفت: ارزیابی آژانس نشان می دهد که مجموعه فعالیت هایی هماهنگ در ارتباط با ساخت یک بمب اتمی پیش از پایان سال 2003 در ایران صورت گرفته و برخی اقدامات هم در همین زمینه پس از سال 2003 صورت گرفته است.  ارزیابی آژانس نشان می دهد که این فعالیت ها از مرز تحقیقات علمی فراتر نرفته است.  آژانس همچنین شواهد معتبری نیافته که نشان بدهد ایران پس از سال 2009 فعالیت هایی در ارتباط با ساخت بمب اتمی داشته است. آژانس همچنین شواهدی مبنی بر انحراف برنامه هسته ای ایران به سمت ابعاد احتمالی نظامی نیافته است.

هر چند جامعه برای رفع تحریم ها و آغاز دوران پساتحریم روزشماری می کند اما نباید فراموش کرد که این مقطع تاریخی بدون تلاش های کارشناسانه دستگاه دیپلماسی در مسیر حل مناقشه اتمی ممکن نبود.

اجرایی شدن برجام قدم بعدی است.  آمانو در ادامه گفت هنوز کارهای زیادی باید انجام شود و افزود طرفین باید کاملا به تعهداتشان در چارچوب سند برجام عمل کنند. به اعتقاد آمانو برای اجرایی شدن برجام همانقدر تلاش لازم است که برای دستیابی به توافق صورت گرفت. 

در نشست فوق العاده روز سه شنبه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی که در وین اتریش برگزار شد، پیش‌نویس قطعنامه کشورهای 1+5 درباره بستن پرونده موسوم به ابعاد نظامی احتمالی پرونده هسته ای ایران (پی‌ام‌دی) با اجماع و باتفاق آراء به تصویب رسید. محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان از صدور قطعنامه جدید شورای حکام آژانس بین ‌المللی انرژی اتمی که با خاتمه دادن به بررسی موضوعات باقیمانده گذشته (موسوم به پی ام دی)، فصل نوینی را در رابطه با پرونده هسته‌ای ایران و همکاری‌های کشورمان با آژانس می‌گشاید، استقبال کرد. ظریف افزود: این قطعنامه بسیار فراتر از بستن موضوع موسوم به پی ام دی رفته و رسماً 12 قطعنامه پیشین شورای حکام در خصوص برنامه هسته‌ای ایران که حاوی اتهامات و محدودیت‌های جدی برای برنامه هسته‌ای کشور بود را لغو کرده است. همچنین شورا دستور کار ناظر به اقدامات گذشته را رسماً خاتمه داده و دستور کار جدیدی تحت عنوان «اجرای برجام» که نگاه به آینده دارد، برای مدت مشخصی ایجاد کرده است.

رییس دستگاه دیپلماسی پیشتر در سخنانی در دوازدهمین همایش بین المللی صنعت پتروشیمی ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران امروز با طی مراحل قانونی برجام در آستانه ورود به بازه زمانی اجرا و به عبارتی دیگر در آستانه دوران پساتحریم قرار گرفته است. وی افزود: دوران پساتحریم، ضمن کاهش ضریب ریسک و میزان کاهش آسیب پذیری کشور در حوزه مختلف اقتصادی، فرصت های کم نظیری را برای فعال تر شدن دستگاه های تولیدکننده از جلمه صنعت پتروشیمی در جمهوری اسلامی ایران در عرصه های داخلی، منطقه ای و بین المللی به ارمغان می آورد.

یک گام عملی دیگر به آغاز دوران پساتحریم نزدیکتر شدیم اما باید هشدار و پیشنهاد مسعود نیلی مبنی بر ضرورت شکل گیری گفتمان ملی پساتحریم را جدی بگیریم. وی تأکید کرد: در صورتیکه نظام تصمیم­گیری کشور موفق نشود که گفتمان ملّی واقع گرایانه و مسالمت­ آمیز پساتحریم را از هم اکنون جایگزین چالش مخرّب ذکر شده کند، اقتصاد پساتحریم می­ تواند در وضعیتی حتّی به مراتب بدتر از دوره تحریم ظاهر شود. نیلی همچنین در خصوص انتشار عمومی ارزیابی خود گفت: انتشار عمومی این نوشته بجای ارائه آن بصورت یک گزارش کارشناسیِ درون نظام تصمیم­گیری دولت به این دلیل است که نگارنده ضروری می­ داند هرچه زودتر گفتمان ملّی پیرامون شرایط دوران پساتحریم در عرصه عمومی و در میان متخصصین، کارآفرینان، اصحاب رسانه و دیگر صاحبان فکر و اندیشه در بگیرد تا شاید از این طرق بتوان به یک همگرایی رسید.

لازم است در این مقطع همچنان ناظر به منافع ملی باشیم و در این همفکری و هم افزایی تا حد امکان مشارکت نماییم. آینده از آن ماست اگر امروز اقدام کنیم.

 

اشتراک در Facebookاشتراک در Google Plusاشتراک در Twitterاشتراک در تلگرام

نظرسنجی

به عنوان فعال اقتصادی، از کدام گزینه برای مقابله با فشارهای بین المللی حمایت می کنید؟
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
  • رای: (0%)
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای: